Газовий урок для України: Чому Молдові доводиться йти на поступки Кремлю

Переговори про постачання газу з Молдовою буде вести не "Газпром", а Дмитро Козак. Який завжди вів переговори з Кишиневом стосовно Придністров'я. Що, загалом, вичерпно демонструє що трапляється, коли якась пострадянська країна не знаходить надійних джерел газопостачання, відмінних від російського "Газпрому"

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Газовий урок для України: Чому Молдові д…

Конфлікт між Молдовою та "Газпромом" зрів давно. І причини його були доволі тривіальними — невелика заборгованість Молдови перед російським газовим монополістом. І колосальний борг Придністров'я, яке впродовж десятиліть споживало газ, на сплачуючи за нього ані цента.

В результаті утворився борг фантастичного розміру — щось близько 8 мільярдів доларів. Більше двох тисяч доларів на кожного мешканця Молдови, включно з немовлятами.

Російська сторона вимагала від Молдови погасити власну заборгованість — і домовитись про реструктуризацію та поступові виплати боргу Придністров'я. У Кишиневі пропонували дещо інший шлях — реструктуризувати борг Молдови, а борг Придністров'я — отримувати із Придністров'я. Себто, фактично, списати.

У кінці вересня між Молдовою та "Газпромом" скінчився контракт, а новий так і не був підписаний. Сторони уклали одномісячну угоду, яка б дала можливість "дотягнути" до нового довготермінового контракту, переговори стосовно якого пробуксовували. І оскільки справа наближається до кінця жовтня — а нового контракту все немає, в Кишиневі забили тривогу, і запропонували Росії термінові переговори стосовно газу.

У Кремлі погодилися — перемовини розпочнуться вже завтра. От тільки склад їх учасників буде дещо несподіваним. Про майбутній газовий контракт говоритимуть заступник глави путінської адміністрації Дмитро Козак та молдовський віце-прем'єр Владислав Кульминський. Для розуміння ситуації — і один, і другий учасники є посадовцями, максимально далекими від газу і енергетики. Обидва давно були кураторами з "придністровського питання" у своїх країнах.

Подібний склад учасників переговорів недвозначно вказує на те, що питання як ціни, так і наявності російського газу у Молдові буде тісно пов'язане з політикою Кишинева стосовно непідконтрольних територій.

Яких поступок у цьому питанні вимагатиме Росія у Молдови — наразі сказати неможливо. Чи то визнання придністровського боргу за газ (що малоймовірно), чи то економічних поступок, які б дозволили Кремлю скоротити витрати на підтримку Придністров'я, чи, може, розширення будівництва газогону, який би дозволив Молдові отримувати газ в обхід України — хтозна.

Але в тому, що Козак з Кульминським говоритимуть не про ціни на газ та економічну доцільність поставок "Газпрому" — сумнівів немає. І єдиним істотним козирем Кишинева на цих переговорах стане хіба що той факт, що без російського газу цієї зими проблеми виникнуть і у мешканців Придністров'я.

Таким є результат залежності від прямих поставок газу від російського "Газпрому". Який, за підтримки Кремля, зараз робить все можливе, щоб отримати можливість качати газ до Європи через "Північний потік -2" — і скоротити транзит через Україну. По мірі того, як цей план буде реалізовуватись, пропорційно скорочуватимуться наші можливості для "віртуального реверсу" з європейських країн. І в певний момент Київ може опинитися в тій самій ситуації, що й Кишинів.

Оскільки Москва, в разі потреби, не відмовиться говорити і про прямі поставки газу до України. От тільки переговори ці вестиме не керівництво "Газпрому" та "Нафтогазу", а ті самі Козак із Єрмаком. І слова "ДНР" та "ЛНР" звучатимуть у розмові значно частіше, ніж "газ", "ціна" чи "труби".

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme