Ракетний ультиматум Помпео: Куди Держдеп штовхає Путіна

Рішення США вийти з РСМД збільшує шанс на третю світову війну. Але при тому воно фактично ставить крапку на гібридному протистоянні Путіна із Заходом, і примушує Росію грати за тими правилами, за якими свого часу був вимушений грати СРСР

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ракетний ультиматум Помпео: Куди Держдеп…

Учора Вашингтон був змушений висунути Путіну ультиматум. Після завершення міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі держсекретар США Майк Помпео оголосив, що США через 60 днів призупинять свої зобов'язання за Договором про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, якщо Росія не повернеться до його виконання.

Зроблено це було у формі, якої ми не чули з часів, коли Рональд Рейган стояв під президентським штандартом.

"Попри весь успіх, який приніс цей договір, сьогодні маємо протистояти російському шахрайству із зобов'язаннями щодо контролю над зброєю. Російські порушення сталися не вчора. Росія випробовувала нову ракету (яка порушує умови РСМД - ред.) з середини 2000-х". "Якщо Росія визнає свої порушення і повернеться до його виконання, ми, звичайно, це вітатимемо. Але тільки Росія може врятувати цей договір", - додав Помпео.

Зважаючи на тон, яким було висловлено ультиматум, можна не сумніватись, що Путін його відхилить. Одну з базових угод у сфері роззброєння можна сміливо вважати колишньою.

З одного боку, публічний і явний розрив договору по РСМД, до якого США явно штовхають Росію - це повернення часів холодної війни. Не тієї, про яку люблять поговорити західні журналісти, аналізуючи зменшення товарообігу між Росією та США. А тієї, про яку пам'ятають всі, кому за 40 - і хто бачив на шкільних стінах "Протиатомну щілину в розрізі". Сходу на викопану могилу, для чогось перекриту зверху колодами і присипану курганом землі.

З іншого боку, угода і без того була мертва. "Іскандери-М", які можуть нести ракету 9М729, розгорнуті в Калінінградській області на бойовому чергуванні - це знають в США, це знають і в ЄС. Там знають, що ракета може бути оснащена ядерною боєголовкою, і за лічені хвилини долетіти до країн ЄС. За таких умов вдавати, що РСМД іще якось впливає на реальнісь - це займатись відвертим і небезпечним самообманом. Ну, приблизно таким самим, який практикувала свого часу Україна, скорочуючи армію і не готуючись до війни з "братнім народом".

З такої точки зору, вчорашня заява Помпео - це своєрідний здоровий сеанс психоаналізу. Після якого в Європі, можливо, бодай декотрі лідери почнуть задавати собі правильні запитання. Не "для чого Трамп розриває РСМД" - а "чому на нас націлені російські ракети". І "чому в нас не розгортаються власні або американські системи ППО" для захисту від російських ракет.

Натомість для Росії це - черговий удар по доктрині гібридної війни із Заходом. Якщо договору по РСМД не стане - то нові "Іскандери-М" від того автоматично не з'являться. А от що рано чи пізно таки замаячить на горизонті - це засоби протидії. Хоча проблема перехоплення крилатих ракет, безумовно, і є однією з найскладніших у сучасній ППО, американським та європейським компаніям, які матимуть доступ до військового бюджету, який більш ніж десятикратно перевищує російський, цю проблему вдасться вирішити. І тоді Росія буде вимушена втягнутись у звичайну, "класичну" гонку озброєнь із Заходом. Програш в якій для держави із сировинною і експортозалежною економікою буде скорим і неминучим. Володимир Путін завше був тим бігуном, який міг випередити всіх - поки ніхто, окрім нього, не біг. Розрив РСМД означає, що Захід таки зрушив із місця - і нова гонка озброєнь стартувала.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme