Париж за чистоту вакцин: Чим загрожує Україні заклик Франції

Прямо протилежні заяви представника ЄС та французького високопосадовця стосовно визнання російських вакцин проти коронавірусу свідчать, що Європа дуже далека від консенсусу. На це слід зважити Україні в процесі закупки нових партій препаратів

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Париж за чистоту вакцин: Чим загрожує Ук…

Французькі дипломати повели себе явно недипломатично. Зокрема, держсекретар при МЗС Франції Клеман Бон перед журналістами закликав як самих французів, так і керівництво та громадян інших європейських країн відмовитися від російської та китайської вакцин.

Більше того, не тільки не колоти собі сумнівних препаратів — але й переглянути політику країн Євросоюзу, яким, на думку французького посадовця, не слід дозволяти в'їзд на свою територію на підставі сертифікатів про вакцинацію не авторизованими в ЄС препаратами. Знову-таки, російськими або китайськими. Бон вважає, що громадяни повинні отримувати тільки ті вакцини, в дієвості яких керівництво країни впевнене. "Що ж до низки інших вакцин, зокрема російських і китайських, Франція каже своїм партнерам: "Будьте обережні, скажіть їм "ні",  – наголосив Бон.

Ця заява прозвучала доволі-таки несподівано. Особливо на тлі того, що Брюссель запропонував Міністерству охорони здоров'я Росії обговорити взаємовизнання сертифікатів про вакцинацію від коронавірусу. Принаймні, таку заяву зробив посол ЄС в Москві Маркус Едерер.

"Існує так звана система європейського COVID-сертифікату... І законодавство дозволяє, щоб Єврокомісія визнавала еквівалентність інших COVID-сертифікатів. У зв'язку з цим ми запропонували російському МОЗ обговорити, чи хоче Росія приєднатися до цієї системи", – сказав Едерер. Виглядало це як фактичне визнання російських вакцин — які наразі так і не пройшли європейську сертифікацію.

Чому в такому випадку дві практично протилежні заяви з боку ЄС та Франції з'явилися в один день? Цілком ймовірно, що про випадковий збіг обставин тут не йдеться. Просто річ у тому, що всередині ЄС існує дві партії з практично протилежними поглядами. До однієї з них належать Греція, Італія, та інші країни, матеріальний добробут яких значною мірою залежить від туристів. З іншого боку, існує партія "ізоляціоністів", які, хоч інколи теж мають непоганий зиск із туризму, проте вважають, що безпека в пріоритеті. І одним із ватажків у цьому таборі є саме Франція.

І сьогодні, коли у Брюсселі задумалися, чи не варто повірити не тільки в російські вакцини, а навіть і в російські сертифікати про вакцинацію (які в Росії, до слова, активно підробляють, і зараз відкрито немало кримінальних справ за подібні дії), в Парижі не стримали почуттів, і порадили заборонити і вакцини, і присутність вакцинованих ними у Європі — принаймні, без ПЛР-тестів.

Чим закінчиться ця "вакцинна війна", покажуть найближчі дні. Але з цієї історії Україна може вивчити і свій нескладний урок. Стосовно того, що використання несертифікованих у ЄС вакцин далі робить українців заручниками доброї волі європейських посадовців. Які можуть захотіти — і визнати українські сертифікати вакцинації. А можуть — повторити сказане Боном.

Власне, все це, мабуть, не є таємницею для очільника нашого МЗС Дмитра Кулеби. Який тиждень тому, під час телефонної розмови з міністром закордонних справ Франції Жаном-Івом Ле Дріаном, намагався порушити питання визнання Францією українських свідоцтв про вакцинацію від COVID-19. І сторони, звісно, "домовилися, що невдовзі відбудуться відповідні українсько-французькі консультації". Але, зважаючи на озвучену сьогодні позицію Парижа, надіятися на шалений успіх запланованих консультацій не доводиться.

Зрозуміло, що на ранніх етапах вакцинації використання Coronavac від Sinovac Biotech, ефективність якої, за даними різних досліджень, коливається від 50.3% до 83% можна було виправдати нагальною потребою. Але зараз, коли в багатьох європейських країн є не до кінця використані запаси препарату від AstraZeneca, співпраця між українським МЗС та МОЗ у справі отримання цих залишків могла би зняти багато проблем для українських мандрівників та заробітчан. І зробити їх цілком незалежними від волі французьких, німецьких, чи яких завгодно іще посадовців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme