Науковці прогнозують, що цивілізація за полярним колом зникне через глобальне потепління

Танення вічної мерзлоти торкнеться понад 70% інфраструктури в заполярних містах Росії, Канади і США, причому ці процеси вже не можна зупинити незалежно від майбутнього Паризьких угод

До такого висновку прийшли вчені, які опублікували статтю в журналі Nature Communications, передає Depo.ua.

"Наші спостереження давно переконали мене в тому, що глобальне потепління не може бути плодом уяви кліматологів, воно цілком реальне. Жителям Аляски, наприклад, вже зараз доводиться боротися з його наслідками, і в майбутньому вони стануть ще більш небезпечними", - заявив Володимир Романовський, співробітник Інституту кріосфери СО РАН в Тюмені і Аляскинского університету в Фейрбенксі (США).

В останні роки кліматологи всерйоз занепокоїлися тим, що потепління Арктики призведе до швидкого зникнення всіх запасів вічної мерзлоти, що виникли в ґрунті Сибіру, ​​Аляски і приполярних регіонів Канади за часів останнього заледеніння. За поточними прогнозами, приблизно третина вічної мерзлоти в південних регіонах Сибіру і Аляски зникне до кінця поточного сторіччя.

Її танення, як сьогодні вважають вчені, вивільнить величезну кількість органіки, яка вмерзла в ґрунт і нагромаджувалася там за мільйони років заледеніння. Ці рослинні і тваринні останки почнуть гнити, виділяючи метан і вуглекислоту в атмосферу, а також горіти в ході стихійних пожеж, що ще більше прискорить глобальне потепління.

Для людини, як зазначає Романовський, є і більш небезпечний наслідок глобального потепління. Багато міст, побудовані за останнє століття на території тундри в російській, канадській, європейській та американській Арктиці можуть в буквальному сенсі розвалитися або "потонути" через танення вічної мерзлоти.

Романовський та його однодумці з Канади, США, Норвегії та Фінляндії провели першу масштабну оцінку стану ґрунту в околицях всіх великих міст і інших поселень в Заполяр'ї, і підготували перший детальний прогноз по їхньому майбутньому.

Для цього вчені зробили десятки експедицій в ці населені пункти і вивчили їх поточний стан. Ці дані кліматологи об'єднали з передбаченнями кліматичних моделей, що дозволило їм оцінити наслідки танення вічної мерзлоти в наступні 30-40 років для самих міст і найбільших об'єктів інфраструктури.

Ці прогнози виявилися дуже похмурими. Танення вічної мерзлоти торкнеться більше половини інфраструктури арктичних міст всіх п'яти країн незалежно від того, як людство боротиметься з глобальним потеплінням.

Найсильніше від нього постраждають залізниці - танення мерзлого ґрунту торкнеться практично всіх транспортних гілок, побудованих в Євразії, на Алясці і в приполярних регіонах Канади, вже в середині цього століття.

Аналогічні процеси будуть загрожувати нормальному функціонуванню близько 60-80% житлових і адміністративних будівель в Росії, країнах Європи і в Америці, причому приблизно третина з них буде перебувати в критичному стані. Від їх подальшої долі буде залежати життя, як зазначає Романовський, близько мільйона жителів Арктики.

Для Росії, в свою чергу, особливо небезпечним є те, що близько половини всіх нафтовидобувних і газодобувних вишок, а також трубопроводів, знаходиться в зоні танення вічної мерзлоти.

Руйнування ґрунту в цих регіонах, як відзначають вчені, може не тільки обернутися колосальними збитками для російських компаній, але і дестабілізувати ситуацію в Європі і в усьому світі в цілому. Зокрема, тільки один Ямало-Ненецький автономний округ сьогодні забезпечує близько 30% європейських запитів на "блакитне паливо".

Як сподіваються Романовський і його колеги, підготовлені ними карти танення вічної мерзлоти і її наслідків допоможуть владі в Сибіру, ​​на Алясці і в інших заполярних регіонах почати готуватися до цих подій вже сьогодні. Це дозволить уникнути масових жертв і економічного колапсу.

Нагадаємо, що науковці обіцяють в 2019 році рекордну спеку в історії цивілізації.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна