Новий Литвиненко: Навіщо Путіну показова страта полковника Скрипаля

Замах на колишнього російського розвідника - показова страта

Новий Литвиненко: Навіщо Путіну показова…

Ще один колишній російський шпигун з українським прізвищем, імовірно, був отруєний у Великобританії в понеділок, 5 березня. 66-річного Сергія Скрипаля та його 33-річну супутницю знайшли на лаві в торгівельному центрі The Maltings міста Солсбері, яке розташоване в південному графстві Вілтшир, пише Depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

"Чоловік безладно ворушив руками, в очах порожнеча. Дівчина уткнулася в нього обличчям, ніби заснула, вочевидь, втратила свідомість. Чесно кажучи, вони були явно не в собі", — розповіла BBC свідок. Обох забрала швидка. Зараз Скрипаль і жінка знаходяться в реанімації в критичному стані. Між тим, в торгівельному центрі і околицях люди в захисних костюмах і респіраторах дезактивували вулиці, поливаючи з шлангів. Окрім того, обшукували сміттєві контейнери. А піцерію Zizzi, в якій, ймовірно, пообідала пара, було зачинено.

Хто такий Скрипаль

Колишній полковник ГРУ Генштабу ЗС Росії і викладач Військово-дипломатичної академії. З розвідки Скрипаль пішов у 1999 р. і працював в управлінні справами російського міністерства закордонних справ, яке тоді очолював Ігор Іванов. Сергій Лавров змінив його в 2004 р., коли Скрипаля саме заарештували співробітники ФСБ. Вони встановили, що ще у 1995 р. Скрипаль став подвійним агентом — передавав інформацію про агентурні мережі росіян британській MI6. Слідство стверджувало, що за свої послуги полковник отримував платню в іноземній валюті (було озвучено суму в $100 тис.), яка акумулювалася на рахунку в іспанському банку.

Через півтора роки після затримання, 9 серпня 2006 р., Московський окружний військовий суд позбавив Скрипаля звання і всіх держнагород і відправив у колонію суворого режиму на 13 років. На щастя для засудженого, через чотири роки Федеральне бюро розслідувань "розкрило" мережу з 10 російських агентів, серед яких були відома "підприємиця" Анна Чапман і генерал-майор СЗР Михайло Васенко.

Допоміг у цьому федералам ще один колишній полковник, але вже Служби зовнішньої розвідки (СЗР) РФ Олександр Потєєв, який втік до США і очолював там Управління "С" (нелегальну розвідку). Потєєву це, безумовно, на Росії пригадали — через рік заочно засудили на 25 років. Але екс-полковник, за повідомленнями ЗМІ, помер у США у віці 64 років. У будь-якому випадку Потєєв допоміг ФБР домогтися обміну 10 росіян на чотирьох "зрадників": Скрипаля, Олександра Запорізького (екс-полковник СЗР), Геннадія Василенко (офіцер КДБ) та вченого Ігоря Сутягіна. 9 липня 2010 р. Дмитро Медведєв, який виконував роль президента, помилував їх і обмін відбувся в аеропорту Відня. Після чого Скрипаль почав нове життя у своєму затишному будиночку, як пише Daily Mail, за £340 тис.

За словами сусідів, колишній російський розвідник був дуже привітний. Також вони розповіли, що кілька років тому померла його дружина. Хто ж та 33-річна панянка, поки залишається лише здогадуватись. Але точно зрозуміло, що їй просто не пощастило опинитися поруч, коли зі Скрипалем зробили те ж, що і з Олександром Литвиненко у 2006 р., якому до чаю додали полоній-210.

Новий Литвиненко

До речі, дружина Литвиненко Марина в коментарях BBC Radio 4, The Telegraph визнала, що ймовірний замах на Скрипаля дуже нагадує те, що сталося з її чоловіком. Вона також закликала всіх ставитися до таких випадків дуже серйозно, адже "ці люди" сподівалися на безпечне життя у Великобританії.

