Лондонський "кулявлоб": Для чого Джонсон остаточно перетворює на фарс і Брекзіт, і Британію

Спочатку Джонсон пообіцяв британцям, що Брекзіт вирішить всі їхні проблеми. Зараз він пішов далі, і фактично стверджує, що потрібен саме жорсткий Брекзіт без будь-яких угод

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Лондонський "кулявлоб": Для чого Джонсон…

На всіх, хто сподівався, що епопея із Брекзітом триватиме якщо й не вічно, то, принаймні, не менше за Столітню війну, чекає розчарування. Бо фаворит політичних перегонів за посаду прем'єр-міністра Великої Британії Борис Джонсон пообіцяв вивести країну з ЄС через чотири місяці. Джонсон, за його словами, вирішив "зробити або померти".

 

До справи він підійшов рішуче - не те, що попередня британська прем'єр Тереза Мей, яка впродовж останнього року переважну більшість як робочого, так і особистого часу проводила на переговорах із ЄС.

Натомість Джонсон, відпочивши від сварки і, ймовірно, бійки зі своєю подругою Кері Сімондс (мирити політика з якою довелося наряду поліції), одразу висунув ультиматум Брюсселю. У якому закликав відмовитися від "надміру жорсткої" ​​позиції ЄС з приводу ірландського кордону і так званого "бекстопу", який, як побоюються прихильники Brexit, може назавжди пов'язати Британію з ЄС.

 

Історія з кордоном, якщо хто не стежив за подробицями, проста. Ірландія - це єдине місце, де Сполучене Королівство має сухопутний кордон з ЄС. І оскільки за всі роки підготовки до Брекзіту так і не було створено зрозумілою концепції щодо того, як має виглядати кордон між Британією та ЄС, у Лондоні пропонують залишити кордон "прозорим". У відповідь на що з Брюсселю натякають, що в такому випадку доведеться встановити кордон вже між Північною Ірландією (яка, як відомо, входить до Сполученого Королівства) та рештою Британії. у відповідь на цю пропозицію в Лондоні починають нервово кричати щось про сепаратистів і втрату територій. На чому дискусія обривається.

Втім, вимогою про "прозорий кордон" Джонсон не обмежився. Він також заявив, що не підпише документ про виплату 39 мільярдів фунтів стерлінгів ЄС, поки не буде укладено торговельну угоду.

І на прощання додав, що коли Брюссель не погодиться з його вимогами, він виведе Британію з ЄС без угоди 31 жовтня. "Закон про міжнародні договори говорить, що Велика Британія виходить з ЄС 31 жовтня", - зазначив Джонсон.

 

Зрозуміло, що вся ця історія має одну-єдину реальну мету. Гарантувати Борису Джонсону прем'єрське крісло. Дещо курйозна гіперрішучість політика повинна вигідно виділити його на тлі суперника, міністра закордонних справ Джеремі Ханта. Який, в принципі, теж не виключає можливість жорсткого Брекзіту - але схильний розглядати його як останній і крайній засіб.

 

В Європі до цих заяв Джонсона поставилися абсолютно спокійно. Розморені спекою останніх днів європейські посадовці продовжують шукати прохолоди на пляжах та у горах, і ніяк не коментують заяви британських політиків.

 

У Лондоні не вірять у те, що Євросоюз відмовився від подальших замін у наявному плані Брекзіту. А в Брюсселі не вірять, що Лондон всерйоз готовий до жорсткого Брекзіту без будь-яких угод. Великий блеф погоджується. До 31 жовтня залишилося чотири місяці.

 

Шанси політика, який не може без наряду поліції порозумітися з власною подругою, переконати європейських політиків піти на колосальні й абсолютно неприйнятні для них поступки, рівні нулю. Це, скоріше за все, розуміє і сам Джонсон, якому просто цікаво зайти на прем'єрське крісло.

Він, скоріше за все, цілком готовий до жорсткого Брекзіту, відповідальність за який збирається покласти на "брюссельських бюрократів", яких Джонсон критикує впродовж останніх двадцяти років, іще з часів роботи репортером у The Daily Telegraph.

 

Спочатку Джонсон робив все можливе, щоби підняти власну популярність за допомогою Брекзіту - після чого тихо заліг на дно, дивлячись як Брекзіт руйнує карєри адекватних політиків, у першу чергу - Терези Мей. А зараз він, схоже, готується провернути подібний фокус - після чого дивитися, як за його витівку та поплатиться уся Британія. Втім, якщо зважити на феномен популярності Джонсона у Сполученому Королівстві, нічого несправедливого при тому не відбудеться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme