ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Навіть не "бензоколонка". Навіщо саудівський спадковий принц тролить Москву

Чи справді Росія через 19 років буде змушена припинити видобуток нафти? Цілком може бути, адже навіть розвідані запаси добувати все важче. І Росію є кому замінити на світовому ринку, пише "Деловая столица".

Depo.Світ
9 жовтня 2018 12:00
ФОТО: depo.ua

Фото: Getty Images

Як один арабський принц Велику Росію образив

Росію як "велику нафтову державу" ніхто особливо сильно не тролив з часів Джона Маккейна, який в березні 2014-го заявив: "Сучасна Росія - це бензоколонка, яка намагається видати себе за країну". Тепер же настала черга наслідного принца Саудівської Аравії, 33-річного Мухаммеда бен Салман аль-Сауда. У великому інтерв'ю агентству Bloomberg він сказав: "Ми вважаємо, що Китай різко скоротить видобуток, якщо не зникне як виробник, вже через п'ять років. ...Через 19 років виробництво нафти в Росії сильно скоротиться, якщо не зникне зовсім, з її 10 млн барелів ". При цьому він підкреслив, що для Саудівської Аравії в цьому сценарії "немає ризиків" і припустив, що попит на нафту збережеться в найближчі десятиліття.

На думку престолонаслідника, який фактично вже рік як став до виконання обов'язків монарха і розпорядника нафтоносних пісків, попит на нафту буде рости до 2030 року. За оцінками принца, він щороку буде збільшуватися на 1-1,5%, і тільки після 2030-го, вважає Аль Сауд, може почати падати. "Ми не думаємо, що для Саудівської Аравії в цій області існує будь-який ризик. Сьогодні ніхто не говорить про літаки, які літають на електриці, або про кораблі, які плавають в морі на електриці. Додамо до цього попит з боку нафтохімії і перспективи нафтохімії через 10-20-30 років ", - зазначив принц.

Не дуже зрозуміло, навіщо принц в одному ряду згадав Росію і Китай, який на ринку нафти - чистий покупець. Піднебесна в 2017-м добувала 3,8 млн барелів нафти на добу, тоді як споживала в середньому 12,8 млн барелів на добу. При цьому Китай дійсно потроху знижує обсяги власного видобутку, хоча і активно бореться з цим, намагаючись знайти нові запаси.

А ось з Росією все набагато складніше. Там вважають, що передумов для її виходу з ринку нафти немає. Сьогодні Росія не світовий лідер за розміром доведених запасів нафти, проте її запаси зовсім непогані. За даними BP Statistical Review of World Energy 2018, перше місце в світі у Венесуели - 303,2 млрд баррелів. Далі слідом за нею розташувалася Саудівська Аравія з 266,2 млрд баррелів. Росія в цьому рейтингу на шостому місці з 106,2 млрд баррелів. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) не так давно підвищило прогноз з видобутку "чорного золота" в Росії в 2018 р. до 11,49 млн барелів на день.

Однак вистачає в світі і тих, хто сумнівається в блискучій перспективи Росії на нафтовому ринку - і це не тільки саудівський принц. Так, нафтовий гігант ВР в своїх прогнозах передбачає, що видобуток нафти в Росії 2025 року може впасти на 8% - до 10,5 млн барелів на добу. Експерти (і не тільки ВР) висловлюють побоювання, що через санкції у Росії не буде технологій, щоб розробляти родовища на шельфі або добувати важкодобувані запаси.

Та й в Росії, наприклад, глава "Лукойлу" Вагіт Алекперов заявляє, що видобуток вже сьогодні знаходиться на межі можливостей нафтових компаній. Негативно позначаються на ній саме санкції Заходу. І хоча з 2014 року РФ дещо скоротила свою залежність від західного обладнання і технологій, нові санкції США все ж будуть надавати помітний вплив на її нафтогазову промисловість.

А одними нинішніми санкціями з боку США тепер все може і не обійтися. На думку дуже багатьох аналітиків нафтової галузі, американці вже за підсумками 2018 року цілком можуть стати світовими лідерами з видобутку нафти. Крім того, у Вашингтона "в рукаві" припасений ще один важіль тиску на нафтові держави, включаючи Росію - законопроект "Проти картелів з виробництва та експорту нафти". Якщо цей документ буде прийнятий, уряд США отримає можливість подавати в суд на учасників угоди ОПЕК + (в якому, в тому числі, перебувають Саудівська Аравія і Росія) за змову щодо обмеження нафтовидобутку. А значить - вводити нові санкції, аж до арештів рахунків і активів нафтовидобувних компаній "неслухняних" країн. І так - по замкнутому колу.

"Чорне золото" стає все більш "золотим"

Тим часом у всьому світі зараз падає видобуток нафти - адже доступ до нових родовищ в більшості регіонів стає все складнішим (саме тому в Росії говорять про буріння на шельфі). Як випливає зі свіжого огляду американської нафтосервісної компанії Baker Hughes, кількість діючих нафтових і газових бурових установок в світі у вересні 2018 року зменшилася вперше за п'ять місяців. В середньому в минулому місяці в світі працювали 2 тис. 258 установок проти 2 тис. 278 в серпні (це був рекорд з березня 2015-го). При цьому вересневий рівень виявився на 177 вище показника за аналогічний місяць 2017 року.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