Щоправда, Скрипалю все ж пощастило набагато більше, ніж Литвиненко. По-перше, його досить швидко помітили. На дивну поведінку пари перехожі звернули увагу приблизно о четвертій годині дня за місцевим часом, а вже о п'ятій, за словами сусідів, поліція була в будинку Скрипаля і не покидала його. По-друге, негайно ж провели великий тест, пам'ятаючи, як лікарі довго з'ясовували, що ж насправді вбиває Литвиненко. Звичайно, немає гарантій, що екс-полковника ГРУ врятують, але шанси немалі. Саме завдяки оперативності британців.

Як бачимо, обміни обмінами, домовленості домовленостями, але Москва, як і раніше, такі тонкі матерії, як міжнародне шпигунство, розриває з притаманною їй грубістю методів. Ось і на життя Скрипаля спокусилися за законом "акваріуму", сформульованого ще одним шпигуном-перебіжчиком Володимиром Ризуном, більш відомому як Віктор Суворов: "Все, про що ми говоримо всередині, нехай всередині і залишиться. Нехай жодне наше слово не вийде через прозорі стіни". Ось колишнього полковника і вирішили ліквідувати. І дуже ймовірно, що за особистою вказівкою Путіна, як це було 12 років тому з Литвиненко. Тільки от Скрипаль-бо вже давно покинув межі "акваріуму" і вдосталь розповів про життя його мешканців.

Чому саме зараз

Вищезгаданий Ігор Сутягін в коментарі "Радіо Свобода" висловив думку, що якщо йдеться про операції якихось спецслужб, то час "було обрано найневідповідніший", бо, цитуємо: "Потік негативної інформації за останні три-чотири тижні був настільки великим, що для того, щоб додавати зверху ще таку "колоду", потрібно бути ідіотом". Окрім того, Сутягін не вказує пальцем на найбільш зацікавлену сторону — російську, відзначаючи, що це міг зробити хто завгодно, наприклад північнокорейці. І наводить в приклад смерть брата вождя КНДР — Кім Чен Нама. До речі, а Сутягін може мати рацію. Враховуючи нинішні тісні зв'язки Москви з Пхеньяном, Кім Чен Ин міг надати виконавця. Але при цьому науковець також заявив, що немає особливих причин "мстити Скрипалю", оскільки той "визнав свою провину, був амністований, відсидів частину строку". Ніби так насправді можуть думати представники кремлівської популяції. Однак реакція Сутягіна насправді закономірна, оскільки той явно боїться, що стане наступним.

Є очевидним, що отруєння Скрипаля — це, насамперед, показова страта. Її лейтмотив у тому, що "Захід може йти куди подалі" зі своїми санкціями, НАТО і поставками зброї ВСУ. І росіяни зачастили з такими посиланнями в заявах балакучих голів, мультиках про ядерний удар по Флориді і т. п. А аналогічні замахи і вбивства в найближчій перспективі з великою імовірностю будуть повторюватися, маючи при цьому неприхований політичний підтекст.

Що, в свою чергу, знаменує перехід до заключного раунду гри в залізну завісу і холодну війну. Рубікон — вибори 18 березня, після якого Росія остаточно повернеться в брежнєвські часи. Немає сенсу чекати після виборчого шоу ніякого потепління. Причому, можливо, що це стосується і переговорів відносно Донбасу. Натомість на РФ очікує застій з єдиною принциповою відмінністю — тоді була комуністична ідеологія, а нині вона має розмиті контури після планомірної державної селекції всіх доступних сил. Однак базисний аспект все ж є. Вся ідеологія зав'язується на блатному "ти мене поважаєш" з посиленням у вигляді подачі самого Путіна як нового Сталіна. Саме такий підхід у політиці та управлінні державою Путін застосовує довгі роки. І більшість росіян радісно аплодують. Як і смертям (минулим, сьогоденним і майбутнім) зрадників.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme