Острів хаосу: За що вбили президента Гаїті і як це позначиться на країні

"Лікування" політичної та економічної кризи шляхом вбивства неефективного президента, що засидівся у кріслі, може виявитися не надто дієвим способом здобути мир та процвітання. Особливо на тлі того факту, що в результаті Гаїті залишилась без легітимної влади перед лицем голоду та коронавірусу, проти якого в країні ще не зроблено жодного щеплення
 

Журналіст відділу «Світ»
Острів хаосу: За що вбили президента Гаї…
Фото: EPA

Про Гаїті, невеличку країну, що займає частину однойменного острова у Карибському морі, світові новинні агентства згадують не надто часто. При тому причиною цих згадок зазвичай є природні лиха, які острів Гаїті притягує з дивовижною силою. Щорічні урагани, землетруси, епідемія холери 10 років тому — оце, зазвичай, і все, що приходить на згадку стосовно цього топоніму.

Сьогодні ж країна потрапила на шпальти світових ЗМІ з іншого приводу:  група невідомих вдерлася до резиденції президента країни Жовенеля Моїза і відкрила вогонь. Самого Моїза застрелили, його дружина отримала серйозні поранення, а пізніше померла у лікарні. 

Загроза над життям Моїза нависала давно. На думку багатьох опонентів,  він "забув" покинути президентський пост і призначив вибори на рік пізніше, ніж годилось би. Так, у лютому влада країни заарештувала 23 громадян, яких звинуватили у змові проти президента. Тоді Моїз стверджував, що заколотники планували його вбити. 

І причини не любити Моїза була не тільки у політиків. Адже попри відносний громадянський мир Гаїті впродовж останнього десятиліття, залишалась найбіднішою країною Західної півкулі. Яка, отримуючи мільярдні програми допомоги з боку урядів США та ЄС, а також міжнародних організацій, так і не змогла відбудуватися після руйнівного землетрусу 2010 року. Де, до сьогоднішнього дня не було зроблено жодного щеплення проти коронавірусу, — попри істотний рівень захворюваності. Навіть у столиці Гаїті, місті Порт-о-Пренс, озброєні банди контролюють цілі райони, та практикують викрадення людей — включно зі школярами та священниками — задля подальшого отримання викупу.

Все це викликало природне роздратування громадян країни, які проводили протестні акції у столиці практично щотижнево.

Вочевидь, не надіючись більше на "конвенційні" з місцевої точки зору способи усунення Моїза від влади, опозиція вдалася до найбільш радикального методу.

Втім, подібний спосіб "лікування" політичної та економічної кризи може виявитися не надто дієвим. Оскільки в результаті сьогоднішнього вбивства Гаїті залишилася без легітимної влади. Точніше, з двома претендентами на цю роль. Бо, з одного боку, є виконувач обов'язків прем'єр-міністра країни Клода Жозефа, який оголосив, що взяв на себе керування країною. Але, з іншого боку, є і Аріель Генрі, який, за попередніми домовленостями за участі покійного президента, сьогодні мав стати новим прем'єр-міністром країни.

Звичайно, що один, що інший мали би посприяти прийняттю рішення про якомога швидші вибори президента. Але питання про те, хто до моменту цих виборів керуватиме країною, цілком може виявитись достатньо важливим, щоби через нього розпочався силовий диспут.

Який, на тлі неконтрольованої епідемії коронавірусу та реалістичних перспектив голоду, може наочно довести, що аналітики, які казали, що "гірше, ніж на Гаїті, бути не може", насправді, помилялися.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme