Путін вирішив витрусити зі своїх олігархів один трильйон

Нова російська приватизація – це не продаж останніх коштовностей і навіть не черговий "дерибан" недорозподілених залишків державного майна. Це спроба російського президента забезпечити лояльність олігархів перед скрутними часами

Журналіст відділу «Світ»
Путін вирішив витрусити зі своїх олігарх…

В Росії оголошена чергова хвиля приватизації. Не те, щоби в тому було щось дивного – подібне траплялося з періодичністю десь раз на два-три роки і раніше. Слід відзначити, без якихось надто помітних наслідків для реальності.

Хоча цього разу ситуація розвивається трохи інакше. Рішення було прийняте під акомпанемент заяв глави мінекономрозвитку Олексія Улюкаєва про те, що бюджет знаходиться в критичному стані, і з продажем акцій більше чекати не можна.
Окрім того, цього разу плани вражають масштабом – за два роки планують наприватизовувати на 1 трильйон рублів, якщо вірити російському міністру фінансів Антону Силуанову. Скільки це буде в доларах в світлі останніх подій з російською валютою сказати складно – але явно більше 10 мільярдів "вічнозелених". Якщо за два роки щось круто не зміниться, звичайно.

За словами того ж Улюкаєва, першими з молотка підуть акції "Башнефті", "Алроса" і "Роснефті". Вагомі і цікаві активи – якщо дивитись на них років три-чотири назад. І, м’яко кажучи, ризиковані інвестиції зараз, коли ціна на нафту їхню цінність знижує на порядок.

У цьому місці можна було б запідозрити, що в Росії і справді повний швах з грішми, і російський президент вимушений продавати останнє, не зважаючи на ціну. Втім, це явно не так.

Хоча б тому, що Путін в понеділок заявив, що в приватизації російських державних компаній будуть брати участь тільки компанії, котрі перебувають у російській юрисдикції і мають "стратегію розвитку" куплених часток держкорпорацій. А, ну і головна родзинка – контрольні акції продаватись не будуть. На додаток до того – платити можна власними коштами або кредитними грішми – але кредити не можна брати в російських держбанках.

При цьому, як пізніше пояснив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков, мова не йде про заборону на придбання акцій іноземними інвесторами. Як саме можуть бути "іноземні інвестори" – і при тому "компанії в російській юрисдикції", Пєсков не уточнив.

За подібних умов, найбільш вірогідними покупцями – з відповідною "юрисдикцією" і власними коштами, стають російські олігархи. Але "олігархічним дерибаном" все, що відбувається, теж не назвеш. Бо та ж "Башнефть" і в період високих цін на нафту дихала на ладан, а зараз і зовсім є кандидатом на передчасну кончину. Інвестиційна привабливість "Роснефті" теж викликає обґрунтовані сумніви.

Проте деякі злі язики з числа економічних аналітиків стверджують, що про бажання й не йдеться. Викуп держвласності олігархами відбуватиметься у "добровільно-примусовому" порядку.

В результаті цієї операції російський бюджет – і президент Путін – отримають трохи вільних коштів. А олігархи, в обмін на чесно (чи як там вже вийшло) зароблені вічнозелені, отримають важкий, чорний і заплямований нафтою шматочок батьківщини. Вивезти який на сонячні острови, в разі виникнення проблем, не вдасться ні у валізі, ні навіть в приватному літаку. Що для Кремля буде тільки додатковою перевагою у майбутній приватизації. Приємним бонусом, так би мовити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme