Олімпійці, вогонь: Як бійня у Гімалаях штовхає Індію в антикитайський альянс на чолі з США

Прикордонні сутички, бажання Пекіну прославити "героїв-захисників", а також активізація російсько-китайської співпраці — все це штовхає Індію в бік зміцнення зв'язків зі Сполученими Штатами Америки. І прикра олімпійська історія, що поглибила ворожість між державами, цей процес тільки пришвидшує

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Олімпійці, вогонь: Як бійня у Гімалаях ш…
Командир «Полку героїв захисту кордону» Ці Фабао (в центрі) несе смолоскип під час естафети Олімпійського вогню в Пекіні 2 лютого 2022 року. (Фото Чжао Жуана/Китайська служба новин/ Getty Images)

Цьогорічні олімпійські ігри ще до свого початку не скидалися на чисте й безхмарне "свято спорту". Не в останню чергу, через чутки про ймовірну інтенсифікацію українсько-російського конфлікту одразу після їх завершення. Напевно, саме тому на їх відкритті президент МОК Томас Бах так ретельно розповідав, що "місія Олімпійських ігор — об'єднати всіх", і про те, що спорт повинен "будували мости, а не зводили стіни", і що "політична влада в усьому світі повинна дотримуватися прихильності до олімпійського перемир'я".

Втім, масштабний політичний конфлікт довкола Олімпіади розгорівся іще на самому її початку. Його причиною стала увага журналістів та користувачів соцмереж. Вони зуміли ідентифікувати особу одного з китайських діячів, якому було надано право нести олімпійський факел. Ним виявився командир полку Народно-визвольної армії Китаю Ці Фабао. Якого у Китаї вважають героєм "одноденної війни" з Індією.

Та сутичка трапилася 15 червня 2020 року. За версією Делі, китайські прикордонники заманили індійський патруль у пастку. Після чого вбили близько 20 індійських солдатів, використовуючи для того не заборонену до використання двосторонніми договорами вогнепальну зброю, а шматки залізної арматури, ножі та дрючки з набитими цвяхами — при тому поранених індійців скидали у прірви, де ті помирали від переохолодження та переломів впродовж багатьох годин. Версія Пекіну, звісно, є цілком протилежною.

Ці Фабао в тому химерному і жорстокому бою був тяжко поранений у голову, впав у кому, але вижив, після чого китайська пропагандистська машина зробила з нього "безстрашного захисника вітчизни".

Природно, що подібний "факелоносець" не потішив офіційне Делі. "Насправді дуже прикро, що Китай вирішив політизувати Олімпіаду. Тимчасовий повірений у справах Індії не буде присутній на церемоніях відкриття чи закриття зимових Олімпійських ігор у Пекіні", - заявив у день відкриття Олімпіади спікер індійського зовнішньополітичного відомства Аріндам Багчі. За кілька годин по тому гендиректор найбільшого телерадіомовного агентства Індії Prasar Bharati Шаші Шекхар оголосив, що всі канали, котрі входить до телевізійного агентства Doordarshan Television Network, негайно скасовують трансляцію церемоній відкриття та закриття ігор. Хоча нечисельні індійські спортсмени-лижники зможуть, за бажання, взяти участь у змаганнях. В Делі пройшли маніфестації протесту — з публічним спаленням китайських прапорів.

Такий поворот справи викликав гарячу і при тому двопартійну підтримку Індії в Конгресі США. Де, звісно, привітали приєднання Індії до бойкоту китайської олімпіади. При тому міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар прийняв рішення відвідати Австралію, де очільник держдепу США Ентоні Блінкен в середу проведе зустріч міністрів іноземних держав чотиристороннього діалогу з безпеки, який називається Quad, і в якому беруть участь США, Японія, Австралія та Індія.

При тому до співпраці з США Делі штовхає не тільки мілітаристська політика Китаю. Додатковим фактором на користь зближення між Делі та Вашингтоном стала демонстрація "дружби, братерства і співпраці" між Володимиром Путіним і Сі Цзиньпіном. Зміцнення російсько-китайських стосунків чітко демонструє індійським політикам той факт, що традиційне коливання між Москвою та Заходом на даний момент стає для Індії нереальним, оскільки Росія і сама потрапляє в економічну та політичну залежність від Китаю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme