Ходорковський показав Яценюку, що робити з російським майном

Історія з судовим позовом ЮКОСу Михайла Ходорковського, за яким Росія мала б відшкодувати колишнім акціонерам нафтового гіганта більше $50 млрд, отримала прогнозоване продовження. В Бельгії та Франції заарештоване російське майно

Ходорковський показав Яценюку, що робити…

Як відомо, Росія виконувати рішення третейського суду в Гаазі та виплачувати компенсацію Ходорковському категорично відмовляється. Тому і рішення про арешт майна планує оскаржити, але експерти прогнозують, що аналогічні рішення будуть прийматися і в інших країнах ЄС.

Тут, по-перше варто зазначити, що поки нічого чогось неповоротного для Росії не сталося, і арешт рахунків та майна - це ще не конфіскація. В найближчий час судові виконавці в Бельгії та Франції мають з'ясувати, яке саме державне майно заарештовано, скільки на заарештованих рахунках є грошей, і що з ними робити далі. Але дзвіночок для Росії прозвучав дуже і дуже тривожний.

Власне, для Європи в історії з відшкодуванням Ходорковському ідеально поєдналися юридичні та політичні мотиви. З одного боку є рішення Гаазького суду, яке, як не крути, а законослухняним європейцям необхідно виконувати, а з іншого є політичне протистояння з Росією, тому рішення заарештувати активи виглядає цілком прогнозованим. Але головне питання, яке постало після арешту - що ж тепер робити Путіну?

Загалом у російського керівництва є три варіанти дій. Перший - це вступити в пряме протистояння з Європою та спробувати, наприклад, заарештувати майно Бельгії та Франції в Росії. Але, окрім патріотичного пафосу, таке рішення не дасть Путіну нічого, адже втратить він вочевидь більше, ніж виграє.

Другий варіант - сідати за стіл переговорів з Ходорковським та намагатися виторгувати для себе більш прийнятні умови. Тут може бути і зменшення суми, яку потрібно відшкодувати, і якісь політичні поступки. Але на це Путіну піти буде дуже складно, зовсім уже "не по-пацанськи" виглядатимуть подібні переговори в першу чергу в очах власного електорату. Як відомо, царям вести переговори з опальними боярами не личить, або, як кажуть в певних колах, "западло".

Інший варіант - мовчки терпіти знущання "гейропейців", намагаючись зберегти обличчя, оскаржуючи судові ухвали в правовому європейському полі. Звісно, такі оскарження не принесуть результату, але, принаймні, створять видимість боротьби.

В будь-якому разі, і без того подзьобана санкціями, Росія отримала у вигляді тяганини з Ходорковським черговий болючий удар. Про інвестиційну привабливість країни Путіна на тлі арештів державного майна у Європі говорити якось зовсім не доводиться.

Але нас перш за все цікавить, як позначиться ця історія на Україні. Швидше за все, прямо не позначиться ніяк. Навряд таке нахабство європейців спровокує Путіна на якісь нові дії на Донбасі. Інше питання, що дії Франції та Бельгії можуть стати для України певним прикладом, як можна вирішувати суперечки з Росією. Як відомо, майже рік тому Україна подала до ЄСПЛ два позови щодо дій Росії. Перший стосується анексії Криму, другий - подій на Донбасі. В якості суми позову називалася цифра більше 1 трильйона гривень, що трохи менше, ніж відсуджене по справі ЮКОСу - близько $46 млрд. І хоча стосовно суми відшкодування та методології її нарахування наразі більше питань ніж відповідей, приклад ЮКОСа цілком можна використати, звісно, після того як суд ухвалить рішення на користь України, та заарештувати російське майно в Україні. Адже, погіршувати відносини з нашим південно-східним сусідом далі все одно уже нікуди.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme