Путіна спитали, чи можна збивати його літаки над Норвегією. Путін замислився

Успішна ракетна атака на російський літак, яка стала сенсацією сьогоднішнього дня, схоже, не була справжньою несподіванкою ні для турків, ні для росіян

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Путіна спитали, чи можна збивати його лі…

Ще п’ять днів тому, 19 листопада, Туреччина попереджала Росію, що операція проти сирійських туркменів на сирійсько-турецькому кордоні російських авіаторів до добра не доведе. Для більшої переконливості, в МЗС Туреччини були викликані посол РФ в Анкарі Андрій Карлов і російський військовий аташе.

Чому саме російська авіація так хотіла розбомбити саме туркменів з гори Кизилдаг – історія мовчить. Тим паче, що там, все-таки, був табір біженців, а не укріплений район терористів. Але бомбардування продовжились. Можливо, зіграло роль тривіальне російське бажання "показати, хто тут господар". Яке і призвело до довгого димного сліду від палючого Су-24 в блакитному небі.

При тому встановити, де саме був збитий літак – над Сирією чи над Туреччиною – буде непросто. Впав він десь за 5 кілометрів від кордону – по сирійський бік. З іншого боку, падаючи з висоти у 6000 метрів, він цілком міг і "перетягнути" через кордон, отримавши ракету таки над Туреччиною. Щось встановити можна тільки за допомогою аналізу уламків – на кшталт того, що провели голандські спеціалісти зі збитим над Донбасом "Боїнгом" – але задля військового літака цим ніхто не буде заморочуватись. Якщо додати до цього той факт, що в місці падіння ідуть бої опозиціонерів з турецькою армією, єдиним шансом реально встановити, де саме збили літак, залишається хіба інформація з супутників. Хоча й тут можливі казуси – бо йдучи над турецькою територією і отримавши інформацію про запуск ракет, російський пілот міг різко "завернути" в сирійський бік. 5 кілометрів для Су-24 з його швидкістю в 1500 км/год – це близько 12 секунд льоту. Тому, не виключено, Росія та Туреччина будуть до кінця розходитись стосовно того, де саме збили злощасний літак.

Путіна спитали, чи можна збивати його літаки над Норвегією. Путін замислився - фото 1

Пікантності ситуації додає той факт, що один з пілотів, за чутками, потрапив у полон до туркменів, яких чи то щойно розбомбив – чи то бомбити тільки-но збирався. В будь-якому разі, зважаючи на той факт, що це вже далеко не перша антитуркменська акція російської авіації в даному районі, полоненого навряд чи зустрічали з хлібом чи сіллю. Інший пілот загинув.

Росія опинилась у достатньо цікавій ситуації. З одного боку, вплинути на Туреччину у силовий спосіб вона не в стані. Країна – член НАТО, з армією, яка налічує близько 400 тисяч бійців, і при тому без сухопутного кордону з Росією, є імунною як до військової відповіді, так і до "гібридних провокацій". Серйозні спільні економічні проекти – на кшталт "Турецького потоку" – по факту, поховані вже давно. Велика політична любов між Ердоганом і Путіним також охолола.

З іншого боку, якщо залишити збитий літак без уваги – вийде теж не краще. По-перше, це може бути сигналом всім решту членам НАТО про допустимість такої поведінки – в разі, якщо котрийсь із російських літаків таки залетить в їхній повітряний простір. По-друге, може підштовхнути НАТО до вирішення проблеми з російськими літаками в Сирії – шляхом передачі ПЗРК опозиції. Хоча, зважаючи на те, з якою швидкістю перекочували з рук опозиції в руки ісламістів китайські ПЗРК, на подібний крок Вашингтон піде тільки в крайньому разі.

Тому Росія, скоріше за все, піде на економічну відповідь. І єдиний серйозний важіль впливу на Туреччину – це туристичний бізнес. Потік росіян, за останні два роки, звичайно, помітно змілів – але в Кремлі можуть докласти зусиль, щоб зупинити його зовсім. Ситуація, звичайно вийде теж цікавою – впродовж місяця перед росіянами закривається Єгипет і Туреччина (на додачу до терактів у Малі, для прикладу), а батьківщина пропонує курорти Краснодарського краю (де обіцяють ввести за рік додатковий податок "на туристів") і темнуватий та негостинний, принаймні поки що, Крим. Електрику до початку сезону туди, звичайно, підтягнуть – а от з мостом справа якось притихла.

Тому, якщо Туреччина піде на якісь кроки назустріч Путіну – на кшталт офіційних вибачень – які дозволять Росії "зберегти обличчя" і забути інцидент з літаком, то Кремль охоче на це погодиться. Втім, роздратована російськими "ковбоями" Анкара поки що тільки нагадує, скільки раз турки радили російським льотчиками забиратись з турецького повітряного простору, і відступати не збирається.

Тому зі всіх можливих опції Путіну, який, за чутками, готує звернення до народу з приводу збитого літака, поки залишається тільки дві. Або "надзвуковий бомбардувальник заблукав" – або "довкола тільки вороги".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme