Атомні човни розбрату: Як Байден посварив Францію з Австралією

Новий союз США, Британії та Австралії ще не досяг помітних практичних результатів, але вже встиг завдати удар по не надто зміцнілій після епохи Трампа трансатлантичній солідарності

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Атомні човни розбрату: Як Байден посвари…
Президент США Джо Байден бере участь у віртуальній прес -конференції з питань національної безпеки з прем'єр -міністром Великої Британії Борисом Джонсоном та прем'єр -міністром Австралії Скоттом Моррісоном у Східній залі Білого дому у Вашингтоні, округ Колумбія, 15 вересня 2021 р. (Фото Getty Images)

Не є новиною той факт, що президент США Джо Байден розпочав реалізацію різних дипломатичних ініціатив, спрямованих на колективне стримування союзниками Вашингтона політичного та економічного впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні. Поки що більшість із цих ініціатив — як от створення неформального поки що альянсу QUAD, перебувають на стадії підготовки. Але є в цій сфері у чинної адміністрації США і досягнуті успіхи. Ну, майже успіхи.

Зокрема, мова йде про створення AUKUS — нове партнерство в сфері безпеки, до якого увійшли США, Велика Британія та Австралія.

Партнерство, презентоване вчора керівниками держав-учасниць, Джо Байденом, Борисом Джонсоном і Скоттом Моррісоном вже оприлюднило і свою першу заяву, із переліком сфер для співпраці. "Початкові зусилля будуть зосереджені на кіберможливостях, штучному інтелекті, квантових технологіях і додаткових підводних можливостях",  — йдеться в документі.

В цьому місці можна, звичайно, задуматись, який саме штучний інтелект створять учасники для стримування Китаю — чи як доб'ють потім Пекін принципами квантової невизначеності. Тут простір для фантазії широкий, оскільки жодних практичних ініціатив у цих сферах наразі помічено не було.

А от із "додатковими підводними можливостями" процес, безперечно, пішов. Щоправда, не те, щоби зовсім гладко.

Зокрема, партнери прийняли рішення почати масоване будівництво нового підводного флоту для Австралії — при тому мова йде про важкі атомні субмарини. Щоправда, атомними на них будуть тільки реактори, зброї масового знищення Канберра не отримає. Але й такий крок є радикальним — дотепер підводними атомоходами могли похвалитися тільки шість країн на планеті. А тепер в Австралії планують збудувати як мінімум вісім таких суден — а США та Велика Британія нададуть союзникам всі необхідні для цього технології.

Окрім підводних човнів, які будуватимуться в Аделаїді, флот та ВПС Австралії поповняться потужним ракетним арсеналом. Зокрема, країна придбає крилаті ракети Tomahawk, які будуть встановлені на есмінцях класу Hobart. Також будуть закуплені протикорабельні ракети великої дальності LRASM, і ракети класу "повітря - земля", що вражають цілі на відстані 900 км, для оснащення винищувачів F-18 Hornet. В перспективі заплановано угоду і стосовно купівлі багатоцільових винищувачів п'ятого покоління F-35A Lightning II.

І такий крок в бік нарощування можливостей опонентів Китаю можна було б тільки вітати, якби не один момент. Який полягає в тому, що, отримавши гарантії техінчної допомоги в будівництві атомних субмарин з боку США, Канберра негайно розірвала контракт на будівництво підводних човнів із Францією. Повна вартість угоди з Парижем складала, за даними з різних джерел, від 40 до 66 мільярдів доларів.

Природно, що в Єлісейському палаці не надто зраділи. Очільник французького зовнішньополітичного відомства виступив з довгою заявою, яка складалася здебільшого із лайки і звинувачень різного ступеня інтенсивності.

Починаючи від скромних, на кшталт: "Я злий і засмучений. Так не робиться між союзниками". І завершуючи радикальними, і вкрай в'їдливими для Байдена: "Це жорстоке, одностороннє і непередбачуване рішення багато в чому нагадує мені те, що робив пан Трамп".

Схоже, у Парижі не надто потішилися ані заявам Байдена про те, що Франція залишається "ключовим партнером США в Індо-Тихоокеанській зоні", ні твердженням австралійського МЗС стосовно того, що там сподіваються на "тісну і позитивну співпрацю" з Парижем.

У такий спосіб Вашингтон, іще навіть не почавши озброювати Канберру, встиг помітно погіршити стосунки із одним з ключових партнерів не тільки у Тихому океані, але й всередині ЄС. Пожертвувавши свого часу геополітичними інтересами України заради налагодження діалогу з Європою, тепер очільник Білого дому так само легко жертвує цим діалогом задля формування антикитайського альянсу. Подібна міжнародна лінія Джо Байдена, можливо, й має свої резони, але надто послідовною чи навіть професійною з точки зору решти світу не виглядає.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme