Кому сьогоднішні переговори Трампа і Путіна вилізуть боком

Новий план Тіллерсона стосовно сирійського врегулювання – це незграбна і нежиттєздатна спроба адміністрації Трампа знайти спільні інтереси з Росією коштом продовження різанини в Сирії

Журналіст відділу «Світ»
Кому сьогоднішні переговори Трампа і Пут…

У Держсекретаря США Рекса Тіллерсона знову є план. Цього разу – стосовно майбутнього Сирії. Суть плану, якщо вірити американським ЗМІ, зводиться до того, що команда Трампа готова погодитися на подальше перебування при владі в Сирії Башара Асада і створення в Сирії зон безпеки, які контролюватиме російська військова поліція.

Яка, на думку чинного очільника американського зовнішньополітичного відомства, візьме на себе роль гаранта "миру і спокою" у Сирії в той момент, коли буде розгромлено основні сили "Ісламської держави". Причина цього рішення полягає в тому, що у США немає планів відправляти свої сили для патрулювання нейтральних зон, і в такому випадку варто "змиритися з реальністю" і дозволити зайнятися цим російським силам, розповіло джерело Daily Beast у Держдепі США. Щоби на місце знищених терористів не прийшли якісь гіпотетичні нові "воїни Аллаха".

При тому контроль над північною частиною Сирії залишиться, на думку Держдепу, в курдів, яким США збираються в цій справі допомогти.

Цей план, скоріше за все, буде представлений на зустрічі Трампа з Володимиром Путіним, яка повинна відбутися сьогодні вдень в Гамбурзі.

При тому ще вчора Тіллерсон заявив, що адміністрація Трампа відновила пропозицію Росії співпрацювати в сирійському конфлікті, в тому числі, з військових питань. Хоча, при тому йшлося не про збереження Асада і російських поліцейських, а про речі далеко безневинніші – на кшталт спільного моніторингу перемир'я і механізму постачання гуманітарної допомоги.

При тому Тіллерсон наголосив, що Росія як союзник президента Асада та давній учасник сирійського конфлікту несе відповідальність за те, щоб "потреби сирійського народу були задоволені". Вочевидь, салютуючи цій заяві, війська Асада знову використали хімічну зброю у кварталі Джобар на сході Дамаска.

Чому новий план Тіллерсона стосовно Сирії не спрацює? Відповідь, здається, очевидна. Оскільки він не враховує інтересів усіх учасників конфлікту.

Навіть якщо військова потуга "Ісламської держави" – а заодно й інших радикальних ісламських груп – буде помножена на нуль (до чого всім ще треба дожити) – Сирія все рівно не перетвориться на конгломерат із Сирійського Курдистану, центральних районів, контрольованих Асадом, і південних провінцій – де, вочевидь, Тіллерсон запропонує Путіну зберегти присутність військових США та контроль американської авіації.

Цей мирний план ніяк не враховує інтересів сирійської світської та поміркованої ісламської опозиції, яких асадівські війська за підтримки росіян продовжать знищувати – і яким не залишиться нічого іншого, як продовжувати війну, вербуючи нових рекрутів на звільнених від ІД територіях, і шукаючи способи доставки зброї з монархій Перської затоки.

План ніяк не враховує інтересів підтримуваних Анкарою проісламських сил на кордоні Сирії з Туреччиною. Рівно як і бажання турків зробити все можливе для того, щоб Сирійський Курдистан так і не з'явився на політичній карті світу.

План не передбачає ні усунення Башара Асада від влади – ні дієвих механізмів для того, щоби примусити його шукати шляхи до примирення. А без цього війна не зупиниться.

І вся суть і зміст цього плану, здається – це знайти "точки дотику" між Вашингтоном і Москвою, які б дозволили бодай імітувати процес якогось конструктивного діалогу – і при тому не поставили Дональда Трампа на грань імпічменту. Ідея "спільної з Росією боротьби з тероризмом" видається трампівській команді оптимальною для досягнення цієї мети. Біда лиш в тому, що "побороти тероризм" у Сирії можна тільки знищивши Ісламську державу – і усунувши Асада від влади.

Бо поки останній сидить в президентському палаці – громадянська війна не припиниться. А поки сирійці не перестануть вбивати одне одного – то нікуди не подінуться з країни і радикали, терористи, та інша наволоч, яка спливається на запах крові. І та сама Ісламська держава, якщо подивитись по карті на регіони її активності, досягає успіхів як правило там, де громадянська війна і без ісламістів перетворює життя людей на пекло.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme