Нормандський формат з вашингтонськими підказками: Чим закінчаться для України переговори Путіна з Макроном та Шольцом

Мрія українців, можна вважати, здійснилася — США таки беруть участь в нормандському форматі. Хай і в трохи несподіваний спосіб. Зокрема, як канцлер Німеччини Олаф Шольц, так і президент Франції Еммануель Макрон перед візитом до російського президента тепер, схоже, в обов'язковому порядку консультуються із США. Що навряд чи збільшує шанси на успіх їхньої дипломатичної місії

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Нормандський формат з вашингтонськими пі…
Фото: Getty Images, колаж Depo.ua

Зокрема, перед візитом до Москви Шольц відвідає Вашингтон — за чутками, це трапиться 7 лютого — для консультацій з президентом Байденом. "Річ у тім, що тут відбувається узгоджена політика і ми приймаємо добре підготовлені рішення", - констатував німецький канцлер.

Аналогічні плани і в його колеги Макрона. От тільки з притаманним французам свободолюбством він до Вашингтона не поїде — наразі все обмежилося лиш телефонною розмовою з Байденом. Точна дата візиту як Макрона, як і Шольца у Росію невідома, але скоріше за все, європейські лідери навідаються у Москву впродовж тижня-двох.

В чому суть візитів Шольца та Макрона? Невже зайняті європейські політики їдуть до Путіна тільки для того, щоби в черговий раз "висловити стурбованість" і "закликати до деескалації"?

Звичайно, і ці ритуальні рухи будуть присутніми в їхніх програмах, куди ж без них. Але основна мета, схоже, буде іншою. Франція та Німеччина поїдуть до Росії скаржитися. Скаржитись на те, що позиція Путіна з одного боку, і реакція на російську агресію, яку продемонстрували Велика Британія, країни Балтії, Польща та Нідерланди ставлять Берлін та Париж в дуже незручну позицію. За якої країни, що звикли вважати себе центрами формування європейської політики, раптом опинились якщо і не в меншості — то явно не на вирішальній для ЄС політичній позиції. І для того, щоби зберегти бодай залишки авторитету та впливу на ситуацію, їм доведеться підтримати найжорсткіші санкції проти Росії в разі початку агресії проти України.

Подібна скарга буде супроводжуватися наполегливими проханнями здійснити бодай якісь кроки, що їх світова спільнота та Вашингтон могли б розцінити як деескалацію. Відвести частину військ від українського кордону, припинити обстріли на Донбасі, відновити роботу злощасного нормандського формату — що завгодно. А краще, звичайно, все і одразу.

При тому набір бонусів, які Франція та Німеччина можуть зараз запропонувати Росії в обмін на зміну геостратегічного курсу на ескалацію конфлікту, хоч і невеликий, але існує. 

Зокрема, це збереження Німеччиною ембарго на постачання зброї до України, стримування процесу розслідування ролі "Газпрому" в газовій кризі ЄС, і, врешті-решт, сертифікація злощасного "Північного потоку-2". Оскільки знімати наявні загальноєвропейські санкції проти Росії — за умов окупації Донбасу та Криму — Франція та Німеччина не наважаться. Ще однією темою для розмови могла би, теоретично, стати своєрідна "дорожня карта" виконання мінських домовленостей. Скільки-небудь логічна послідовність, яка б передбачала стабілізацію ситуації на Донбасі — після чого якісь політичні поступки обох сторін. Хоча за наявного стану стосунків між Росією та Заходом шанси на подібне виглядають не надто високими.

І вся ця нехитра дипломатична торгівля мала б якісь шанси на успіх, якби не один момент. Франція та Німеччина ведуть переговори з Путіним, який, насправді, протистоїть не Європі. Він веде свою почасти уявну геополітичну партію із США і НАТО - як єдиною цілісністю. Він хоче ділити зони впливу в Європі, а не торгуватися з приводу економічних, гуманітарних чи фінансових питань. Тому Шольц та Макрон, скоріше за все, почують той самий перелік безумних вимог, які Росія вже озвучила в своїх "гарантіях безпеки". З чим і повернуться додому. А єдина практична користь від цих візитів полягатиме хіба в тому, що вони на кілька тижнів затримають гіпотетичний російський наступ, дозволивши відтягнути його до потепління, коли традиційний союзник російських збройних сил, "генерал мороз", не відступить від українських кордонів на багато місяців.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme