Коли закінчаться Мінські угоди? – думки експертів

У п'ятницю черговий раунд переговорів у Мінську зірвався. depo.ua вирішив дізнатися думку експертів про перспективи даного формату діалогу

Коли закінчаться Мінські угоди? – думки…

Після того, як 24 грудня в Мінську пройшли тристоронні переговори, в кулуарах заговорили про те, що російсько-сепаратистська сторона почала вимагати ревізію Мінських домовленостей. В результаті, запланований на п'ятницю раунд переговорів було скасовано - у сторін не виявилося тем для розмови. depo.ua дізнався думку експертів, що вони думають про ефективність такого діалогу.

Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог: Звідки у Медведчука така любов до України?

У Мінську спостерігається «надмірне» представництво України, прям яблуку ніде впасти. Тут і Кучма, і Медведчук. Я не здивуюся, якщо з такими успіхами там незабаром з'явиться Ющенко. Тобто незрозуміла структура переговорників, принаймні, з нашого боку. Надто багато бажаючих бути українцями. Звідки така любов у Кучми, що мешкає в Італії, а також у мешканця Рубльовки Медведчука до України?! Як можуть ці люди щось наказувати українським командирам в зоні АТО?

Однак, дуже важливо, що переговорний процес йде, дуже важливо зберігати контакти і обмінюватися думками щодо поточної ситуації. Що далі буває в таких випадках? Зазвичай змінюють групу переговірників. Припустимо, їде Кучма, залишається Медведчук. Або Ющенко з'являється... замість сепаратистів. Якщо серйозно, то десь він скоро з'явиться. Він вже заявив, що Луганськ і Донецьк - трошки не Україна. Це ж треба було додуматися, щоб колишній президент країни ніс таке в ефірі?!..

Володимир ФЕСЕНКО, політолог: Не потрібно боятися затягування Мінських переговорів

Незважаючи на те, що в п'ятницю другий раунд переговорів у Мінську не відбувся, від Мінського формату ніхто не відмовляється. Інша справа, що в рамках цього формату будуть вирішуватися суто прикладні завдання - обмін полоненими, а також чергова спроба припинити вогонь на Донбасі. До цього додається вирішення задачі з мінімізації гуманітарної кризи.

Чому не відбувся другий раунд переговорів, який мав би пройти в п'ятницю - немає єдності позицій, погодженого компромісного варіанту по лінії розмежування військ. Ніхто не хоче відійти - в цьому питанні ситуація зависла.

Виникла ще одна проблема: Росія і сепаратисти хотіли внести зміни до порядку денного переговорів. Вивести основним питанням не припинення вогню, а соціально-економічні. Також вони хотіли провести ревізію домовленостей, підписаних у вересні. Це стало однією з причин, чому не відбувся другий раунд переговорів.

Але це тактична гра. Будь-яка переговорна ситуація не може бути швидкою. Коли щось швидко підписують - і переговори по Донбасу, на жаль, підтверджують дану практику, - то велика ймовірність, що ці домовленості не виконуватимуться. Так було з Женевською декларацією у квітні, те саме сталося з Мінськими домовленостями у вересні. Підписали швидко, але договір не було виконано, й історія зайшла у глухий кут.

Не потрібно боятися затягування переговорів - швидкого результату тут не буде. Занадто різняться інтереси сторін. Я думаю, що переговори будуть тривати, але розтягнуться якщо не на весь наступній рік, то на більшу його частину.

Олексій ГАРАНЬ, політолог, професор НАУКМА: Навіть якщо буде перемир'я, Путін продовжить дестабілізувати Україну

Мінський формат не вичерпаний. Тим більше, положення, виписані у даному форматі, вигідні для Києва. Крім обміну полоненими, відведення важкої артилерії, йдеться про контроль за російсько-українським кордоном.

Але мені здається, що про широкомасштабний прорив говорити поки не доводиться. Мова йде про часткове виконання окремих положень Мінського протоколу. Я не виключаю, що в результаті все-таки буде забезпечено перемир'я. Але, на жаль, Росія навряд чи піде на встановлення контролю з боку української армії над російсько-українським кордоном.

Тобто, якщо навіть будуть досягнуті певні кроки щодо встановлення перемир'я, Путін продовжить здійснювати спроби по дестабілізації України, як за допомогою диверсійних груп, так і в результаті гри на соціальних протестах в Україні. І це небезпека, що Путіну вдасться експлуатувати складну економічну ситуацію в Україні в своїх інтересах.

Фото: Уніан

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme