На Трампа напав Скажений Пес. Чи повернеться генерал Мэттис в Пентагон

Не виключено, що жорстка критика Мэттиса на адресу Трампа – це заявка на повернення у велику політику

На Трампа напав Скажений Пес. Чи поверне…

Екс-главу Пентагону Джеймса Мэттиса, який подав у відставку в грудні 2018 року через рішення президента Дональда Трампа вивести війська з Сирії, не було видно і чутно близько двох місяців. І, нарешті, він дав про себе знати. Та ще як: на сайті The Atlantic, в матеріалі Джеффрі Голдберга 3 червня було опубліковано заяву іменитого генерала, в якому він катком пройшовся по Трампу.

Про це пише "Ділова столиця".

Мэттис не приховує свого роздратування і невдоволення діями президента в контексті нинішніх протестів, що охопили десятки американських міст після вбивства поліцейськими 46-річного афроамериканця Джорджа Флойда.

Екс-міністр оборони, зокрема, звинуватив Трампа в тому, що той посилює розкол у суспільстві, налаштовує одних громадян проти інших.

"Дональд Трамп – перший у моєму житті президент, - пише Мэттис, - який не намагається об'єднати американський народ – навіть не претендує на це. Замість цього він намагається розділити нас. Ми є свідками наслідків цих трьох років навмисних зусиль. Ми спостерігаємо наслідки трьох років без зрілого керівництва".

Мало того, генерал натякнув, що готовність президента розгорнути війська для придушення протестів нагадує нацистський принцип "Розділяй і володарюй", чому слід протистояти за допомогою американського принципу "Сила в єдності".

Його позиція відображає думку багатьох чиновників щодо дій Трампа.

Адже поки та ж Демократична партія "прокачує" ідею масштабної реформи поліції, Трамп і його соратники роблять ставку на "закон і порядок".

Зараз демократи-законодавці при підтримці Чорного кокусу готують серйозний пакет реформ в поліції, який, як пише AP, вже в найближчі кілька днів повинні презентувати сенатори Корі Букер і Камала Харріс.

До цієї ініціативи підключився і 44-й президент Барак Обама, як і Мэттис, вперше виступивши 3 червня зі зверненням про акції протесту, закликавши мерів міст переглянути правила застосування сили поліцейськими на підставі громадського обговорення.

На тлі таких пропозицій контрастом є тези, що просуваються Трампом, його сином, окремими консервативними оглядачами і ЗМІ, про те, що протести вже далеко не мирні. Протестувальників беруть у лапки і називають мародерами. І потім вони, мовляв, заслуговують на зустріч з військовими.

Як заявила прес-секретар Білого дому Кейлі Макенани, Америка знову буде єдина тільки за допомогою "закону і порядку". А забезпечить його своїми сильними діями" президент Трамп. Не буде підпалів церков, грабежів, знищення майна, нападів на цивільних і копів, додала вона.

Щоправда, всередині адміністрації Трампа далеко не всі настільки надихнулися нинішньою політикою президента.

Багатьох, як пише з посиланням на джерела у Білому домі Reuters, дуже розчарував візит Трампа до церкви Святого Івана, розташованої недалеко від президентської резиденції, яка трохи постраждала від пожежі, що почалася під час акції протесту. І, очевидно, цю церкву мала на увазі Кейлі Макенани.

Розчарував чиновників адміністрації не стільки візит, скільки показний його характер – фотосесії з Біблією в руках в оточенні білих біля будівлі церкви (всередину він навіть не зайшов), що є явним заграванням із виборцями-євангелістами. Це при тому, що Трамп – той ще ходок по церквах.

"У Білому домі дуже багато євангелістів, яким, наскільки мені відомо, було некомфортно із-за цього візиту", - сказав агентству високопоставлений представник адміністрації.

І ще більшою мірою розчарувало і обурило те, що заради тієї фотосесії із застосуванням сльозогінного газу і світлошумових гранат розігнали учасників мітингу на площі Лафайет. І поки Трамп фотографувався в своє задоволення, над головами присутніх літали вертольоти.

Своїми діями Трамп підтверджує намір рухатися шляхом силового придушення протестів і максимального спотворення суті демонстрацій, перетворюючи їх мирних учасників у злочинців.

Тим самим він дійсно посилює розкол у суспільстві, і буде все частіше стикатися з критикою на свою адресу. Можливо, в майбутньому навіть з боку республіканців, які поки сором'язливо ховають очі і тікають від журналістів, які намагаються з'ясувати їх ставлення до рішень президента.

Заява Джеймса Мэттиса – це вишенька на торті. Це щось більше, ніж просто демарш старого принципового воїна.

Devoir de réserve? Більше ні

Схоже, що Мэттис дав, нарешті, відповідь на питання, поставлене тим же Джеффрі Голдбергом минулої осені під час їх бесід у будинку генерала у Річленді (штат Вашингтон), в Інституті Гувера, в кампусі Стенфордського університету.

У статті, опублікованій в жовтні 2019 року, Голдберг, який вже давно з ним знайомий, одночасно хвалив і критикував Мэттиса за дисциплінованість – за небажання дати пряму відповідь на питання: чи придатний Трамп бути головнокомандувачем?

На думку Голдберга, екс-шеф Пентагону повинен був відповісти задовго до 3 листопада 2020 року, тобто до голосування на виборах президента. Але Мэттис тоді відмовився.

Замість цього він послався на французьку концепцію devoir de réserve, тобто на обов'язок зберігати мовчання, не виносити сміття з хати після відходу з адміністрації через політичні розбіжності не можна своєю критикою заважати тим, хто там залишився захищати свою країну до закінчення строку їх повноважень.

Судячи ж з заяви Мэттиса, яка з'явилася у новій статті Голдберга, колишній шеф Пентагону відійшов від принципу devoir de réserve. Враховуючи принциповість Мэттиса, це серйозний крок. Можна навіть сказати, практично на протязі 9 місяців ми спостерігаємо народження заявки на повернення давнього евроатлантиста у велику політику.

Трамп скаженіє

Трампа висловлювання колишнього шефа Пентагону, безумовно, вивели з себе. Він прийшов в лють. По-дитячому – так як він вміє.

Кейлі Макенани обмежилася тим, що назвала заяву Мэттиса "саморекламою", яка марніє на тлі "сильних дій" президента. А от самого президента в черговий раз понесло.

У мікро-блозі Twitter Трамп написав, що сильною стороною Мэттиса, мовляв, були не так якості військового, як те, що він мастак побалакати. І взагалі Мэттис – "найбільш переоцінений генерал у світі", який рідко "приносив додому бекон".

"Мені не подобався його стиль "управління" і багато іншого в ньому, і багато хто з цим згодні. Радий, що він пішов!", - написав господар Овального кабінету.

Також Трамп знову повторив своє твердження про те, що це він попросив Мэттиса подати у відставку.

Хоча, наприклад, все той же Голдберг з посиланням на свої джерела (не на Мэттиса) писав, що Мэттис спочатку спробував достукатися до Трампа – переконати його не виводити війська з Сирії. Трамп его аргументи відкинув, і тоді генерал поклав на стіл заяву про відставку.

До речі, про мемуари. Трамп пише, що його з Обамою об'єднує лише те, що вони обидва "мали честь звільнити Джима Мэттиса". Це раз. Два: Трампу, як він заявляє, ще не подобалося прізвисько Мэттиса "Хаос", тому він "переназвав" його "Скаженим псом" (втім коментатори одразу ж спростували обидва пункти заяви: Обама Мэттиса не звільняв, і обидва прізвиська закріпилися за ним набагато раніше приходу в адміністрацію Трампа).

Однак твіт останнього містить пряме відсилання до мемуарів Джеймса Мэттиса "Позивний "Хаос": вчимося керувати", які були видані восени минулого року і відразу ж потрапили в топ Amazon. Позивний "Хаос" Мэттис отримав, будучи ще полковником, за схильність до оригінальних пропозицій.

У своїй книзі він критично відгукувався не тільки про політику Трампа, але також про рішення Барака Обами вивести війська з Іраку в 2011 році.

На думку Мэттиса, в Іраку слід залишити 18 тис. військових, щоб не дозволить терористам-сунітам заповнити силовий вакуум, який утворився. Так і сталося – "Ісламська держава" через 2,5 року взяла під свій контроль величезні території Іраку.

Мэттис пише, що виведення військ хотів Джо Байден, який в адміністрації відповідав за іракську політику, незважаючи на рекомендації розвідки.

Випади екс-шефа Пентагону проти Байдена, якого вже тоді бачили головним опонентом Трампа, широко розійшлися по консервативним медіа на зразок Fox News, The Washington Times, The Washington Examiner.

Новий союзник Байдена?

Сьогодні, як бачимо, Трамп знову витягнув на світ цю частину мемуарів Мэттиса, щоб атакувати і його самого, і Обаму, і головне – Байдена.

Правда, пізніше, знову-таки минулої осені, в інтерв'ю CBS Мэттис підкреслив, що якщо б знав, що Байден буде балотуватися на пост президента, то не був би настільки різким у своїх оцінках.

І це дуже показово. Як і вчорашня заява Джеймса Мэттиса.

Цілком можливо, політика розколу, що просувається Трампом у відповідь на протести стала для Мэттиса останньою краплею. І могла підштовхнути до рішення не тільки відмовитися від свого принципу мовчання, але і приєднатися до команди Байдена. Можливо, з прицілом на повернення в Пентагон або на посаду радника в разі перемоги головного кандидата від Демпартії.

Тим більше, що розрив між Байденом і Трампом продовжує збільшуватися. Останні опитування показують, що рейтинг першого вище рейтингу другого на 10-11%.

До того ж 2 червня Джо Байден здобув важливу перемогу на праймеріз одночасно в семи штатах Пенсільванія, Меріленд, Індіана, Род-Айленд, Нью-Мексико, Монтана, Південна Дакота і округ Колумбія. Таким чином, йому залишилося отримати ще сотню делегатів (всього 1991) для офіційного висунення кандидатом на посаду президента від Демократичної партії.

Мэттис став би серйозним посиленням команди Байдена. У нього немає чітко вираженої партійної приналежності: працював і при Буші-старшому, і при Обамі, і при Трампі. Користується повагою серед військових і союзників по НАТО.

І, як відомо, в якості міністра оборони завжди підтримував Україну.

Тільки от Банкова вирішила зіграти в гру Трампа проти Байдена. Це проблема, оскільки у разі перемоги Байдена, Володимиру Зеленському та його оточенню доведеться тримати відповідь перед ним і американським істеблішментом за втручання у внутрішні справи США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme