"Пекельні санкції": Чи захистить Байден Україну від Путіна

Зупинити російську агресію проти України США намагаються поки що анонсами надзвичайно жорстких санкцій. Але сьогодні Джо Байдену в розмові з Путіним доведеться перейти від анонсів до гарантій. Від цього залежатиме мир на українському кордоні та спокій Європи. Ну, і політичне майбутнє самого Байдена, звичайно, також

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Пекельні санкції": Чи захистить Байден…
Президент США Джо Байден (зліва) зустрічається з президентом Росії Володимиром Путіним (праворуч) у «Вілла ла Гранж» у Женеві 16 червня 2021 року. Фото: Getty Images

До розмови між президентами США та Росії залишаються лічені години. І припущення стосовно характеру цієї зустрічі — реальні й вигадані, ймовірні і цілком фантастичні — плодяться в інформаційному просторі з дивовижною швидкістю.

Але більшість авторів цих припущень сходяться в одній точці. На сьогоднішній зустрічі Джо Байден повинен озвучити Володимиру Путіну перелік санкцій, який буде введено проти Росії у випадку здійснення агресії проти України. Ціну війни, яку доведеться сплатити Москві. Ну, окрім потоку "вантажу 200" — але цей аспект вже залежить не від США, а від України.

Витоків стосовно того, які саме санкції зараз обговорюють у Вашингтоні, наразі було два. Перший забезпечив телеканал CNN. За даними якого влада США готує широкий пакет обмежень, спрямованих як проти російської економіки, так і членів найближчого оточення Володимира Путіна та російських енерговиробників.

Найбільш жорсткий варіант — відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT. А також фактична заборона купувати цінні папери, пов'язані з суверенним боргом Росії. Санкції щодо російських бізнесменів із "ближнього кола" Путіна (а великих бізнесменів, від цього кола далеких, в Росії, схоже, і не залишилося), як очікується, обмежать їхні можливості подорожувати та користуватися американськими банківськими системами та кредитними картками. Крім того, розглядається варіант стосовно позбавлення російських виробників енергії доступу до боргових ринків у разі вторгнення. "Ми склали страшенно агресивний пакет", - заявив один із співрозмовників CNN, додавши, що у випадку реалізації всього задуманого, Росію у разі вторгнення на територію України чекатимуть санкції серйозніші за ті, які застосовувалися щодо Ірану та Північної Кореї.

Натомість інший витік інформації на ту ж тему, опублікований у Bloomberg, виглядав менш ефектно. За даними джерел видання, ЄС та США розглядають санкції щодо найбільших російських банків та Російського фонду прямих інвестицій. В принципі, розглядається і відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT, однак такий варіант "створить хаос серед простих громадян". А заодно зіпсує бізнес європейським компаніям, що ведуть бізнес із Росією. Тому щодо такого кроку згода між ЄС та США наразі відсутня. Різке обмеження можливостей інвесторів щодо купівлі російського держборгу на вторинному ринку виглядає відносно компромісним рішенням.

Зрозуміло, що всі ці "пекельні санкції" наразі є не діями, а лишень анонсами. Які Вашингтон розмістив у впливових ЗМІ, щоби натякнути Москві на серйозність своїх намірів. Але сьогодні, спілкуючись із Путіним, Байдену від "припущень" та можливостей" доведеться перейти до речей більш конкретних. До чітких обіцянок російському президентові стосовно того, що трапиться з його країною, його грішми та з ним самим у разі здійснення агресії проти України.

Ці обіцянки повинні бути достатньо правдоподібними і достатньо жорсткими для того, щоби російський президент їм повірив. І, оцінивши шанси, прийшов до висновку, що нападати на Україну йому зараз невигідно. Той факт, що стосунки Володимира Путіна з реальністю в останні роки стають дедалі складнішими, зовсім не полегшує завдання для президента США.

Іще під час своєї виборчої кампанії Байден різко й заслужено критикував попередника за недалекоглядну й неефективну зовнішню політику. Потім, ставши президентом, він привів США до зовнішньополітичної катастрофи у Афганістані, поспішний і хаотичний вивід військ з якого підірвав довіру союзників до Вашингтона.

Тому від сьогоднішніх переговорів Байдена із Путіним залежить дуже багато. Як доля України, яка балансує між малою і великою війною, так і перспективи НАТО, яке, у разі нашої поразки, буде вимушене знову в лоб" зіткнутися з російською військовою машиною. Вже не кажучи про політичну долю самого Байдена, репутація якого дві зовнішньополітичні поразки навряд чи переживе.

Тому всім — від українських солдатів на передовій і до прихильників Демпартії у США — залишається сподіватися, що сьогодні увечері Джо Байден буде достатньо переконливим.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme