Лукашенко торгується з Путіним за ширмою «білорусизації»

Наскільки реальною стане «білорусизація» Білорусі при Лукашенку? Про це depo.ua поспілкувався з білоруськими експертами, які живуть в Україні

Лукашенко торгується з Путіним за ширмою…

Недавня фраза міністра освіти Білорусі Михайла Журавкова про те, що «вивчати географію та історію в Білорусі треба білоруською мовою» викликала бурхливу реакцію в російських ЗМІ: мовляв, президент Білорусі Олександр Лукашенко зайнявся дерусифікацією країни. «Білоруська влада остаточно скинула маски: ставка на радикальний націоналізм» - подібними заголовками зарясніли російські ЗМІ. «21 січня міністр транспорту і комунікацій Білорусі Михайло Журавков заявив, що найближчим часом викладання історії та географії російською мовою в школах буде заборонено», - розставило потрібні акценти інформаційне агентство «Регнум».

Це співпало з рішенням про додаткову мобілізацію білоруської армії, яке також викликало серйозний інформаційний шум серед російських ЗМІ.

Андрій Сантарович, журналіст: Лукашенко тверезо оцінив становище, в якому перебуває Путін

Російські ЗМІ просто використовують зручні для себе інформприводи. Білоруські ЗМІ написали просто: тільки географія Білорусі та історія Білорусі перекладається на білоруську мову. У цьому контексті, скоріше, варто звернути увагу на початок масового призову резервістів. По всій країні збираються закликати близько 15 тисяч чоловік при тому, що загальна чисельність збройних сил Білорусі становить близько 50 тисяч чоловік. Збори проходять перед 1 лютого, коли в Білорусі набуває чинності нова редакція закону «Про військовий стан». Згідно з ним, зокрема, поява на території країни військових без розпізнавальних знаків (як, наприклад, було рік тому в Криму) буде прирівнюватися до іноземної агресії.

Хоча Міністерство оборони Білорусі і заявило про загрозу НАТО, думаю, Лукашенко насправді просто тверезо оцінив становище, в якому зараз знаходиться Путін, і вирішив подивитися, скільки в разі чого, він сам зможе протриматися.

Вадим Довнар, журналіст: Ніякої білорусизації при Лукашенку бути не може за визначенням

Викладання історії та географії в Білорусі російською мовою - це був максимальний маразм. Виправлення цього маразму - лише верхівка айсберга. Звичайно, це добре, але ні про що не свідчить. По суті, це формування двозначності в позиції Лукашенка. Ніякої білорусизації при Лукашенку бути не може за визначенням: він все зробив, щоб створити нинішню ситуацію, і залишається маріонеткою Кремля.

Він не зробив і не зробить нічого всупереч Кремлю. Двозначності в лексиці і мікроскопічні поступки узгоджені з господарем. Попереду - типу вибори. Лукашенко боїться Майдану і показує всім: я - свій, я - за Білорусь. Зміни лексики і мікрозміни можуть обдурити Захід. Дивишся, ще й грошей підкинуть. Він, звичайно, побоюється Путіна і не виключає появи у себе «зелених чоловічків». Але, по-перше, він не може зіскочити, по-друге, він цілком влаштовує Кремль. Більше в Білорусі ставити їм нема на кого. Тому при коригуванні лексики і символічних поправках, орієнтованих на білорусів, він продовжить максимально «союзничати» з Кремлем. Причому, аж до вступу у війну.

Андрій Сайковскій, громадський діяч: Лукашенко хоче отримати інструмент для поступки Путіну на переговорах

Цей тип, Лукашенко, якого в Білорусі багато хто називає ТНП (так званий президент - тому що легітимність він втратив після антиконституційного перевороту і силового захоплення влади в 1995 році) готується до торгу з Росією. Справа вся в тому, що за 20 років свого правління він наплодив стільки дармоїдів, люмпенів, що їх хтось повинен утримувати. А так як люди з цим не справляються (бо доведені до стану рабів - робота за копійки, думати не можна, а то, не дай Бог, почують запах свободи і тоді ТНП настане кінець), необхідні постійні фінансові вливання.

Взяти їх у терміновому порядку ніде, окрім як в Росії. Щоб була зрозуміла ситуація, за час правління ТНП білоруський рубль девальвувався в 10 тисяч разів і сьогодні 100 $ стоять на чорному ринку 2 мільйони білоруських рублів, тому що в офіційних обмінниках курс занижений відсотків на 30, до того ж його там немає. Восени він намітив свої вибори, плюс пов'язаний з Кремлем договорами ОДКБ (звідси весь галас з військовими навчаннями, мобілізацією, а також перегляд і внесення правок до закону про воєнний стан).

Тому звернення цього політика до інструменту «білорусизації» можна пояснити, по-перше, варіантом «сподобатися» нормальній розсудливій частини суспільства, яка до нього ставиться, як до порожнього місця. По-друге, отримати інструмент, який можна буде використовувати у вигляді поступки Путіну під час переговорів для отримання фінансових позик. Тому вірити Лукашенку не можна.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme