Майбутнє української ГТС: Для чого Меркель їде до Путіна

Сьогодні Меркель та Путін здебільшого говоритимуть про газ. Точніше, про способи та умови його транспортування до ЄС. Від результатів цієї розмови залежить як майбутнє української ГТС, так і довготривалі політичні перспективи партії самої фрау канцлерін

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Майбутнє української ГТС: Для чого Мерке…
фото: Getty

Сьогоднішня зустріч канцлерки ФРН Ангели Меркель із президентом Росії Володимиром Путіним, з раціональної точки зору, особливим сенсом не наділена. Будувати плани співпраці їм якось не випадає — через місяць у Німеччині пройдуть вибори, до яких теперішня канцлерка вже не матиме стосунку. І говорити про майбутнє співіснування російському президенту доведеться з іншими людьми. Навіть якщо ті люди й матимуть певний стосунок до чинної канцлерки. Назвати Путіна особистим другом Ангели Меркель, з яким вона хоче попрощатися, ще перебуваючи на посаді, теж було б перебільшенням.

Тому список ймовірних тем для сьогоднішнього візиту, який обмежиться покладанням квітів до пам'ятника Невідомому солдату, нетривалих переговорів та спільної прес-конференції, буде вельми обмеженим. І більшість цих питань в той чи інший спосіб стосуватимуться України. За винятком хіба що афганської кризи, формувати політику стосовно якої все-таки доведеться іще чинній німецькій владі.

Ключовим моментом переговорів сподівано стануть моменти, пов'язанні з "Північним потоком -2". І тут в обох сторін є свої інтереси. Що стосується Путіна, то він, з одного боку, добудував газогін — і отримав певні шанси на припинення транзиту через Україну.

Але, з іншого боку, Росії ще потрібно вивести "Північний потік-2" з дії норм Третього енергопакету ЄС, який забороняє "Газпрому" використовувати власний газогін більше, ніж на 50% потужності. Якщо зробити це не вдасться, то трубопровід, фізичний доступ до якого має тільки "Газпром", так і працюватиме в половинному режимі завантаження до кінця своїх днів.

Натомість Меркель потребує збереження української газотранспортної системи. І тут штука не тільки в публічних обіцянках, які фрау канцлерін дала як президенту України, так і, приміром, адміністрації Джо Байдена. Проблема полягає в тому, що Меркель турбується за долю німецької економіки — і має для того серйозні підстави. Оскільки останнім часом "Газпром", провокуючи штучне підвищення цін на газ у Європі шляхом скорочення поставок і відмови від нарощування транзиту через Україну, напередодні зими значно скоротив запас газу у сховищах Європи. А після того, як пожежа на заводі "Газпрому" під Новим Уренгоєм фактично двократно скоротила прокачку блакитного палива по газогону Ямал-Європа, питання, чи зможе Росія забезпечити взимку адекватну кількість газу для ЄС за адекватною ціною стало відкритим.

І поки існує українська ГТС — ситуацію в критичному випадку можна виправити, просто різко наростивши прокачку за цим маршрутом. Але в разі відсутності постійного транзиту — і, відповідно, коштів на експлуатацію — подібна історія може мати вкрай неприємні наслідки для економіки ЄС.

Тому сподівання українського президента на те, що "Ангела Меркель та Володимир Путін досягнуть певної згоди, з якою вона прибуде до Києва... Росія погодиться на постачання мінімальних обсягів газу, що транспортуватиметься газопровідною системою України в ЄС" мають під собою певний ґрунт.

Не в останню чергу й тому, що сама Меркель розуміє — якщо в силу тих чи інших обставин вона програє бій за українську ГТС, а потім виникнуть будь-які значні проблеми із постачанням газу з Росії до Європи — сплановані Путіним чи навіть випадкові — відповідальність громадяни Німеччини покладуть не тільки на саму політичну пенсіонерку, але й на її партію.

Хотілось би вірити, що окрім газових, на сьогоднішніх переговорах будуть досягнуті і якісь домовленості стосовно Донбасу. Але шанси на це є практично нульовими. Особливо гостро це продемонструвала розмова Путіна з президентом Франції Емануелем Макроном. В ході якої господар Кремля продовжив свої традиційні розповіді про "деструктивні дії Києва, який останнім часом цілеспрямовано загострює ситуацію на лінії зіткнення, а також тиражує провокаційні законодавчі ініціативи, прямо суперечать Мінським угодам".

Натомість напередодні зустрічі в Берліні продемонстрували, що не схильні погоджуватися з подібними твердженнями. І заявили, що на переговорах "мова точно буде йти про великі міжнародні теми: про конфлікт на сході України, для вирішення якого Росія може зробити більше, ніж робить; і про Білорусь". Що автоматично показує принципову різницю сьогоднішніх позицій Меркель та Путіна. Узгодити які не вдалося впродовж семи років війни на Донбасі, і навряд чи вдасться узгодити сьогодні, під час короткої зустрічі, де головним буде інше питання.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme