Штучний націоналізм: Чи переможуть македонці в останньому бою з Путіним

Після того, як "русскій мір" після початку війни з Україною остаточно втратив привабливість, Москва намагається протидіяти Європі за допомогою штучного і недалекоглядного націоналізму. Зараз цю технологію відпрацьовують в Македонії. Але невдовзі її, не виключено, спробують застосувати і в Україні

Журналіст відділу «Світ»
Штучний націоналізм: Чи переможуть макед…

30 вересня Македонії доведеться зробити, без перебільшення, доленосний вибір. На референдумі, який відбудеться цього дня, формально македонці всього лиш узгодять угоду з Грецією, яку в середині червня підписала прем'єри Заєв та Ципрас. У цій угоді йдеться про зміну назви Македонії на Республіку Північна Македонія. В разі, якщо назву буде змінено, в чвертьстолітній суперечці між Скоп'є та Афінами буде поставлено крапку. Але це тільки мала частка суті справи. Бо в разі, якщо Македонія помириться із Грецією, їй відкриваються блискучі інтеграційні перспективи. У липні на самміті НАТО Скоп'є було надано запрошення вступити в альянс - за умови реалізації угоди з Грецією. А в червні європейські лідери висловилися за початок в 2019 році переговорів з Македонією про вступ до Євросоюзу За тієї самої умови. Тому в реальності 30 вересня Македонці не тільки думатимуть про доречність прикметника "Північна" у назві країни. Вони ще й голосуватимуть за вступ до НАТО і ЄС.

Учора на користь вибору висловився прем'єр-міністр Македонії Зоран Заєв. Який нагадав співвітчизникам про те, що македонці мають прийняти зміну імені країни, інакше їм доведеться жити в умовах нестабільності та ізоляції — повернення до "темних часів".

До позитивної відповіді на референдумі македонців заохочували практично всі. Про можливість достатньо скорого вступу до НАТО говорив із ними генсек альянсу Столтенберг. Про європейські перспективи нагадувала канцлер Німеччини Ангела Меркель. Вчора до країни прибув очільник Пентагону Джеймс Меттіс, який просто й незатійливо повідомив, що націоналістичні групи, які виступають проти примирення з Грецією, напряму фінансуються із Росії. "Немає сумнівів у тому, що Москва фінансує проросійські групи, щоб впливати на підсумки референдуму за зміною назви Македонії", - заявив у Скоп'є Меттіс. За словами якого, Сша відстежують російські фінансові вливання в націоналістичні організації, та у проведення "широкої компанії впливу на громадську думку" у мас-медіа Македонії.

Врешті, для того, щоби переконатися в правдивості слів Меттіса, досить почитати, як висвітлюють ситуацію в Македонії російські ЗМІ. Готові "воювати з печерним націоналізмом" в Україні, ті самі видання розповідають про "зраду ідеалів" та "маніпуляції свідомістю македонців" напередодні референдуму.

Втім, надміру боятися за македонців, мабуть, не варто. Попри всі зусилля з боку Росії, підтримка позитивної відповіді на референдумі становить 42% - і лиш 35% схильні відповісти негативно. При тому кількість тих, хто не визначився, скорочується головно на користь прихильників євроінтеграції.

Але методика російської пропаганди в Македонії наштовхує на одну просту ідею. Чітко зрозумівши, що ідеологія "русского міра" і "народів-братів" після початку війни з Україною помітно втратила привабливість в усіх, хто зберіг бодай мінімальні залишки критичного мислення, їй була придумана заміна. Яка полягає в стимуляції штучного антизахідництва, опертого на такий самий штучний націоналізм, який чомусь неминуче повинен бути антиєвропейським.

Технологія проходить випробування у Македонії — але немає ніякої гарантії, що невдовзі Росія спробує застосовувати її і в багатьох інших східноєвропейських країнах. Тому за три з хвостиком місяці до початку виборчих перегонів, і громадянамм України на зайвим було б усвідомити, що всякий агресивний патріотизм і націоналізм, який регулярно застосовує антизахідну риторику, завше є вигідним нашим північно-східним сусідам. Навіть якщо якісь конкретні носії національної ідеї цього не підозрюють. Або ж навпаки — знають про це дуже добре.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme