Байден роздасть американцям $2 трлн: Чим це обернеться для США та України

Роздача грошей населенню – це не тільки ризикований економічний крок. Це ще й соціальний експеримент, який повинен показати, яким є оптимальний шлях відновлення економіки для сучасних країн – збільшення державних витрат і соціальної підтримки, чи сприятливі умови для бізнесу, зниження податків та зменшення ролі держави

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Байден роздасть американцям $2 трлн: Чим…
Фото: Getty Images

Вчора президент США Джо Байден підписав пакет економічної допомоги у розмірі 1,9 трильйона доларів. Одноразові виплати в 1,4 тис. доларів отримають всі американці, які заробляють менше 75 тисяч на рік або менше 150 тис. на подружню пару. Себто більше, ніж половина громадян США.

На додаток до цього родини з неповнолітніми дітьми отримають додаткові податкові пільги розміром близько 3,5 тис. доларів за дитину, а федеральну додаткову допомогу з безробіття розміром 300 доларів на тиждень буде продовжено іще на півроку.

Звичайно, частина майже двомільярдного пакету допомоги піде і на більш звичні речі – на кшталт додаткових закупок вакцини, підготовки шкіл до повноцінного відновлення роботи та на витрати окремих штатів.

Але це не скасовує того факту, що левова частка двох мільярдів доларів буде саме роздана в руки пересічних американців: підписуючи законопроект, Байден пообіцяв, що гроші підуть на підтримку економіки США та "робітників і середнього класу". А Демократична партія ближчим часом проведе двотижневу інформаційну кампанію – аби донести до американців, якою корисною була ідея Джо Байдена з роздачею грошей громадянам. Втім, останні в тому і не сумнівалися: пакет допомоги підтримали понад 70% дорослих громадян США.

Слід визнати мужність представників Республіканської партії у Конгресі – вони не підтримували роздачу грошей, незважаючи на те, що помітна частина їхніх виборців була прямо протилежної думки.

Втім, як би хто не ставився до цієї ініціативи – вона є чудовим і масштабним експериментом. Як у сфері економіки, так і в сфері соціальної політики та ідеології.

Свого часу, на початку 80-х,  Рональд Рейган вивів США на нову траекторію зростання, радикально скоротивши податки, і зменшивши роль держави у багатьох сферах соціального життя.

Натомість два останніх демократичних президенти США, Барак Обама та Джо Байден, проводять політику стимуляції економіки шляхом вливання грошей – при тому саме шляхом реалізації соціальних ініціатив. Просто роздаючи гроші та податкові пільги – що доведеться компенсувати зростанням податків для бізнесу. Який може компенсувати свої прибутки завдяки збільшенню витрат споживачів. Теоретично. Але роздані гроші можуть піти і на закупівлю дешевих китайських товарів, доставлених через Amazon.

Результат цього колосального експерименту може радикально вплинути як на економіку США – так і на решту світу. При чому – у два способи. Перший, прямий, стосуватиметься впливу показників найбільшої економіки планети на загальну картину. І хвилі від цього впливу докотяться навіть до України. Бо якщо, приміром, роздача грошей у США запустить маховик інфляційного знецінення долара – це вдарить і по заощадженнях українців.

Але сильнішим, аніж прямий вплив, буде концептуальний ефект. Якщо роздача грошей населенню спрацює і допоможе подолати кризу в США – то, скоріше за все, її негайно скопіюють десятки інших країн. І ЄС, і азійські економіки, і навіть Україна.

Просто тому, що будь-якому уряду це вигідно не тільки з економічної, а й з електоральної точки зору. Роздача грошей задля підтримки популярності є давньою і не дуже доброю традицією з часів Давнього Риму – хоча, не виключено, практикувалась і за тисячі років до того.

І, знову-таки, наслідування прикладу США може спрацювати і в Європі, стимулювавши споживацький попит і відкривши перед бізнесом свіжі можливості. А прикра новина полягає в тому, що в Україні такий сценарій буде вкрай малоймовірним. Як через те, що "вільні гроші" будуть значною мірою негайно "вкладені" в споживацькі товари китайського виробництва, так і тому, що монополії та напівмонополії, які постачають українцям газ, електрику, комунальні послуги та десятки інших речей одним легким підняттям тарифів виведуть "вільні" гроші з кишень споживачів та економіки в цілому у спокійні та надійні офшорні нірки. Тому користі від соціально-економічного експерименту Джо Байдена нам чекати, напевно, не варто.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme