Бунт, погроми і міста у вогні: Що відбувається у США і до чого тут Україна

Протести охопили вже 22 американських міста, а для охорони Білого дому мобілізували 1700 нацгвардійців. При цьому народний гнів стишуватися не поспішає – люди обурені жорстоким вбивством поліцейським темношкірого охоронця 

Журналіст відділу "Життя"
Бунт, погроми і міста у вогні: Що відбув…

Протести називають наймасовішим бунтом, зумовленим темою расизму з часів вбивства Мартіна Лютера Кінга у 1968-му. У США палають будівлі та цілі вулиці, учасники акцій жбурляють камінням і коктейлями Молотова у правоохоронців. Відбуваються масові зіткнення між протестувальниками та силовиками. Певний час лідер Білого дому навіть був змушений переховуватися від розгніваного натовпу у спеціальному президентському бункері. Поліцеські "поливають" демонстрантів сльозоточивим газом і подекуди застосовують вогнепальну зброю. 

Ряди протестувальників поповнюють представники геть різних верств суспільства. Так,  нещодавно поліція наділа кайданки на доньку мера Нью-Йорка Біллу де Блазіо Кьяру.  Загалом затримано понад 4,1 тис. людей. 

бунты в сша

бунти у сша

Depo.ua наводить стислу історію протесту. 

Як і чому вбили Джорджа Флойда

Відео вбивства 46-річного ресторанного вишибали Джорджа Флойда, який не так давно втратив  роботу, розлетілися соцмережами. Поліцейський Дерек Човін протягом семи хвилин тримає коліно на горлі чоловіка, а той прохає припинити, каже, що не може дихати і зараз помре. Зрештою, Флойду викликали швидку, лікарі доставили затриманого до шпиталю, але там лише констатували його смерть. 

Поліція приїхала на виклик до одного з магазинів Міннеаполіса, де Флойд начебто хотів придбати пачку цигарок за підробні фальшиві гроші. За початковим твердженням поліцейських, чоловік був п'яний і намагався чинити опір. Але з роликів видно, що Флойд слухався наказів силовиків. Тож для перевищення повноважень ті не мали навіть формальних підстав. 

За офіційною версією медиків, смерть настала не в наслідок асфіксії – начебто, якби не проблеми зі здоров'ям, Джордж залишився б живим. Але тих, хто бачив відео, такі "свідчення" не переконали. Спершу у Міннеаполісі розпочався мирний протест, але скоро градус народного гніву підвищився у тисячу разів…

Наразі у ЗМІ шириться думка, що для Човіна Дерек може бути не лише випадковою жертвою. Адже певний час обидва чоловіки працювали охоронцями у одному нічному клубі. Себто, їхні життєві стежки могли перетинатися, хоча це не факт. Флойд працював у самому приміщенні, стежачи за порядком, тоді як Дерек був серед тих, хто охороняє вхід. 

Кулі наосліп і вбивство за цигарки

Вбивство Флойда – не єдиний випадок поліцейського свавілля. Не так давно країна гуділа через вбивство темношкірої 26-річної медсестри Бреони Тайлер. Отримавши неправильні дані про те, що у будинку дівчини переховується її колишній бойфренд, підозрюваний у торгівлі наркотиками, поліція вдерлася до помешкання. За словами мешканців будинку, силовики не стукали у двері, як це заведено за процедурою, тож нинішній чоловік Бреони подумав, що це грабіжники і поцілив в ногу одному з них. У відповідь поліцейські відкрили стрілянину – у тіло дівчини влучило вісім куль.

У лютому прокурор у відставці та поліцейський детектив Грегорі МакМайкл та його син Тревіс вбили 25-річного Ахмада Арбері, помітивши хлопця на пробіжці. Його підозрювали у серії крадіжок у районі. При цьому з арештом батька та сина зволікали більше двох місяців, доки суспільство не стало на вуха. Зрештою їх кинули за грати – але лише у травні. 

У контексті життєвої драми Флойда згадують ще одне вбивство, що сталося у 2014-му – тоді жертвою поліцейських став 43-річний афроамериканець і батько шістьох дітей Ерік Гарнер. Чоловіка спробували затримати поліцейські, бо той начебто незаконно торгував цигарками поштучно. Той чинив спротив. У підсумку поліцейський притиснув коліно до горла Гарнера і не прибирав ноги попри слова чоловіка, що той не може дихати. Гарнер помер – як пізніше виявили медики, чоловік страждав від астми та серцевої хвороби. 

Себто, наразі маємо доволі звичну для масштабних вуличних акцій ситуацію, коли гнів народний накопичувався і виплеснувся у  бурхливій формі. До того бурхливій, що існування держави опинилося під загрозою. Гостроти емоціям додала економічна криза. Адже у країні від складнощів зумовлених коронавірусом найбільші постраждали афроамериканці та люди латиноамериканського походження – серед тих, що втратили роботу, їх найбільше. 

Свавілля як норма у США?

Расизм для США вже багато років залишається одним з найболючіших питань, але наразі йдеться про проблему інтернаціональну – вседозволеність службовців, яким держава платить за безпеку суспільства. У більшості країн держава утримує монополію на насильство, і іншу схему важко й уявити. Втім, користуватися цією монополією цивілізовано все ще не навчилися.  Подекуди ж вона ж взагалі видається поліцейським "обіцянкою безкарності" і пропуск у світ, де можна все. 

І тут важко не згадати про резонансне згвалтування дівчини у Кагарлику поліцейськими прямо у відділку. Наразі злочинці за гратами, а десятьох співробітників відділку звільнили. Але приклад США демонструє, що навіть за адекватної реакції влади на поліцейські злочини, силовики у найбільш переферійному населеному пункті все одно залишаються представниками режиму. І якщо злочини людей у поліцейській формі продовжаться множитися, відповідати за них – владі центральній. Тож за такої поліції керівникам держави не завадить мати персональний бункер недалеко від офісу. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme