Кремлівський привіт Навальному: Як Путін використає історію з отруєнням, навіть якщо отруїв не він

Несподівані радикальні проблеми зі здоров'ям у лідера російської опозиції Кремль неминуче спробує використати у своїй внутрішньополітичній діяльності. Навіть якщо спроба отруєння політика і була здійснена не з санкції Путіна, а за ініціативою якогось фігуранта антикорупційних розслідувань Навального

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кремлівський привіт Навальному: Як Путін…

Наразі достеменно і точно сказати, що саме сталося з російським опозиційним лідером Олексієм Навальним, не може ніхто. Але несподівані й катастрофічні проблеми зі здоров'ям в одного з нечисленних лідерів російської опозиції просто неминуче мали викликати думки про отруєння. Які, тим паче, в наявній ситуації видаються більш ніж правдоподібними.

Причина подібних підозр – очевидна. Російські спецслужби давно і охоче використовували найрізноманітніші токсичні речовини як для зведення порахунків з противниками режиму, так і для акцій залякування, за яких жертва виживала але, в ідеалі, мала втратити охоту до суперечок з Кремлем і його довгими руками.

Список жертв подібних дій – загальновідомий. В ньому – родина Скрипалів і Литвиненко, Верзілов і Кара-Мурза - молодший, Політковська і Щекочіхін, Віктор Ющенко, врешті-решт, і багато-багато інших. Включно з радянськими перебіжчиками та дисидентами, яких намагалися – і нерідко цілком успішно – знищити агенти КДБ впродовж майже всього періоду існування СРСР.

На подібному тлі несподіваний колапс здоров'я Навального після скляночки чаю в аеропорту однозначно буде потрактований широкою аудиторією як отруєння. Чим би він насправді не був в реальності. При тому не тільки російськими опозиціонерами – з достатньо різкими заявами вже виступили верховний комісар ЄС з закордонних справ Жозеп Боррель, глава МЗС Литви Лінкявічюс, та кілька інших дипломатів. Аналогічна реакція решти зацікавлених геополітичних гравців, вочевидь, не за горами.

У Кремлі, замість традиційної гидкої і спокійної байдужості з розряду "ми нічого не знаємо, сам захворів – сам хай і лікується" запропонували посприяти евакуації Навального до якогось провідного токсикологічного центру у Європі. Штаб політика на пропозиції практично негайно погодився і тепер залишається подивитись, чи була заява Пєскова реальною пропозицією, чи всього лише піарною фігурою мови і спробою відвести підозри. Що також можливо на тлі того, що в кремлівських "зливних бачках" у Telegram запускаються доволі безглузді версії про вчорашню "пиятику" Навального, після якої він "вживав якісь медикаменти".

Але навіть якщо евакуація відбудеться, це теж може означати дві цілком різні речі. Або Навального труїли все-таки з Луб'янки, але при тому абсолютно впевнені в тому, що сліди токсину віднайти не вдасться навіть європейським експертам. Тоді демонстративна розправа з противником, яку не змогли розслідувати і довести навіть незалежні фахівці, стане особливо ефектною. Або ж отруєння Навального і справді було "самодіяльністю" когось із фігурантів його розслідувань і в такому випадку в Кремлі сподіваються використати інформацію з Європи для слідства. Хоча подібний сценарій видається не надто ймовірним.

Втім, якими б не були реальні обставини цієї історії, використати її з пропагандистською метою в Кремлі зможуть за будь-якого випадку. Оскільки навіть якщо вдасться знайти виконавців злочину та посередників, які їх вербували, гарантії, що буде знайдено справжнього замовника, російське слідство, звичайно, не дасть.

І липкий, огидний страх стосовно того, що подібне може трапитись із ким завгодно в будь-який момент залишиться в усіх без винятку російських опозиціонерів. Та й у самого Навального, якщо він переживе цю історію. Бо хоча в Кремлі явно розуміють, що Навальний – це вже достатньо звична, і майже що "системна" опозиція, але до кінця йому не довіряють. Підозрюють, що за зручної нагоди політик може спробувати стати реальним опонентом до чинної влади. Подібна акція залякування, ймовірно, і була запланована як дуже прозорий натяк на те, що у випадку надмірної ефективності хоч Фонду боротьби з корупцією, хоч якого завгодно іншого проекту політика, з ним може трапитися непоправна прикрість.

І хоча в останні місяці особливої політичної активності Навальний не проявляв, зосередившись на підготовці до місцевих виборів на периферії Росії, на тлі протестів у Білорусі та Хабаровську у Кремлі цілком могли вирішити, що навіть "майже системній" опозиції слід дати такий потужний і моторошний "сигнал". Мовляв, на Росії можуть не тільки пакувати в автозаки і ламати кості силами ОМОНу. На Росії можуть і чайком напоїти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme