"Поцілунок" з ЄС: Які меседжі дав Порошенку та українцям Туск

Дональд Туск, у зворушливій і по-ораторськи досконалій формі, подав достатньо чіткий політичний сигнал стосовно того, кого підтримує Європа на президентських виборах

Журналіст відділу «Світ»
"Поцілунок" з ЄС: Які меседжі дав Пороше…

Сьогодні голова Європейської Ради Дональд Туск, виступаючи у Верховній Раді, був як ніколи щедрим на компліменти. І про те, що Європейський Союз не повинен вчити Україну бути Європою. Навпаки - це ЄС має вчитися в України нею бути. І про те, що без України Європи просто немає. А також про те, що українці вистояли у найважчу мить своєї історії. Врешті, всі охочі чули цей виступ.

Який, з одного боку, виглядає трохи дивно. Для того, щоб зрозуміти, що стосунки ЄС та України зараз не зовсім нагадують описаний Туском "медовий місяць", не треба надто далеко ходити. Можна взяти вчорашню браву реляцію віце-прем'єра з питань євроінтеграції Климпуш-Цинцадзе - про те, що "Україна виконала 52% планових завдань 2018 року за Угодою про асоціацію". Це, помітимо, на думку українського уряду 52%. А в самому ЄС це виконання можуть оцінити і в 51%, чи страшно сказати, навіть в 49%.

А ще можна взяти також вчорашню прес-конференцію посла ЄС Х'юга Мінгареллі. На якій він розповідав про те, що в українських реформах "є сфери, в яких прогрес був дуже обмеженим", а ЄС був "розчарованим". А також про те, що "коли ми дивимося на причини, чому ми не можемо рухатись швидше, іноді ми бачимо .... відсутність політичної волі".

Все це звучить у дисонанс з Європою, неможливою без України. Але тільки на перший погляд.

Для початку - Дональд Туск говорив сьогодні не стільки до депутатів і офіцерів у залі парламенту, скільки до пересічних українців

Він віддавав шану подвигу героїв Небесної сотні, які чесно і непафосно поклали своє життя за ті цінності, які закладені в статутах сучасного ЄС. І яких не завше дотримуються всі учасники європейської спільноти. Навіть ті, що отримують дотацію з Брюсселю.

Туск звертався і до тих, хто продовжує тримати оборону на східному фронті. А також до тих, хто заробляє на життя собі і своїм родинам, розбудовуючи економіку рідної Туску Польщі.

Від усіх цих людей не дуже залежить, скільки відсотків Угоди про асоціацію буде виконано. Від них залежить, чи встоїть фронт на Донбасі і чи встоїть українська економіка.

І передвиборне послання українцям в його словах, звичайно, було. Хоча Туск не приїхав "топити за Порошенка", як то могли подумати декотрі з присутніх в парламентській залі.

У своїх стриманих і делікатних "п'яти порадах" голова Європейської Ради дозволив собі продемонструвати своє ставлення до тих політичних партій та течій, з якими він повсякчасно стикається у своїй політичній діяльності - і які добре представлені в українських виборчих перегонах. Як президентських, так і парламентських до речі.

Туск наполегливо радить українцям "оминати спокуси радикального націоналізму і популізму". До чого призводить змішання цих компонентів - він добре бачить у своїй рідній Польщі. Чи в сусідній Угорщині. Як виглядають коміки при владі - Туск так само добре бачить на прикладі Італії. Тому він абсолютно щиро радить українцям триматися подалі як від популістів, так і від націоналістів. І якщо хтось бачить у цьому агітацію проти конкретних кандидатів - тим гірше для тих кандидатів.

Звичайно, Петро Порошенко, виступивши з репліками про "зрадофілів" після промови голови Європейської Ради, достатньо безпосередньо спробував погрітися в променях харизми Туска, зібрави з історії свій маленький передвиборний дивіденд. З іншого боку, він мав на це певне моральне право.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme