Росія вирішила зупинити ріст цін на газ у Європі: Чому Путін пішов на поступки

Цінова катастрофа на європейському газовому ринку, викликана шантажем "Газпрому", який наклався на збіг несприятливих обставин, почала загрожувати зупинкою і банкрутством енергозатратних підприємств у ЄС та Великій Британії. Це примусило Кремль заговорити про скоре зростання поставок російського газу

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Росія вирішила зупинити ріст цін на газ…
Президент Росії Володимир Путін та віце-прем'єр Олександр Новак. Фото: Getty

Ціна на газ у Європі, яка в певний момент впритул наблизилася до позначки у дві тисячі доларів за тисячу кубометрів, впродовж останньої доби зазнала помітної корекції. І зараз в певні моменти навіть падає нижче позначки у тисячу доларів за куб.

Ця корекція, не в останню чергу, була зумовлена вчорашніми заявами президента Росії Володимира Путіна. Точніше, санкціонованими Путіним обіцянками російського віце-прем'єра Новака, який на вчорашній нараді за участі російського президента заявив, що "було б можливо і доцільно поставити додаткові біржові обсяги газу на електронній торговій біржі в Санкт-Петербурзі (де закуповують газ закороткотерміновими контрактами європейські компанії — ред.), хоча б невеликі обсяги, які могли б дійсно збити спекулятивний ефект". На що Путін милостиво відповів: "Це можна зробити. Але потрібно це робити не на споті в Європі, а, як ви і сказали, на біржі в Санкт-Петербурзі... Тільки не на шкоду собі, звичайно".

Щоб адекватно оцінити цей "благородний жест" Путіна в бік Європи, яка страждає від надміру високих цін на газ, слід згадати той факт, що європейський ринок близько 45% газу отримує саме з Росії. Яка і зробила все можливе, щоби реальним скороченням поставок — а також обіцянками скоротити їх іще більше — розігнати ціну на цьому ринку до фантастичних показників. Що, до слова, в рази збільшили прибуток російського "Газпрому".

Тоді в чому причина несподіваного рішення російського президента, який вирішив дати Європі "позитивний сигнал" стосовно збільшення поставок газу, нехай і косметичного? Адже було зрозуміло, що подібний "сигнал" викличе якщо і не зупинку росту цін, то, принаймні, значне його сповільнення?

Відповідей на це питання, насправді, існує дві. Перша із них полягає в тому, що розслідування, яке ініціювали впливові члени ЄС, неминуче покаже реальну роль Кремля в ситуації з цінами. Що значно ускладнить подальшу діяльність "адвокатів Росії" у Європі — через загальне роздратування політикою Кремля. Бо для багатьох європейських громадян одна річ - це читати про анексію Криму і війну на Донбасі, і зовсім інша — бачити подвоєні, а подекуди — потроєні цифри у рахунках за комунальні послуги.

А друга причина, яка примусила Путіна призупинити дію "газової зброї", полягає в бажанні Росії зберегти залежність ЄС від російського газу. Бо енергозатратні підприємства Європи, прибуток яких в найбільшій мірі залежать від ціни на блакитне паливо, в реальності почали закриватися. А банкрутство цих підприємств Путіну не вигідне. Оскільки замість залежних від російського газу європейських заводів та фабрик можуть вийти на ринок виробники зі США, які споживають газ тамтешнього видобутку. І загальні розміри європейського ринку помітно скоротяться. Таким чином, одного разу скориставшись "газовою зброєю" до кінця і на повну потужність, Кремль може банально її втратити.

Фактично відкритим текстом це заявив Путіну його енергетичний віце-прем'єр Новак, зазначивши, що "для газового ринку не дуже добре - такі ціни... Звичайно, компанії заробляють, але фундаментально багато виробництв, газохімічні підприємства можуть закриватися... і відбувається більш інтенсивний перехід на поновлювані джерела енергії при таких цінах, і виникає бажання інвестувати в більш неефективні, видобувні проекти ... Тому ринок треба швидше стабілізувати".

Семе бажанням застабілізувати ринок на максимально вигідній для Росії ціні, яка, все-таки, не призведе до масового закриття "газозалежних" європейських підприємств і було продиктоване вчорашнє рішення Путіна стосовно додаткових поставок до Європи. Тепер Кремль, скоріше за все, за допомогою добре проспонсорованих європейських ЗМІ спробує просунути свою звичну тезу про те, що у сплесках цін на газ винні євробюрократи і влада Німеччини, яка недостатньо швидко сертифікує "Північний потік-2", а не "Газпром" чи Кремль.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme