Кінець популістів та урок для України: Якими будуть наслідки дефолту в Аргентині

Наразі ніхто не може сказати точно, чи аргентинський дефолт – це "всерйоз і надовго", чи йдеться про останній аргумент у суперечці Буенос-Айреса з кредиторами стосовно умов виплати боргу. Але якщо компромісу не буде досягнуто впродовж тижня, то Україна зможе подивитись, до якого майбутнього нас підштовхують Коломойський та інші прихильники ідеї не платити за боргами

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Кінець популістів та урок для України: Я…
Фото: Shutterstock

Другий за два десятки років технічний дефолт Аргентини, що трапився у ніч з п'ятниці на суботу, несподіванкою не став. Власне, проблеми з виплатами за фінансовими зобов'язаннями у країни з'явилися ще в квітні, але впродовж місяця тривав пільговий період, який кредитори дали на спроби врегулювати проблему. Втім, із врегулюванням не склалося. Борг у $323 млрд, або ж близько 90% ВВП Аргентини, який пожирає більше 20% від усіх прибутків держави, Буенос-Айрес наразі обслуговувати неспроможний. Особливо на тлі довготривалої рецесії, істотно посиленою пандемією коронавірусу і хаотичними карантинними заходами уряду.

Цей факт, до речі, розуміють і кредитори. "Акули капіталізму" з хедж-фондів, які позичали аргентинському уряду, пропонують продовжити пільговий період для країни на один рік – після чого відновити виплати. Натомість уряд лівих популістів та президент країни Альберто Фернандес намагаються переконати кредиторів, що віддавати позики швидше, ніж за три роки, Аргентина ніяк не може. А серед кредиторів міцніє підозра, що ті просто хочуть відкласти виплати до періоду завершення своєї каденції – і на якийсь час зникнути з політичної сцени, давши чудесну можливість розбиратися із виплатою боргів (а ймовірніше – із оголошенням неплатоспроможності) своїм політичним супротивникам. 

Тому, не виключено, що технічний дефолт є останнім аргументом аргентинського уряду в довгому і непростому процесі пошуку компромісу з кредиторами. Оскільки переговори про відтермінування платежів наразі тривають з подвоєною енергією, і, на думку Буенос-Айреса, закінчаться до 2 червня. Якщо так і відбудеться, тему дефолту знову закриють на певний час. Втім, може статися й інакше. І тоді світ у черговий раз побачить, які наслідки має дефолт у великій, багатій на природні ресурси країні. Теперішня віце-президентка країни Крістіна Кіршнер, очолюючи державу у 2007-2015 роках, не літала за кордон у президентському літаку, не без підстав побоюючись, що його арештують. Тепер у неї та її політичного партнера, чинного президента Альберто Фернандеса, буде чудесна можливість згадати молодість. 

Втім, проблеми уряду, напевно, не надто турбують аргентинців. А от той факт, що теперішня інфляція, яка наближаються до 50% у річному вимірі, після оголошення дефолту може збільшитися на порядок, зацікавить їх, напевно, набагато більше. Рівно як і скорочення пенсій та соціальних виплат (точніше – реальної купівельної спроможності), шалене зростання вартості імпорту внаслідок знецінення національної валюти, неможливість взяти кредит у чомусь, окрім доларів – і неможливість потім віддати той кредит на тлі перманентного падіння песо. 

Громадяни України, напевно, пам'ятають, що пропозиція перестати сплачувати борги МВФ і стати багатими і вільними – "як Аргентина та Греція", чітко й недвозначно була запропонована увазі чинного президента України якраз у травні минулого року Ігорем Коломойським.  Втім, із цією порадою виступав не тільки він – подібні заклики час від часу лунають в експертному середовищі та соцмережах. 

Тепер всі охочі можуть переконатися, що "успішний аргентинський дефолт" призвів не до стрімкого економічного зростання країни, викликаного відмовою від сплати "неправедливих" боргів, а двома десятиліттями кризи різної інтенсивності – і черговим дефолтом. На якому частина ділків, що тримає свої капітали поза межами країни і не в національній валюті, може непогано підзаробити, задешево скупивши виробничі активи збанкрутілих співвітчизників. Але для менш "талановитих" громадян дефолт означає втрату добробуту, втрату шансів на адекватно оплачувану роботу, і тривіальну бідність. За межею якої в "успішній" Аргентині опинилося, навіть за офіційною статистикою, 32% громадян.
 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme