Росія вітає терористів: Навіщо Путін запросив в Москву талібів

Побачивши успіхи у переговорах талібів з американськими дипломатами, у Кремлі вирішили терміново організувати "паралельний мирний процес"

Журналіст відділу «Світ»
Росія вітає терористів: Навіщо Путін зап…

"Афганський рух "Талібан" (заборонена в Росії організація) підтвердив свою участь в конференції, яка проходить в Москві 5-6 лютого". Сама ця цитата з російських ЗМІ наповнена якимось внутрішніми суперечностями. Якщо організація заборонена - то як її учасники їдуть до Москви? Чи їх арештовують одразу в аеропорту? Чи Росія вже оголосила талібів не терористами, а.... Складно собі уявити, ким саме можна оголосити людей, які практикували масові вбивства цивільних і атаки бомбістів-самогубців. Чи, може, коли таліби визнавали незалежність Чечні - і передавали чеченцям зброю - то тоді вони були терористами, а зараз, коли "Талібан" воює проти США і НАТО - то його члени - уже учасники антиімперіалістичного національно-визвольного руху?

Втім, не будемо надто заглиблюватись у логіку російських зовнішньополітичних визначень. При тому Кремль від ролі "миротворця" наразі свідомо дистанціюється: прес-секретар Путіна Пєсков заявив, що жодних офіційних контактів між російською владою і талібами не заплановано. Формальними організаторами виступили "члени афганської діаспори" в Росії.

Але можна не сумніватись, що "міжафганська мирна конференція", куди приїхало більш ніж 10 делегатів від "Талібану", була санкціонована, схвалена і підтримана на найвищому рівні. Хоча б тому, що в іншому разі всіх членів "Талібану", як учасників терористичної організації, мали б заарештувати в аеропорту. Точніше, заарештувати представників талібів мали б іще в листопаді минулого року, на підготовчій зустрічі - яка, ви не повірите - також проходила в Москві.

На конференції "кращі люди" Афганістану спробують домовитись із талібами про можливі схеми відносно мирного співіснування. Зустрічатись із представниками чинного уряду таліби на разі не хочуть - але делегація із 40 політиків та колишніх посадовців, серед яких присутній і колишній президент Афганістану Хамід Карзай, є неформальними представниками якщо й не чинного уряду, то Афганістану "загалом".

Суть полягає в тому, що у Росії вирішили стати чимось на кшталт "модератора" між прозахідним і підтримуваним США афганським урядом, і відверто терористичною організацією, яка, тим не менше, контролює чверть Афганістану. І якій, за чутками, впродовж останнього десятка років Москва допомагає як грошима, так і зброєю.

Чому раптом Росія настільки захотіла виконати роль арбітра мирного процесу в Афганістані - при тому що до минулого року здебільшого тільки надсилала талібам зброю? Відповідь, загалом, очевидна.

Вся штука в тому, що впродовж останніх двох тижнів переговори представників "Талібану" з американськими дипломатами, що проходять у столиці Катару, демонструють, за словами обох сторін, небачений прогрес. Сторони домовились про припинення вогню - і обговорюють умови тривкого перемир'я. Штука в тому, що у США та в представників "Талібану" раптом виявились достатньо схожі інтереси. І одні, й інші хочуть знищити "Ісламську державу", яка намагається закріпитись в Афганістані. І одні, і інші хочуть, щоб американські солдати покинули Афганістан - хоча мотивації у них дуже, дуже різні.

Натомість подібний несподіваний прогрес навряд чи подобається Москві. Де нарешті усвідомили, що ризикують знову зіткнутись з войовничими ісламістами вже в Середній Азії. Де кордони пострадянських республік навряд чи зможуть довго стримувати талібів, якщо ті захочуть рушити в Таджикистан, Туркменістан чи Узбекистан. Де проповідб радикального ісламу - на хвилі зубожіння і зростання антиросійських настроїв - може знайти чимало нових прихильників.

Таким чином, Москві здавалось вигідним підтримувати талібів у їхній війні зі США. Але коли США прийняли рішення війну припинити - і скромно полишити Афганістан, як то робили самі різноманітні завойовники впродовж багатьох століть - у Кремлі раптом зрозуміли просту істину. До російського кордону талібам набагато ближче, ніж до кордону американського.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme