"Криза на мільйон": Як телеведучий добив економіку Лівану і розпалив новий конфлікт на Близькому Сході

"Хезболла", яка прийшла до влади в Лівані не без підтримки Ірану, й традиційно лобіювала тегеранські інтереси, схоже, загралась — і поставила всю країну на межу голоду. Питання тепер полягає в тому, чи вистачить ліванцям жорсткості для того, щоб змінити владні еліти
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Криза на мільйон": Як телеведучий добив…
Ліванський телеведучий Джордж Кордахі позує для фото під час фестивалю Салала. Фото: Getty

Про те, що ситуація в Лівані далека від ідеалу, напевно, чули всі, хто хоч трохи цікавиться міжнародною політикою. У країні, яка колись була заможним і розвинутим сусідом Ізраїлю, зараз регулярно і надовго відключають електрику, зовнішній борг — без особливої надії на повернення — становить 90 мільярдів доларів, а при офіційному курсі в 1500 ліванських фунтів за долар в реальності за американську грошову одиницю вуличні міняли дають більше 20 тисяч фунтів. У країни, де при владі перебувають здебільшого діячі з угрупування "Хезболла", регулярно виникають проблеми з армією — яка розходиться по домах через відсутність платні. Знищений колосальним вибухом мінеральних добрив порт Бейрута дотепер не почали відновлювати.

За таких умов, здавалось би, остання річ, яка мала би цікавити ліванських політиків — це провокація геополітичних скандалів із потужними сусідами, від яких залежать рештки ліванської економіки.

Але в реальності все відбувається інакше. Оскільки ведучий ліванської версії телевізійного шоу "Як заробити мільйон" Джордж Кордахі вирішив публічно поговорити про геополітику. Зокрема про те, що Саудівська Аравія, яка воює в Ємені з проіранськими повстанцями-хуситами, по суті, здійснює зовнішню агресію. Проти якої хусити тільки обороняються — а коаліція з Ер-Ріядом на чолі бомбить будинки мирних жителів, села, похоронні процесії та весілля. І що війна в Ємені, яка триває вже сім років, є цілковито безглуздою і її слід завершити виходом сил Саудівської Аравії з регіону.

Кордахі розповів ці свої особисті думки про світову політику телеканалу Al-Jazeera іще влітку. А потім, завдяки хитросплетінням ліванської політики, став міністром інформації Лівану. Після чого телеканал і опублікував уривки з інтерв'ю із Кордахі.

Реакція монархій Перської затоки, які є впливовими кредиторами Лівану, а також споживачами левової частки іранського імпорту, не забарилася. Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт та Бахрейн відкликали послів з Бейрута — і дали ліванським дипломатам 48 годин, щоби покинути їхні країни. Катар відкликати посла наразі не став — але в екстремально різкій заяві порадив уряду Лівану вжити всіх можливих заходів, щоби "загладити інцидент між арабськими братами". При тому Саудівська Аравія, яка споживає 6% ліванського експорту, заборонила своїм бізнесменам купувати ліванські товари. ОАЕ, що є найбільшим торговельним партнером Лівану і споживають більше 15% ліванського експорту, не виключають аналогічного кроку. При тому сам Кордахі не поспішає йти у відставку — а особливості ліванської політичної системи такі, що в разі його примусового відсторонення від влади в країні доведеться формувати нову урядову коаліцію. Якщо зважити на той факт, що наявна коаліція була створена тільки у вересні — після року безвладдя, йти на такий крок у Бейруті ніхто не хоче

В сухому залишку посадовець, який на той момент іще й посадовцем не був, спровокував геополітичний конфлікт, який може завдати потужний удар по економіці країни, де й без того три чверті населення перебувають за межею бідності.

Іран, який свого часу спровокував конфлікт у Ємені, і прихильником політики якого є Кордахі, тепер влаштував хаос і в Лівані. При тому не несучи жодних витрат чи відповідальності.

І єдина сила, яка спроможна зараз "обнулити" як клоунів  телеведучих із "Хезболи", так і їх тегеранських кураторів, це ліванський народ. В іншому випадку поняття failed state, яке дотепер тільки приміряли до Лівану критично налаштовані політологи, може наповнитися глибоким і прикрим змістом.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme