Не шпигуни, а кримінальні злочинці: Чому США вирішили покарати Кремль за атаки на Україну та Олімпійські ігри

Кримінальні звинувачення проти шести офіцерів російського ГРУ навряд чи вплинуть на їхнє повсякденне життя. Але ця справа стала своєрідною енциклопедією діяльності російських державних структур, дії яких зараз мало чим відрізняються від дій пересічного терористичного угрупування

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Не шпигуни, а кримінальні злочинці: Чому…

Уряд США висунув офіційні кримінальні звинувачення офіцерам ГРУ Росії, вважаючи їх винними у низці глобальних кібератак. І на перший погляд, це скидається на чергову малозрозумілу "хакерську" історію. Десь хтось колись втручався у якісь вибори. При тому, що у кардинальний спосіб на результати виборів це навряд чи вплинуло. Особливо коли йдеться про Францію, де вся хакерська діяльність росіян так і не забрала в Макрона, напевно, і пари відсотків.

Але якщо перечитати звинувачення, які висунуло шести російським "розвідникам" міністерство юстиції США, все виглядає в дещо іншому світлі. Оскільки йдеться не тільки і навіть не стільки про політичні ігри задля підтримки національних інтересів Росії. Ну, чи хворого самолюбства теперішнього мешканця Кремля.

Йдеться про масштабні акції в кіберпросторі, коли задля досягнення якоїсь ілюзорної мети багатьом країнам світу завдавалася цілком реальна шкода. Яка обчислюється мільярдами доларів США.

Зокрема, за даними американських прокурорів, розповсюдження вірусу NotPetya, створеного в 2017 році у російських "в/ч 74 455" та "в/ч 29155", завдало шкоди США в розмірі понад $ 1 млрд. А от решта світу втратила близько $ 9 млрд. В цьому числі десь заховані і втрати України — теж не малі, до речі. Тоді постраждали аеропорт "Бориспіль", Укртелеком, Укрпошта, Ощадбанк, Укрзалізниця та десятки інших державних підприємств та приватних компаній. Загальні збитки яких в Україні так і не були належним чином підраховані. І це зробили не "анонімні ідіоти" з чергового хакерського об'єднання, і не бородаті ісламісти. Це зробили російські військовослужбовці.

Втім, російські офіцери не тільки завдавали економічних збитків своїм сусідам, геополітичним опонентам і всім хто потрапить під руку ( NotPetya потім і по Росії вдарив). Вони ще й боролися на ідеологічному фронті. Зокрема, після того, як російську збірну відсторонили від зимових олімпійських ігор в південнокорейському Пхенчхані, браві розвідники зробили все можливе, щоб зірвати урочисте відкриття як олімпійських, так і параолімпійських ігор.

Вони також здійснили "атаки з використанням цільового фішингу проти Організації по забороні хімічної зброї та Лабораторії оборонної науки і технологій Великої Британії, якій було доручено розслідувати використання російського нервово-паралітичного агента "Новичок" в Солсбері.

Російські офіцери були причетні до підготовки і атаки на енергосистеми України в 2016 році, хоча, ймовірно, участь в цих діях брали й інші російські військові частини та підрозділи.

"Жодна країна не реалізовувала свої кібернетичні амбіції настільки зловмисно і безвідповідально, як Росія, завдаючи безпрецедентної шкоди заради невеликих тактичних переваг і задовольняючи напади своєї злості", - так прокоментував ситуацію заступник генпрокурора США Джон Демерс. "Росія, яка вдає із себе поборника стабільності в кіберпросторі, насправді є одним з найбільших порушників спокою в глобальному інтернеті", - підтримав його держсекретар США Майк Помпео.

Москва на звинувачення відповіла також цілком передбачувано. "Росія не займалася і не займається проведенням кібератак у світі, а звинувачення в хакерстві націлені на розігрів русофобських настроїв", - заявили в посольстві Росії у Вашингтоні. "Звинувачення бездоказові і є черговим кроком для дискредитації Москви", - додав голова комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький.

Звичайно, кримінальні звинувачення проти російських офіцерів навряд чи матимуть колись практичний результат у вигляді судового процесу й тюремного ув'язнення. На відміну від відносно самостійних російських хакерів, які часом їздять витратити накрадені в буржуїв гроші десь на теплі острови, де й потрапляють у руки американського правосуддя, ГРУ-шники навряд чи покажуть носа з Росії.

Але й сказати, що вся історія пройшла намарне, також не можна. Оскільки рішення Мінюсту США надзвичайно коротко й концентровано продемонструвало, що російські розвідувальні структури поводяться зовсім не так, як аналогічні органи в інших країнах. І навіть не так, як "радянські розвідники" - хоч в героїчних фільмах, хоч в процесі точкових вбивств противників Кремля в інших країнах. ГРУ епохи Путіна поводиться як тривіальна терористична організація. Готова атакувати якісь напівуявні цілі, навіть знаючи при тому, що 90% втрат зазнають сторонні і ніяк не причетні до конфлікту люди. Наприклад, останніми, хто атакував Олімпійські ігри, були, здається, палестинські терористи, що вбили в Мюнхені десяток ізраїльських спортсменів. Тепер до цієї когорти долучився й кремлівський режим. Який, на додачу до збройної агресії проти ближчих та дальших сусідів, здійснив "неприцільні" акти кіберагресії, взагалі не намагаючись зрозуміти, по кому і в який спосіб вони вдарять.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme