Нобелівську премію-2023 з хімії присудили трьом ученим, зокрема росіянину

У 2023 році Нобелівську премію з хімії присудили Монгі Г. Бавенді, Луїсу Е. Брусу та Олексію І. Єкімову за відкриття та синтез квантових точок

Нобелівську премію-2023 з хімії присудил…

Про це повідомив Нобелівський комітет, передає Depo.ua.

Ці частинки мають унікальні властивості і зараз освітлюють комп’ютерні монітори та екрани телевізорів на основі технології QLED. Вони також додають нюанси світлу деяких світлодіодних ламп, а ще біохіміки та лікарі використовують їх для картографування біологічних тканин.

Дослідники спочатку використовували квантові точки для створення кольорового світла. Вони вважають, що в майбутньому квантові точки можуть сприяти створенню гнучкої електроніки, мініатюрних датчиків, тонких сонячних елементів та, можливо, зашифрованого квантового зв'язку.

Один з номінантів, Олексій Єкімов, є вихідцем з росії. У 1945 році він народився у колишньому СРСР. Працював доктором філософії в Фізико-технічному інституті імені Іоффе у Санкт-Петербургу. З 1999 року він живе у Сполучених Штатах та працює в компанії Nanocrystals Technology Inc.

Як зазначили в Нобелівському комітеті, на початку 1980-х років Олексію Єкімову вдалося створити залежні від розміру квантові ефекти в кольоровому склі. Колір походив від наночастинок хлориду міді, і розмір частинок впливав на колір скла.

Кілька років по тому Луї Брус став першим ученим у світі, який довів, що квантові ефекти, які залежать від розміру частинок, вільно плавають у рідині.

А Мунгі Бавенді у 1993 році здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, у результаті чого отримали майже ідеальні частинки. Така висока якість була необхідна для їх використання в програмах.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme