Понад 400 загиблих в Іраку: Чи допоможе країні відставка прем'єра

Ірак стрясає від кривавих протестів, прем'єр країни Адель Абдула Махді подав у відставку, але мітингувальники розходитися не збираються

Понад 400 загиблих в Іраку: Чи допоможе…

Depo.ua зібрав інформацію про ситуацію в країні та яскраві світлини протистоянь. 

Отже, протести в Іраку тривають понад місяць. За інформацією іракської комісії з прав людини, в результаті зіткнень вже загинули 430 людей. У провінції Візат офіцера поліції засудили до смерті за вбивство демонстрантів, інший отримав сім років арешту. 

Люди вийшли на вулиці через високий рівень корупції та безробіття, низький рівень соціальних послуг та втручання інших держав у справи їхньої країни. 

Втім, протягом вересня студентство країни виражало невдоволення у тихий та мирний спосіб. Як наразі зазначається пусковою кнопкою для "гарячих" протестів стало усунення з посади голови Служби боротьби з тероризмом, генерала Абдула Вахаб аль-Сааді, який допомагав звільняти Ірак від бойовиків ІДІЛ, пише Vox.com

Багато хто в країні підозрював, що національного героя усунули з посади через Іран, який, нібито був не в захваті від співпраці з США та Саудівською Аравією. У Twitter навіть поширився хештег "Усі ми Сааді". 

Тож ця історія додала ту щіпку гніву, яка змінила характер протистоянь. 

У перший тиждень листопада активісти штурмували консульство Ірану, спаливши частину будівлі. "Геть Іран з Іраку", – скандували бунтівники. 

Протестувальники блокували дороги та вступали у конфлікт з силовиками. У Багдаді ввели комендантську годину та майже "відрізали" мешканцям доступ до Інтернету. 

Коли стало ясно, що такими засобами людей не заспокоїш, президент країни Бархам Салех вирішив піти їм назустріч. Він пообіцяв змінити виборче законодавство, а коли за новий кодекс проголосує парламент, оголосити нові вибори. 

Як пише Aljazeera, отримавши інформацію про 50 загиблих всього за день, очільник уряду країни Адель Абдула Махді наважився піти з посади. На засіданні у неділю, 1 грудня, парламент прийняв відставку прем'єра. 

Наразі уряд у країні набуває статус тимчасового – він вирішуватиме переважно термінові питання до того, як парламент затвердить кандидатури нових міністрів.  Згідно з законодавством країни, протягом 15 днів більшість має висунути нового претендента, якого потім затверджує президент. Згодом ця людина формує уряд, склад якого ухвалює парламент. 

Хоча зі сторони ситуація виглядає обнадійливо, протестувальники розходитися не збираються, адже відставка прем'єра – далеко не єдина їхня вимога. Зокрема, деякі з мітингувальників добиваються ще й розпуску парламенту чи принаймні початку необхідних країні реформ. 

Втім, відставка Махді – однозначний сигнал громадянам про те, що їх почули і, безперечно, надія на істотну деескалацію конфлікту. Хоча заспокоюватися політичному істеблішменту країни зарано – на думку експертів, народний гнів підігрівся до тієї температури, коли незначні зміни "для галочки" вже не сприймаються.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme