Нові газові правила: Чи вдасться ЄС здобути незалежність від Росії

У Європі на тлі цінової кризи вже й національні уряди заговорили про необхідність жорсткої координації на газовому ринку. А атомна енергетика, яку в ЄС збиралися поховати, в найближчому майбутньому, ймовірно, отримає друге дихання

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Нові газові правила: Чи вдасться ЄС здоб…
фото: Getty

Новина про те, що вже п'ять європейських держав зажадали публічного розслідування причин рекордного стрибка ціни на газ, напевно, нікого не здивувала. Особливо на тлі того факту, що учора газ в Європі коштував більше 1500 доларів за тисячу кубів, а сьогодні — пробив позначку у 1600 і рушив далі. При тому зміни в ціні набувають вже відверто дивного характеру — оскільки навіть новина про те, що Росія наповнює газом першу гілку "Північного потоку — 2", що, теоретично, мало би скоротити дефіцит на ринку, ріст цін не зупинила.

Очільники фінансових відомств Франції, Іспанії, Чехії, Румунії та Греції пропонують унеможливити цінову паніку довкола енергоносіїв у майбутньому, здійснивши ряд заходів, які, за великим рахунком, спрямовані на координацію, а в ідеалі — й певну централізацію ринку енергоносіїв.

Зокрема, автори заяви пропонують розробити "спільний підхід" європейських держав до реагування на подібні кризи, встановити загальні правила для всіх членів ЄС, які стосувались би запасів газу у кожній країні, а також підвищити координацію при покупках — для поліпшення загальних позицій. Ну, і розслідувати "функціонування європейського ринку газу", з'ясувавши, якою була причина того, що "поточні газові контракти виявилися недостатніми".

По суті, йдеться про жорстку координацію, а почасти — і централізацію європейського газового ринку. Яка б могла покласти край ситуації, за якої кілька країн йдуть на свідоме розширення співпраці з Росією у сфері газопостачання — після чого страждає увесь ЄС.

Бо, за великим рахунком, і сьогоднішня газова криза зумовлена, бодай частково, саме бажанням Німеччини посприяти будівництву "Північного потоку — 2" — для повноцінного запуску якого Росія і влаштувала "газовий голод" у ЄС. Який вже призвів до "тарифних майданів" і кризи у промисловості, а у випадку холодної зими може плавно перерости в гуманітарну катастрофу посеред найбагатших країн планети.

Аналогічні наслідки може мати, наприклад, і згода Угорщини отримувати дешевий газ в обмін на відмову транзиту через Україну. Це рішення Будапешта в майбутньому може призвести до деградації української ГТС — і нового "газового голоду", якщо із новими російськими газогонами станеться якась прикрість. В результаті бонуси від Путіна отримала Угорщина, а проблеми можуть виникнути в багатьох європейських країн.

Врешті, і диверсифікація газового постачання Європи теж вимагає спільних і радикальних дій. Бо наразі 43.5% газу ЄС отримує саме від Росії — і цей показник хоч і потроху падає, але швидкість падіння становить дуже скромний 1%.

Тому плани зі створення загальноєвропейської позиції на газовому ринку, які дотепер обстоювали здебільшого колективні органи ЄС, тепер мають підтримку і частини національних урядів.

А паралельно із закликами до спільної протидії "ціновим загрозам" набирають сили голоси тих членів ЄС, які вважають, що непримиренна боротьба з атомною енергетикою, котру реалізують в Європі з моменту аварії на Фукусімі, була помилкою. Перед в цьому русі веде, звичайно, Франція, яка отримує з АЕС до 70% електроенергії — і тепер може насолоджуватися меншими проблемами через газ, і повчати сусідів по ЄС стосовно необхідності диверсифікації джерел енергії. Хоча позицію Парижа в цьому питання підтримують Як Польща із Чехією та Румунією, так навіть і Угорщина. Для якої, щоправда, атомні станції спонсорує також Москва.

І хоча енергетична криза в Європі закінчиться, будемо сподіватися, швидше, ніж вдасться збудувати нові реактори — все-так подібне будівництво займає десятиліття — цьогорічна історія з носіями явно укріпить позиції "проатомної партії" в Європі.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme