Російські ЗМІ: Путін вирішив добити правозахисників і "сховати" армію від суспільства

Російські центральні ЗМІ коментують указ Володимира Путіна, згідно з яким до державної таємниці відтепер відносяться відомості про втрати під час спеціальних операцій у мирний час.

Коментуючи положення указу, прес-секретар президента Дмитро Пєсков заявив, що його поява не пов'язана з ситуацією в Україні. "Відбувається вдосконалення законодавства у сфері держтаємниці, в даному випадку, на думку відповідних відомств, подібний режим секретності найкращим чином відповідає державним інтересам", - наводить його коментар газета "Комерсант".

"Розголошення відомостей, що становлять державну таємницю, каратиметься по всій строгості закону", - зазначає у статті на цю ж тему "Независимая газета". Газета зазначає, що до цього моменту розголошенню не підлягали тільки бойові втрати в ході війни - таке положення було затверджено президентським Указом №1203 від 30 листопада 1995 року. "Що ж змусило посилити законодавство про держтаємницю?" - задається питанням НГ.

"Москва намагається приховати факти, що підтверджують участь російських військ на південному сході України", - наводить газета думку офіційного Києва. "Дійсно, вийшло не дуже витончено, - вважає" Независимая". - [...] Явно несвоєчасний указ окремі громадяни, наділені надлишковою вразливістю, цілком можуть розцінити як доказ російської військової присутності на суверенній українській території. Можна не сумніватися, що саме так і станеться ".

Член комітету з оборони Франц Клінцевіч вважає, що з урахуванням нових реалій "указ про причислення до держтаємниці відомостей про втрати Міноборони РФ в мирний час закономірний. На його думку, оприлюднити дані про втрати під час спецоперації - значить "все розповісти про її характер, сили, які в ній були задіяні, а сьогодні це, м'яко кажучи, недоцільно".

"Наскільки відомо, - розмірковує газета, - різні спецоперації в Росії проходять по кілька на день. При цьому трапляються і жертви, про що регулярно повідомляють ЗМІ. Але якщо дані про втрати в мирний час засекретили, виходить, мова йде про передчуття великої війни. Наприклад - з "Ісламським державою" або Україною".

"Цей указ є фактично визнанням того, що Росія вже воює в Україні, - і по-іншому це зміна трактувати не можна. Крім того, через секретність неможливо буде виявити кількість військовослужбовців, які загинули в мирний час через неподобства в армії, фактично цим указом дається карт-бланш на повне закриття армії від суспільства", - вважає депутат Заксобранія Санкт-Петербурга Олександр Кобринський.

На думку лідера партії "Яблуко" Сергія Мітрохіна, останній указ Володимира Путіна - це "загроза політичних переслідувань для всіх, хто пише про військові дії, так що будь-хто може потрапити під статтю про держзраду, яка в новій редакції прописана дуже розпливчасто і широко".

Якщо ж звернутися до світової практики, то нічого нового в указі про заборону повідомляти про бойові втрати в мирний час немає, зазначає НГ. "Ці дані ніколи не публікувалися, - стверджує заступник директора Інституту політичного і військового аналізу Олександр Храмчихін. - У американців, наприклад, дії сил спеціального призначення засекречені абсолютно, про них нічого не відомо в будь-який час - мирний або воєнний".

"Втрати прибираються зі сфери зору суспільства - немає військовослужбовців, немає загиблих, немає війни. А якщо не можна порахувати, то виходить, цього не існує - це ще один крок до створення міфологічної реальності", - це газета "Ведомости" наводить думку члена президентської Ради з прав людини Сергія Кривенко.

Крім того, незрозуміло, чому в мирний час не можна говорити про втрати російських військовослужбовців, вважає правозахисник. "Це залякування тих, хто говорить про загиблих, - журналістів, правозахисників, блогерів", - говорить Кривенко.

За матеріалами ВВС.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme