Велика війна і нова зброя: Що США можуть зробити з Україною та Росією

Що світові ЗМІ писали про Україну

Велика війна і нова зброя: Що США можуть…

Повномасштабна війна справді можлива

Професор політології з університету Айови Сара МакЛафлін на сторінках The Washington Post нагадала, що морські суперечки у світовій політиці є звичними і відіграють важливу роль. Вона нагадує морські конфлікти Китаю з сусідами за острови та навіть рифи, які призвели з 1991-го року до десятків мілітаризованих протистоянь. Керченський конфлікт між Україною та Росією викликає схожі занепокоєння. На фоні кількох дипломатичних конфліктів між країнами, імовірність великої війни зберігається через проблеми ідентичності.

МакЛафлін має 20-річний досвід роботи в проекті з вивчення причин війни. Це і суперечки через острови і кордони, а також саме проблеми ідентичності. Автор пише, що найчастіше країни воюють за територію, але є ситуації, коли виникають дипломатичні протистояння, які не доходять до мілітаризації, супроводжуючись протистоянням в тому числі і у ЗМІ.

МакЛафлін виокремлює українсько-російський конфлікт як протистояння між країнами, які мають спільний кордон, морський простір та етнічну групу.

Загалом дослідники виявили 843 територіальні конфлікти між двома країнами з 1816 до 2001 року. Також між 1900 і 2001 роками було 270 морських і 143 річкових протистоянь. І, що цікаво, після 1946 року зафіксовано 157 конфліктів ідентичності між сусідніми державами. Якщо брати Україну та Росію, то під останню категорію і підпадає спроба Кремля впливати на етнічних росіян в Україні. Анексія Криму, яка супроводжувалася лозунгами про захист етнічних росіян, стала першим випадком успішної окупації території з 1970-х. І вона є прикладом конфлікту через проблеми ідентичності.

Агресія Росії проти українських кораблів у Керченській протоці є прикладом того, як невирішені суперечки за акваторію підвищують ризики для появи конфліктів ідентичності і територіальних претензій. Сама ж сутичка в Керченській протоці має багато вимірів. І мова йдеться не лише про морський простір.

Україна намагається домогтися від Росії демаркації морського кордону в Азовському морі з 1993 року. Потім була анексія Криму, яка ускладнила питання. Окрім цього, в конфлікті є й етнічний елемент.

Дослідники виявили, що конфлікти з такою великою кількістю проблем часто завершуються військовими протистояннями. Не варто забувати, що окрім моря триває протистояння і на суходолі, де Кремль підтримує сепаратистів "Л-ДНР", дуже часто переходять у стадію прямого воєнного зіткнення. І хоча є опції, які моєжуть дозволити вирішити суперечки мирно, зокрема участь європейських партнерів, США та НАТО у вирішенні питань, ризик війни все ж дуже високий.

Порошенко проти Росії та Кримський міст

Президент України Петро Порошенко в прямому ефірі Bloomberg TV закликав Захід вжити нових санкцій проти Росії. окрім цього, Порошенко підкреслив важливість присутності кораблів НАТО в Чорному морі, а також припустив можливість запрошення НАТІвських суден в Азовське море. На FOX News Порошенко окремо закликав Захід сильніше натиснути на Росію.

Згодом джерела CNN повідомили, що США готують корабель для відправки в Чорне море. Видання посилалося одразу на два джерела в Держдепі.

Паралельно з цим The Wall Street Journal повідомив, що в рамках Договору по відкритому небу над Україною позапланово пролетів літак ВПС США. І це сигнал Кремлю, що Америка з Україною.

У той же час на сайті CNBC закликали нарешті припинити "миротворчість з Путіним".

Американські журналісти нагадали, що напад Росії на Грузію в 2008 році і фактична анексія її двох провінцій продовжилася анексією Криму в 2014 році. Після цього Путін пішов у Сирію підтримувати режим Асада. А згодом Росія втрутилася у вибори президента США в 2016-му. Також CNBC нагадав, що Росія побудувала Кримський міст, обмеживши прохід кораблям через Керченську протоку по висоті. Також росіяни блокують кораблі, яку рухаються в порти Маріуполя і Бердянська - більше 150 кораблів було затримано. Умиротворення працює слабко.

The Times повідомляє, що для захисту Кримського мосту росіянами вживаються надзвичайні заходи, в тому числі установка в Криму великої кількості ракетних систем. Повідомляється, що підводні безпілотні апарати використовуються для виявлення терористів-водолазів.

Україна - це проблема для всіх

Як пишуть на сторінках American Interest старший науковий співробітник німецького Фонду Маршалла Сюзан Корк та екс-посол США в Чехії Норман Фісен, сьогодні на Заході існують розрізнені позиції щодо конфлікту України та Росії. Чимало ЗМІ відносили Україну до сфери інтересів Росії, а також говорили, що конфлікт та воєнний стан вигідні саме президенту Петру Порошенку.

Але США мають донести країнам Заходу, зокрема союзниками з Європи, що проблеми України стосуються не тільки українців. Бо Україна входить у європейські інтереси. Також війна Путіна з Україною стосуються Америки - на кону стоять її інтереси. Бо Путін оцінює російський успіх поразками Америки.

У Вашингтоні сьогодні тривають суперечки щодо наявності стратегії у Путіна. Чимало людей схиляються до думки, що він - опортуніст. Та насправді його стосується як одне так і друге.

Нинішня криза в Україні, на думку авторів, не стосується лише агресії проти кораблів на Азові. Загалом для Росії цей випадок - лише частина стратегії, до якої можна додати кібератаки проти Естонії, вторгнення в Грузію, втручання у справи Молдови, анексія Криму, Сирія, втручання у вибори в Європі і США, Іран і так далі.

На думку аналітиків, сьогодні Захід розуміє, що Росія не знаходиться на такому підйомі, як Китай. І є досить слабкою. Захід має консолідовано тиснути на Кремль і відкинути його назад. В Україні потрібно продемонструвати силу. І дати країні можливість ефективно себе захистити. Необхідно суттєво збільшити поставки летальної зброї Україні. А також вдарити новими санкціями по Росії.



Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme