Навіть не "бензоколонка". Навіщо саудівський спадковий принц тролить Москву

Чи справді Росія через 19 років буде змушена припинити видобуток нафти? Цілком може бути, адже навіть розвідані запаси добувати все важче. І Росію є кому замінити на світовому ринку, пише "Деловая столица".

Денис Стаджі
Журналіст "Ділової столиці"
Навіть не "бензоколонка". Навіщо саудівс…

Фото: Getty Images

Як один арабський принц Велику Росію образив

Росію як "велику нафтову державу" ніхто особливо сильно не тролив з часів Джона Маккейна, який в березні 2014-го заявив: "Сучасна Росія - це бензоколонка, яка намагається видати себе за країну". Тепер же настала черга наслідного принца Саудівської Аравії, 33-річного Мухаммеда бен Салман аль-Сауда. У великому інтерв'ю агентству Bloomberg він сказав: "Ми вважаємо, що Китай різко скоротить видобуток, якщо не зникне як виробник, вже через п'ять років. ...Через 19 років виробництво нафти в Росії сильно скоротиться, якщо не зникне зовсім, з її 10 млн барелів ". При цьому він підкреслив, що для Саудівської Аравії в цьому сценарії "немає ризиків" і припустив, що попит на нафту збережеться в найближчі десятиліття.

На думку престолонаслідника, який фактично вже рік як став до виконання обов'язків монарха і розпорядника нафтоносних пісків, попит на нафту буде рости до 2030 року. За оцінками принца, він щороку буде збільшуватися на 1-1,5%, і тільки після 2030-го, вважає Аль Сауд, може почати падати. "Ми не думаємо, що для Саудівської Аравії в цій області існує будь-який ризик. Сьогодні ніхто не говорить про літаки, які літають на електриці, або про кораблі, які плавають в морі на електриці. Додамо до цього попит з боку нафтохімії і перспективи нафтохімії через 10-20-30 років ", - зазначив принц.

Не дуже зрозуміло, навіщо принц в одному ряду згадав Росію і Китай, який на ринку нафти - чистий покупець. Піднебесна в 2017-м добувала 3,8 млн барелів нафти на добу, тоді як споживала в середньому 12,8 млн барелів на добу. При цьому Китай дійсно потроху знижує обсяги власного видобутку, хоча і активно бореться з цим, намагаючись знайти нові запаси.

А ось з Росією все набагато складніше. Там вважають, що передумов для її виходу з ринку нафти немає. Сьогодні Росія не світовий лідер за розміром доведених запасів нафти, проте її запаси зовсім непогані. За даними BP Statistical Review of World Energy 2018, перше місце в світі у Венесуели - 303,2 млрд баррелів. Далі слідом за нею розташувалася Саудівська Аравія з 266,2 млрд баррелів. Росія в цьому рейтингу на шостому місці з 106,2 млрд баррелів. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) не так давно підвищило прогноз з видобутку "чорного золота" в Росії в 2018 р. до 11,49 млн барелів на день.

Однак вистачає в світі і тих, хто сумнівається в блискучій перспективи Росії на нафтовому ринку - і це не тільки саудівський принц. Так, нафтовий гігант ВР в своїх прогнозах передбачає, що видобуток нафти в Росії 2025 року може впасти на 8% - до 10,5 млн барелів на добу. Експерти (і не тільки ВР) висловлюють побоювання, що через санкції у Росії не буде технологій, щоб розробляти родовища на шельфі або добувати важкодобувані запаси.

Та й в Росії, наприклад, глава "Лукойлу" Вагіт Алекперов заявляє, що видобуток вже сьогодні знаходиться на межі можливостей нафтових компаній. Негативно позначаються на ній саме санкції Заходу. І хоча з 2014 року РФ дещо скоротила свою залежність від західного обладнання і технологій, нові санкції США все ж будуть надавати помітний вплив на її нафтогазову промисловість.

А одними нинішніми санкціями з боку США тепер все може і не обійтися. На думку дуже багатьох аналітиків нафтової галузі, американці вже за підсумками 2018 року цілком можуть стати світовими лідерами з видобутку нафти. Крім того, у Вашингтона "в рукаві" припасений ще один важіль тиску на нафтові держави, включаючи Росію - законопроект "Проти картелів з виробництва та експорту нафти". Якщо цей документ буде прийнятий, уряд США отримає можливість подавати в суд на учасників угоди ОПЕК + (в якому, в тому числі, перебувають Саудівська Аравія і Росія) за змову щодо обмеження нафтовидобутку. А значить - вводити нові санкції, аж до арештів рахунків і активів нафтовидобувних компаній "неслухняних" країн. І так - по замкнутому колу.

"Чорне золото" стає все більш "золотим"

Тим часом у всьому світі зараз падає видобуток нафти - адже доступ до нових родовищ в більшості регіонів стає все складнішим (саме тому в Росії говорять про буріння на шельфі). Як випливає зі свіжого огляду американської нафтосервісної компанії Baker Hughes, кількість діючих нафтових і газових бурових установок в світі у вересні 2018 року зменшилася вперше за п'ять місяців. В середньому в минулому місяці в світі працювали 2 тис. 258 установок проти 2 тис. 278 в серпні (це був рекорд з березня 2015-го). При цьому вересневий рівень виявився на 177 вище показника за аналогічний місяць 2017 року.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme