Могеріні в Києві. Роздача жовтих карток

Сьогодні ЄС ще раз максимально прозоро натякнув, що без миру на Донбасі антиросійські санкції не закінчаться, а без антикорупційних реформ один близький сусід ЄС залишиться без цукерки в формі безвізового режиму

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Могеріні в Києві. Роздача жовтих карток…

Сьогоднішній візит високого представника ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Федеріки Могеріні до Києва, під час якого було багато посмішок для преси й достатньо жорстких слів у дипломатичному діалозі, показав, що в ЄС втомились і від російських декларацій про непричетність до подій на Донбасі, і від українських обіцянок побороти корупцію вже наступного тижня.

Першу червону картку, схоже, отримав сьогодні Володимир Путін.

Власне, чутка про те, що лідери ЄС хочуть продовжити економічні санкції проти Росії ще на шість місяців, з посиланням на високопосадовців у Брюсселі, з'явилася в Handelsblatt ще вчора ввечері, але до наших палестин добралась лише сьогодні. Рішення про продовження санкцій, ймовірно, буде затверджене 18 грудня на саміті ЄС.

Посадовці в ЄС нерозривно пов'язали послаблення санкцій з виконанням Мінських домовленостей, виконання яких російською стороною, на їх думку, ще вельми далеке від завершення. Попри заяви російського МЗС про те, що досить тільки Україні прийняти "правильний закон" і провести "правильні вибори", почувши "донбаський народ" – як мир запанує сам по собі.

У відповідь на пресовий витік в Кремлі вирішили вдати, що нічого не почули. Точніше – відмовилися вважати публікації в ЗМІ з посиланням на анонімні джерела підтвердженням готовності Євросоюзу до якихось недружніх дій.

"Газетні повідомлення без конкретних посилань, а з посиланням на джерела не є підставою для формування якоїсь позиції. Ми очікуємо в даному випадку формування якоїсь позиції від наших партнерів. Тут це абсолютне рішення Брюсселя", - заявив прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

Втім, пройшло кілька годин – і тепер вже Могеріні заявила, що позиція ЄС щодо санкцій проти Російської Федерації залишається незмінною і пов'язується з виконанням мінських угод та деокупацією Донбасу. Не те, щоби це було прямим підтвердженням плану продовжити санкції – але прозвучало вельми схоже. Особливо якщо врахувати той факт, що вивести всі російські збройні підрозділи та військових інструкторів до 18 грудня з Донбасу, ймовірно, не надто можливо – навіть якщо дуже захотіти.

Тому складається враження, що в Брюсселі вирішили "піднатиснути" на Кремль в момент, коли реалізація Мінських домовленостей – бодай декларативна – цілком залежить від Москви. Залежить від того, що в Кремлі вважатимуть "хорошим компромісом для "донецького народу".

За таких умов Могеріні просто скромно нагадала, що в разі, якщо Києву пропонуватимуть аж надто неприйнятні умови компромісу, не тільки Україна залишиться з замороженим – а в світлі останніх днів, і не таким вже й замороженим конфліктом - але й Росія залишиться там, де є сьогодні. Нічого особистого, просто нагадування.

Втім, не Кремлем єдиним обмежився візит Могеріні. Бо промова на тему прозорої антикорупційної реформи, без якої довіра до України з боку міжнародних партнерів є неможливою, мала б звучати для Києва радше як останнє попередження, ніж як дипломатичне побажання.

Могеріні в Києві. Роздача жовтих карток - фото 1

Характерно, що реакція Порошенка на ці заяви в дечому нагадує Кремль – він просто вдав, що все нормально. Авторитетно заявивши, наприклад, що вважає виконаними вимоги ЄС щодо змін у складі комісії, яка визначає кандидатів на посади в Спеціальній антикорупційній прокуратурі. Не зважаючи на те, що представництво Євросоюзу в Україні за день до того ні слова не сказало про подібне виконання, заявивши, навпаки, на те, що українські експерти не довіряють новим членам комісії. Складається враження, що в процесі захисту навіть не Шокіна – шокінського ставленика Севрука український президент готовий переступити тонку межу, яка відділяє напівправду від цілковитої неправди.

Втім, не тільки стараннями президента українська євроінтеграція перетворюється у фарс часів Януковича. Не зважаючи на те, що ЄС в якості жесту доброї волі переніс засідання старших посадових осіб, присвячене безвізовому режиму – себто дав Україні ще трохи часу на прийняття необхідного пакету законів – суперзайняті народні обранці так і не зуміли сьогодні зібратись у комітетах, щоб обговорити злощасні закони. Вирішили зібратися завтра - о 9.00. Якщо і завтра кворуму не буде, то завтра не буде і повторного другого читання закону про Агентство з повернення активів. Цей закон є одним із ключових для досягнення безвізового режиму між Україною та Євросоюзом.

Тому складається враження, що сьогоднішня місія Могеріні приречена на провал – її старанно не чують ні в Москві, ні в Києві. Втім, засмучуватись з цього приводу високому представнику ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки ніби й не варто. Збройні сепаратисти не плюндрують схід ЄС, проти Брюсселю ніхто не вводив санкції, а паспорт з ЄС-івськими зірочками дає власнику достатньо великий вибір країн, де непотрібні візи. А з наслідками "нечутливості" своїх посадовців до європейських порад жити доведеться українцям. Ну і росіянам, звичайно, також – якщо когось це все ще тішить.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme