Що отримає Україна від нового президента США

Гілларі Клінтон або Дональд Трамп. Сьогодні вирішується доля президентського крісла в США, але для українців цей день також є важливим. Що отримає країна від Клінтон чи Трампа?

Що отримає Україна від нового президента…

Сьогодні у США відбуваються президентські вибори. Перші результати екзит-полів ми дізнаємося вже вночі. Демократ Гілларі Клінтон, яка у США має репутацію яструба, або республіканець, скандальний популіст Дональд Трамп - хтось із них найближчим часом відповідатиме за політику найбільш сильної демократії у світі. 20 січня 2017-го Барак Обама передасть повноваження новому президенту США.

За цими виборами стежать у всіх куточках планети. Не тільки тому, що у США вибори і передвиборча кампанія - гарне, веселе та інтригуюче шоу. Майбутнє багатьох країн залежить від політики штатів. В тому числі й України. 

Вже сьогодні можна приблизно уявити, що очікує на Україну у тому разі, якщо перемогу на виборах і президентське крісло здобуде один із кандидатів. Під час передвиборчих кампаній про Україну говорили. І ось що нас очікує, якщо...

Гілларі Клінтон стане президентом

Що отримає Україна від нового президента США - фото 1

У США Гілларі Клінтон вважають фаворитом виборів. І навіть після скандалу через розслідування ФБР у справі її переписки (Клінтон звинуватили у використанні особистої пошти під час роботи главою зовнішньополітичного відомства), за даними авторитетного порталу RealClearPolitics, Гілларі має стати президентом США. У країні її вважають яструбом, консерватором, а економісти довіряють їй, оскільки з нею асоціюється продовження прогнозованої політики Білого Дому, яка була за часів Обами. 

Філіп Гордон, колишній помічник Клінтон з питань Європи та Євразії, а згодом радник Обами з питань національної безпеки, казав: "Обама підсвідомо не ліберал, а майже революціонер. Клінтон підсвідомо більш консервативна".

Якщо говорити про політику США у відношенні Росії та України після перемоги Клінтон, то спрогнозувати її можна за кількома показниками. 

Так Клінтон заявляла, що для США важливо підтримувати "єдину Україну". За її словами, більш сильна підтримка з боку США знадобиться Україні для перемоги над проросійськими сепаратистами. Очікується, що буде продовжена діюча політика санкцій і американський тиск на Брюссель з метою подальшого придушення російської агресії.

Нещодавно один із соратників Клінтон колишній посол США в Росії Майкл Макфол заявив, що питання надання Україні летальної зброї буде обговорюватися після перемоги Гілларі.

"Як ви знаєте, це (поставки летальної зброї) було темою серйозних дебатів в адміністрації Обами. В результаті особисто президент вирішив, що цей крок буде занадто провокаційним. На мій погляд, серйозні дебати про те, поставляти чи ні летальне озброєння, продовжаться і в адміністрації Клінтон", - зазначив він.

Варто також нагадати, що позиція Демократичної партії стосовно конфлікту в Україні та Росії залишається стабільною. Оприлюднена 21 липня 2016 партійна платформа містить такі слова:

"Росія бере участь в дестабілізуючих діях уздовж кордонів, порушуючи суверенітет України і намагаючись відтворити сфери впливу, які підривають американські інтереси. Дональд Трамп зведе нанівець більше 50 років американської зовнішньої політики, покинувши партнерів по НАТО - країни, які допомагають нам щодня боротися з тероризмом - і натомість стане союзником президента Росії Володимира Путіна. Ми віримо в сильні альянси і будемо стримувати російську агресію, зміцнювати європейську стійкість і захищати наших союзників по НАТО. Ми дамо Путіну зрозуміти, що готові співпрацювати з ним, якщо це в наших інтересах - як це було у випадку скорочення ядерних арсеналів, стримування Ірану від створення ядерної зброї, накладення санкцій на Північну Корею, а також поповнення контингенту наших військ в Афганістані - але ми без коливань будемо протистояти російській агресії Ми відкидаємо загрози Дональда Трампа залишити наших союзників з Європи і НАТО, тоді як він вихваляє Путіна".

Також очікується, що одна зі співавторів доповіді, яка закликає США надати Україні озброєння, Мішель Флурной, колишня заступник Міністра оборони з питань політики, може розглядатися Клінтон як претендент на посаду Міністра оборони.

Проте, існує загроза, що Клінтон виступить за "перезавантаження" відносин з Кремлем. Таке вже було. Клінтон була першим Держсекретарем Обами з 2009-го по 2013 рік. Той самий соратник Клінтон, екс-посол США в Росії Макфол заявляв, що наступний президент США має йти шляхом ще одного "перезавантаження" відносин. Варто нагадати, що Макфол був одним із архітекторів політики "перезавантаження" у ті роки, коли Медведєв змінив у кріслі президента Путіна. У роки, коли над "перезавантаженням" працювала і Клінтон. В будь-якому разі, саме Клінтон доведеться вирішувати питання спільного фронту проти ІДІЛ у Сирії. 

Якщо президентом США стане Трамп

Що отримає Україна від нового президента США - фото 2

Республіканець Дональд Трамп теж говорив про Україну. Але його популізм більше стосувався питань перемоги над ІДІЛ, а також того, що США не може захищати всіх: "Ми країна з 20 трильйонами доларів боргу. Ми не можемо бути світовим поліцейським. Ми не можемо захищати країни по всьому світу, коли вони не платять нам того, що мають", - лунало з вуст Трампа під час одних із дебатів. 

Стосовно України у Трампа також говорили. Наприклад, радник Трампа по зовнішній політиці Валід Фарес в інтерв'ю виданню Deutsche Welle заявляв, що у його кандидата немає "політики щодо України". У штабі Трампа лунали заяви, що Німеччина повинна взяти на себе роль, яку США зараз грає в мирному процесі на Донбасі. Це теж говорив радник республіканця Валід Фарес.

14 серпня 2015 року під час зустрічі з виборцями в Нью-Гемпширі Трамп підкреслив, що питання України залишається "проблемним" у відносинах між США і Росією. При цьому Трамп зазначив, що країни Європи, зокрема Німеччина, повинні взяти на себе лідируючу роль у вирішенні конфлікту на Донбасі.

18 липня цього року газета Washington Post повідомила про те, що штаб Трампа видалив проукраїнські формулювання з платформи Республіканської партії за тиждень до партійного з'їзду.

1 серпня 2016 року Трамп раптом заявив, що "Путін не збирається нападати на Україну".  А пізніше намагався виправдатися: "Коли в інтерв'ю я заявив, що "Путін не піде в Україну і це точно "малося на увазі, що так буде, якщо я стану президентом. Адже Росія вже в Криму!".

І це при тому, що в травні 2015-го Трамп говорив зовсім інше. 

В інтерв'ю Reuters американський мільярдер тоді навіть розкритикував президента Росії Володимира Путіна за вторгнення в Україну: "Мені не подобається це взагалі. Путін висловлювався на мою адресу дуже добре. Були сильні і дуже хороші заяви. Але той факт, що він сказав хороші речі про мене, не означає, що це йому допоможе на переговорах. Це не допоможе йому взагалі", - казав Трамп.

У 2016 році риторика стосовно Росії змінилася. Трамп почав асоціюватися з проросійським кандидатом. Говорив Путіну приємні слова: "Якщо Путін говорить про мене хороше, то я теж буду говорити хороше про нього. Я вже заявляв, що він дійсно є лідером. Це зовсім інша система, і так вже вийшло, що мені вона не подобається, але, звичайно, в цій системі він був лідером набагато більшим, ніж був лідером наш президент. Наша країна розколота".

Також Трамп зазначав, що повернути Крим Україні - неможливо.

"Я маю на увазі, ви хочете туди повернутися (США до питання Криму)? Ви хочете почати Третю світову війну, щоб повернути його (Україні)?", - казав він в Огайо.

Також Трамп заявляв, що він не є прихильником протистояння з Росією. І вони разом мають боротися проти ІДІЛ та тероризму, зокрема в Сирії. 

Штаб Трампа не забув висловитися про те, що він вважає "небезпечною ідеєю перетворити в західні демократії держави, які не мають ніякого досвіду або зацікавленості стати західними демократіями". Тут він натякав на Україну та інших союзників, зокрема Грузію.

Економісти в США вже бояться приходу Трампа до влади. Оскільки політика протекціонізму, а Трамп постійно наголошував, що дасть американцям роботу, можлива торгівельна війна з Китаєм і обіцянки вивести темпи зростання ВВП з 1,5-2,5% на 4-5% на рік, може призвести до рецесії і фінансової кризи не тільки в США, але і в світі.

В будь-якому разі, Україні є через що переживати. І хоч більшість республіканців виступають за надання Україні летальної зброї, політика США з Трампом із послідновної і сильної перетвориться на популістичну.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme