Звинувачується Путін: Нащо Британія знову розслідує смерть від "Новічка"

Британська поліція розпочне масштабне розслідування вбивства, яке дуже відрізнятиметься від романів Агати Крісті. Оскільки, на відміну від класичних детективів, ім'я вбивці відоме з самого початку

Журналіст відділу «Світ»
Звинувачується Путін: Нащо Британія знов…
Фото: Getty Images, колаж: Depo.ua

Стало відомо, що в Сполученому Королівстві буде проведено публічне розслідування смерті Дон Стерджесс, яка загинула в результаті отруєння бойовою нервово-паралітичною речовиною "Новічок". Про це написала міністр внутрішніх справ Пріті Пател у листі до коронера Хізерї Галетт. "Це важливий крок у забезпеченні того, щоб сім'я Дон Стерджес отримала відповіді, які їм потрібні", - зазначила вона. Очільниця британського МВС сподівається розпочати розслідування, яке буде проводитися як в Солсбері, так і в Лондоні, "як тільки це буде можливо в 2022 році".

Як вважає британська поліція, смерть Стерджесс стала результатом "легковажності" російських агентів, які намагалися вбити родину Скрипалів, перевізши при цьому бойову отруйну речовину через кордон у флаконі від парфумів.

Коронер Хізер Галлетт, яка очолить розслідування, відповіла: "Я хочу забезпечити, щоб розслідування розпочалося по суті та дало відповіді на запитання родини та партнера Дон Стерджес щодо її смерті якомога швидше".

На відміну від "традиційних" розслідувань (inquests), які зазвичай проводяться у Британії у випадках, коли причина смерті невідома або якщо хтось помер насильницьким шляхом, під час публічного розслідування (public inquiry), яке проводиться лише у разі "суспільної стурбованості" щодо якоїсь справи, дозволяється розглядати і використовувати в суді конфіденційні матеріали, в тому числі — добуті розвідкою та контррозвідкою Сполученого Королівства.

В цьому місці може виникнути логічне питання — для чого витрачати час і ресурси на справу, коли і без того зрозуміло, хто і що стало причиною смерті Стерджес? Як зрозуміло і те, що ані двох "солсберецьких туристів" - Олександра Петрова та Руслана Боширова, ані їх третього подільника Дениса Сєргєєва (він же Сергєй Федотов), якого британська поліція вирахувала тільки цього року, Кремль не видасть? При тому навіть залишиться у рамках міжнародного права (якщо можна говорити про якесь "право" у всій цій історії), оскільки Велика Британія не має з Росією угоди про екстрадицію.

Та й ключове слово у всій цій історії пролунало іще в 2018-му році, коли міністр безпеки Великої Британії Бен Воллес сказав, що за смерті на території Британії відповідальність несе Володимир Путін, який віддавав накази співробітникам ГРУ Росії.

Втім, певні причини в майбутнього публічного розслідування смерті таки є. Починаючи від суто практичних — наприклад, визначаючи, де пробув злощасний флакон з "Новічком" від березня, коли ним намагалися отруїти Скрипалів, і до травня, коли його знайшов партнер Стерджес, можна випадково натрапити на слід якихось нових "солсберецьких туристів" чи їхніх близьких друзів, які відвідували Британію у той час.

І закінчуючи метою політичною. Яка полягає в тому, що Лондон налаштований на довготривале і жорстке протистояння з Росією. Це видно як зі співпраці Сполученого Королівства з Україною в оборонній сфері, так і з протидії Лондона спробам Кремля "приватизувати" Чорне море. Паралельно з тим відбувається поступове видавлювання російських грошей із економіки Великої Британії.

Заяви про це останнім часом домінують в британському публічному просторі. Не далі як позавчора прем'єр-міністр країни Борис Джонсон застеріг, що незабаром країни ЄС мають вибрати між тим, "щоб направляти все більше російських вуглеводнів у гігантські нові трубопроводи або відстоювати Україну і виступити за справу миру і стабільності".

Всі ці кроки можуть викликати певне роздратування виборців, які або вразливі до російської пропаганди в соцмережах, або ж залежать від російських грошей в британській економіці. Саме для таких "далеких від політики" громадян МВС країни запустить своєрідний документальний серіал про те, як росіяни вбивали британців. У цьому серіалі буде чимало публічних свідчень, експертних висновків, та інших елементів масштабного розслідування, які висвітлюватимуть тамтешні ЗМІ. В кінці ж теза "Путін відповідальний за вбивство британки" з сухої констатації факту перетвориться на більш реальний, об'ємний та живий образ у свідомості виборців. Який надовго залишиться дієвим щепленням від надмірної русофілії.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme