Ходорковський зупинив космічні кораблі Путіна

Як крадіжка ЮКОСа загрожує покласти край російській космічній галузі

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ходорковський зупинив космічні кораблі П…

Про те, що в Європі почались арешти російських державних активів, було відомо ще минулого літа. Особливо активними у цьому, за чутками, були представники Франції та Бельгії. Втім, ніякі подробиці про ті справи до відома громадськості тоді так і не потрапили. За винятком, звичайно, вкрай роздратованих, на межі нормативної лексики, коментарів російських посадовців.

“Я про ідіотів нічого сказати не можу” - заявляв тоді очільник РЖД Володимир Якунін. “Чим менша країна, тим більше вона потребує маніфестації своєї величі”, - тиснув власним “вєлічієм” на невелику Бельгію віце-президент “Роснефти” Михайло Леонтьєв. І далі — в такому ж дусі.

А сьогодні несподівано сплили подробиці. Переважна більшість російських активів, які були заарештовані у Франції з ініціативи колишніх акціонерів ЮКОСа, є грошовими надходженнями, які були направлені російським космічним підприємствам. За даними американського юридичного журналу The American Lawyer, який не розкрив своє джерело інформації, у цю суму входять $ 400 млн, що підлягають сплаті супутниковим оператором Eutelsat на адресу російського ФГУП “Космічний зв'язок”, і $ 300 млн, які компанія Arianespace повинна заплатити “Роскосмосу”. За даними американського видання, в першому випадку мова йде про плату за надання російського супутникового ресурсу, а в другому - за поставку російських ракет-носіїв.

Представник компанії GML, яка володіє компаніями Hulley Enterprises і Yukos Universal, котрі відсудили у Росії $ 50 млрд. за крадіжку ЮКОСа, підтвердив російським журналістам факт арешту значних грошових сум, додавши, що загальна сума заарештованих у Франції російських активів становить приблизно $ 1 млрд.

Звичайно, Росія зараз намагається скасувати рішення Гаагського арбітражу, оскарживши їх в Окружному суді Гааги. Окрім того, за чутками, арешт рахунків Роскосмосу у Франції носить забезпечувальний характер, і загроза прямого вилучення коштів у зв'язку з рішенням суду у справі ЮКОСа нібито поки що відсутня.

Втім, втіхи для російських “космічних” компаній від того небагато. Особливо якщо додати до того факт, що всі проблеми, пов'язані з юридичним веденням апеляцій, російський Мінюст скромно переклав на плечі постраждалих. ЮКОС дерибанили одні, а от відповідати доводиться іншим. Певно, тому-то “Роскосмос” категорично відмовляється давати будь-які коментарі стосовно цієї справи. Заціпило.

Особливо якщо зважити на той факт, що арештовані мільйони — це прикрість і сильний удар по галузі. Але нітрохи не меншим ударом може бути й сама загроза нових арештів. Сума компенсації за ЮКОС — 50 мільярдів, і “перекрити” її прибутками космічних компаній не вдасться аж ніяк. А укладати нові угоди, брати кредити на проведення нових запусків, і підозрювати при тому, що навіть після вдалого запуску прибуток може залишитись під арештом — не найкраща перспектива для бізнесу.

А загалом, вся історія з Путіним, ЮКОСом і “космічними” компаніями вийшла вельми символічною. Галузь, яка могла би стати справжнім рушієм інноваційної російської економіки, стала заручницею липких людей і липкої нафти. Людей, до чиїх пальців прилипла компанія Ходорковського — і три чверті всього решту, що залишилось цінного в Росії.

І тепер доля космонавтики буде цілком залежати від волі тих самих людей. Кинуть грошей “на прокрм” з бюджету — виживуть, а якщо ні — то досить бавитись дорогими “цяцьками” в часи дешевої нафти. Якісь ракети в шахтах залишились, і цього цілком достатньо, щоб розповідати світові про “велич”. Поки всі ще вірять, що ракети в стані злетіти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme