350 млн від Трампа: Що може затримати військову допомогу Україні

До виділення Україні $350 млн з оборонного бюджету США залишилась одна достатньо формальна законодавча перепона, яку Конгрес, скоріше за все, здолає найближчим часом

Журналіст відділу «Світ»
350 млн від Трампа: Що може затримати ві…

Це, нарешті, сталося. Президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет США на 2018 рік. Загальний обсяг витрат Вашингтону на оборону згідно цього документу складе $700 млрд.

До речі, якщо хтось думає, що на цьому законодавча епопея з цими коштами у Конгресі завершилася, то він помиляється. Оскільки для того, щоб цей бюджет вступив у силу, американським законодавцям доведеться ще відмінити закон від 2011 року, який встановлює максимальну планку для військових витрат на рівні $549 млрд. Хоча, за чутками, особливих проблем зі збором голосів для відміни цього закону ніби й не передбачається.

Бюджет профінансує все, що хотів для армії президент США — і на додаток до того все, що вважали необхідним для цієї мети конгресмени, які збільшили розмір бюджету до 700 мілярдів від 603, запропонованих Трампом. Зокрема, буде здійснено програму модернізації стратегічного ядерного арсеналу, збільшення кількості військових на 16 тисяч осіб, великі закупки нової авіаційної техніки та нових кораблів для ВМС США.

Особливими рядками у бюджеті виділено $12.3 млрд Агентству протирактеної оборони США, яке, теоретично, мало би захистити світ — і США у першу чергу від нових північнокорейських ракет. Після прикрих інцидентів з протиракетними комплексами Patriot в Саудівській Аравії, які продемонстрували можливість невдачі навіть при спробі знищення примітивних балістичних ракет, перед цим відомством відкривається якнайширше поле діяльності.

Втім, у астрономічній сумі американських оборонних витрат українців далеко більше цікавлять скромні рядки, які передбачають витратити $350 млн на військову допомогу Україні. Вони в фінальній версії документу, звичайно, залишились.

Жодним чином не змінились і цілі допомоги: бюджет, як і раніше, санкціонує надання Україні летальних озброєнь оборонного характеру (за санкцією Білого дому) та суттєво розширює параметри підтримки України з боку Сполучених Штатів у безпековій та оборонній сферах. Зокрема, кошти можна буде витрачати на потреби реабілітації у медичних установах Сполучених Штатів поранених українських військовослужбовців, навчання та підготовку українських медичних фахівців у цій сфері, а також на посилення спроможності повітряних та військово-морських сил України. Вперше на законодавчому рівні пропонується надати Україні радіолокаційні засоби протиповітряної оборони, військово-морські протимінні засоби, а також кораблі прибережної дії та берегової охорони.

Половину з $350 млн буде надано на оборонну допомогу Україні тільки за умови прогресу в оборонній реформі. Ця умова, до речі, була і в минулорічному військовому бюджеті США. Тоді ніхто у нашому військовому поступі не засумнівався.

Зараз явно озвучених претензій Держдепу до ходу оборонної реформи в Україні теж немає. Але впродовж року вони, не виключено, цілком можуть і з'явитися.

Як зявились подібні коментарі, наприклад, у зовнішньополітичного відомства США, включно з відомою сентенцією Рекса Тіллерсона про те, що "Україні немає сенсу боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу від корупції".

Пентагон поки що від коментарів утримується. І заплановані $350 млн Україна отримає. Але в тому, що наступні транші американської допомоги однозначно залежатимуть від ефективності використання попередніх, сумніватись не доводиться.

А от "летальна" частина військової допомоги Україні, скоріше за все, залежатиме від ситуації на фронтах. Це своєрідна "погроза" Путіну, можливий шлях збільшення ціни конфлікту для Росії, використовувати який без прямої pагрози наростання російсько] агресії у Вашингтоні не будуть. Інакше зробили б це дуже давно.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme