Коли каталонцям прийде рахунок за незалежність

Каталонський парламент наважився на крок, якого банально злякався очільник автономії Карлес Пучдемон

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Коли каталонцям прийде рахунок за незале…

Каталонський парламент таки наважився. Без особливої переваги, 72 прихильники незалежності проголосили відповідну декларацію. З присутніх проти було тільки 10 – але решта тих, хто вважає за доцільне зберігати єдність з Іспанією, просто покинули зал засідань ще до голосування.

Таким чином, на даний момент в активі каталонської незалежності є результати референдуму – та сьогоднішнє рішення парламенту. І мільйони каталонців, які святкують і вітають рішення законодавців.

В пасиві – теж немало. Є Мадрид, де Сенат дозволив введення прямого правління центрального уряду в Каталонії, і кабінет Рахоя, який приймає відповідне рішення. Є голова Європейської Ради Дональд Туск, який заявив, що Брюссель розмовлятиме тільки з Мадридом. Як і вся інша бюрократія ЄС. Є Держдеп, який підтримав іспанський уряд. Є НАТО, представники якого заявили, що питання Каталонії – це виключно внутрішня проблема Іспанії. Розв'язувати яку треба в рамках наявної конституції. Є, врешті-решт, різке падіння акцій каталонських банків, і бізнес, частина якого з поспіхом виводить гроші із регіону. І саме головне – попри ейфорію з приводу кроку, на який наважились парламентарі, здається, немає чіткого плану стосовно того, як жити далі. Як протидіяти Мадриду, як будувати стосунки з сусідами, де шукати союзників. Що робити з економікою, і як протидіяти можливим силовим акціям Мадриду, які, судячи з того, як проходило голосування на референдумі, практично неминучі.

Всі ці фактори, на відміну від радості з приводу отримання незалежності, не зникнуть ні завтра, ні післязавтра.

Невдовзі у мешканців регіону почнуться проблеми. Неминуче – із Мадридом. Цілком ймовірно – з доставкою та відправленням вантажів, роботою аеропортів, постачанням електрики і залізничною логістикою. З усіма сотнями ниточок, які пов'язують регіони однієї країни, і у випадку їх розриву вимагають багато часу і зусиль для пошуку замінників.

Тоді і стане зрозуміло, якою буде доля каталонської незалежності. Залежатиме ця доля від того, яку ціну готові заплатити за неї мешканці регіону. Чи готові вони стояти на імпровізованих блок-постах, блокуючи проїзд поліцейських сил. Жити за умов перебоїв з продуктами та електрикою. Не знати, що трапиться завтра – із регіоном, із їхнім містом, з їхніми родинами і ними самими. Це і буде справжній референдум за незалежність регіону – де кожен мешканець голосуватиме своєю повсякденною поведінкою, а не хрестиком у бюлетені.

Цілком можливо, що каталонці вистоять. А ймовірна жорстокість іспанських силовиків їх тільки загартує. Тоді за два, три чи чотири роки Каталонія зявиться на всіх політичних картах світу, а ЄС, скріпивши серце, почне переговори про прийом нового члена – хоч і не без протестів іспанської делегації.

З іншого боку, не виключеним є варіант, що ентузіазму надовго не вистарчить, люди розійдуться по домівках, і за декілька місяців підуть обирати новий, менш сепаратистськи налаштований парламент. В такому разі стане зрозуміло, що в реальності питання каталонської незалежності ще не дозріло.

Бо, як не крути, незалежність – це немале, але й недешеве благо. І його реальна ціна – істотно вища, ніж у пластикового ящика із заповненими бюлетенями. Українці, приміром, цей факт вже, здається, засвоїли.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme