Злочини "вагнерівців" у Африці: Чому Кремлю не варто апелювати до ООН

Російськи дипломати дуже часто заявляють, що "всі міжнародні проблеми треба вирішувати через ООН". Зараз у Кремля є шанс вислухати і пояснити звіт цієї організації про військові злочини "вагнерів" у Африці. Тільки чомусь виникають сумніви стосовно того, що Росія цим шансом скористається

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Злочини "вагнерівців" у Африці: Чому Кре…

Центрально-Африканська республіка могла би бути раєм на землі. Екваторіальний мусонний клімат, крупні ювелірні алмази, золото, мідь, залізо – ну що іще потрібно, щоб збудувати затишну і небідну країну? Але не склалося.

Від моменту отримання незалежності 60 років тому країна коливається між екстравагантними диктаторськими режимами – і громадянською війною. Станом на зараз війна, здається, триває довше, ніж мир.

У 2016-му році президентом цієї країни став Фостен-Аркандж Туадера, професор математики. Який, не будучи армійським генералом чи просто горлорізом, невдовзі відчув, що втрачає владу. І далі, схоже, вчинив фатальну помилку, зробивши ставку на російську військову підтримку. Росія охоче зайшла в багатий регіон. В 2018 році впродовж лічених тижнів після звернення Туадера в ЦАР прибули російські "військові та цивільні інструктори". Яких, за версією Кремля, було близько 200 осіб. А на думку західного розвідувального співтовариства – більше 2 тисяч. Більшість із них було не військовослужбовцями, а найманцями з ПВК "Вагнера".

Паралельно із тим Росія почала активну розвідку гірничорудних ресурсів ЦАР. Ну, і яку не яку війну зі збройною опозицією – при тому далеко не в форматі "навчання місцевих військових".

Про те, що діяльність "вагнерів" у ЦАР мало схожа на гуманітарну місію, здогадатися було нескладно. Хоча б із того факту, що трьох російських журналістів, які хотіли побачити цю діяльність на власні очі, знайшли за кілька днів по приїзді до ЦАР вбитими.

Але за якийсь час по тому до країни прибули експерти ООН. Яких "вагнери" чи то не помітили, чи не встигли вчасно вбити.

І от, за даними ЗМІ, в доповіді на 40 сторінок для Ради Безпеки ООН ці експерти описали подробиці російської місії в ЦАР. Той факт, що російські найманці, розміщені в країні під виглядом неозброєних військових радників, очолювали урядові війська в боях під час наступу з витіснення повстанців з багатьох міст – це, власне, дрібниці.

Цікавіше, що порушення з боку росіян "включали випадки надмірного застосування сили, невибіркові вбивства, захоплення шкіл і великомасштабні грабежі, в тому числі щодо гуманітарних організацій", як вказується в доповіді за результатами розслідування, заснованого на фотодоказах та свідченнях місцевих мешканців та посадовців.

У грудні російські контрактники відкрили вогонь по вантажівці, що наближався до блокпосту в місті Гримар. Що, як з'ясували слідчі, коштувало життя трьом мирним жителям, іще 15 були поранені. Потім в лютому російські найманці за підтримки урядових військ провели атаку на мечеть Таква в Бамбарі, де серед вірян сховалися повстанці. Щонайменше шестеро мирних жителів були вбиті, коли росіяни штурмували мечеть. У доповіді також задокументовано вбивство російськими військами ще п'яти цивільних осіб, в тому числі, двох людей з інвалідністю. Також їх звинувачують в чисельних крадіжках грошей, мотоциклів та інших цінностей під час обшуку будинків. При тому російські найманці намагаються встановити контроль над великими родовищами золота та алмазів.

У своїй вчорашній статті міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров неодноразово наголошував на тому, що ООН повинна бути ключовим органом для вирішення міжнародних суперечок і спроба підмінити її всіляким альянсами на кшталт НАТО є "контрпродуктивними".

В цьому контексті вельми цікаво, як зреагує Росія на доповідь експертів ООН. Чи розпочне розслідування серед вагнерівських відморозків, знайде винних і віддасть їх міжнародному правосуддю, чи все-таки скористається правом вето і поховає чергову спробу ООН якось приглянути за виконанням міжнародного гуманітарного права бодай у Африці? Прогноз стосовно подальших дій Кремля видається доволі однозначним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme