Скандал з "Талібаном": Чому Путін підтримав терористів в Афганістані

Несподівана гаряча підтримка Росією переговорів з терористичною організацією "Талібан", схоже, є не тільки бажанням нашкодити США в Афганістані, але й продиктована страхом перед експансією ісламістів у Середню Азію

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Скандал з "Талібаном": Чому Путін  підтр…

"Боротьба з тероризмом", якщо вірити заявам незмінного російського президента, є його постійним життєвим пріоритетом. Від часів "мочіння в сортирах" зразка 1999 року, коли Путін таким чином виправдовував килимові бомбардування Грозного - і аж до вторгнення російських військ до Сирії, де вони теж виключно "борються з тероризмом, допомагаючи відновленню конституційного порядку". На безкомпромісній війні з відомими і невідомими терористами він будував свої перші президентські кампанії.

І ось The Washington Post публікує витік із грудневих переговорів міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова із індійськими дипломатами. В ході яких Лавров повідомив колегам, що Москва підтримує співробітництво з "Талібаном". Який сама ж і визнає терористичною організацією. Останнє, якраз, не без основ - талібів звинувачують у регулярних атаках смертників проти цивільного населення, етнічних чистках, викраденні і перепродажу людей, і багатьох інших важких злочинах.

Не те, щоби кремлівська підтримка "Талібану" була великим секретом - про поставки російської зброї афганським терористам Пентагон регулярно повідомляє впродовж останніх двох років. Але кожного разу ці повідомлення "рішуче спростовувались" російської стороною. І ось дійшла черга до дипломатичного визнання факту співпраці з терористами, які здійснюють регулярні атаки як на військові об'єкти, так і на мирне населення Афганістану, і з якими давно і безуспішно бореться уряд цієї країни.

До речі, особливо потішно виглядає реакція на цей матеріал в російських ЗМІ. Де з одного боку наголошують, що в "Талібані" є помірковані і конструктивні сили, з якими і веде переговори міністр Лавров - але з іншого боку після кожного слова "Талібан" малюють зірочку і зносочку, що це терористична організація, заборонена в Росії. Таким чином, вести переговори з "поміркованим Талібаном" - можна, допомагати йому зброєю - теж, а от використовувати його назву без зносочки "заборонена організація" - ні, ніяк.

Але для чого потрібне публічне визнання бурхливого роману між господарем Кремля і афганськими терористами? Ну, поставляють їм зброю вже два чи й більше років - то поставляли б і далі, та й кінець історії.

Російський міністр дав індійським колегам достатньо відверту відповідь і на це питання. Заявляючи, що не тільки "мирне врегулювання в Афганістані неможливе без участі "Талібану", але й про те, що "діалог з "Талібаном" знизить ризик поширення тероризму з Афганістану в Центральну Азію".

Простіше кажучи, Росія надіється, що зможе примусити офіційний Кабул сісти за стіл переговорів з "Талібаном" (цей епізод, до слова, якось навдивовижу схожий на вимогу почати прямі переговори з ДНР та ЛНР). Отримавши, вочевидь, щось навзамін. А це "навзамін" - вочевидь, гарантії того, що "Талібан" не поширюватиме свій вплив на середньоазійські пострадянські республіки, де Росія, хоч і тримає свої військові бази - але не має жодної впевненості, що зможе стримати талібів.

Таліби взагалі любителі таких гарантій - вони і США пропонували свого часу гарантію на припинення терористичних атак з території Афганістану в обмін на виведення американських військ. США не погодились. А от Росія, здається, клюнула.

Або, кажучи іще простіше, Володимир Путін надіється банально відкупитись від потенційних проблем з терористами за допомогою поставок зброї та лоббіювання їх інтересів у переговорах з офіційним Кабулом та світовою спільнотою. От таке "мочилово у сортирі" виходить у незмінного російського президента.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme