Коротка і повчальна історія "Орегонської народної республіки"

Божевільні орегонські донкіхоти, що розпочали самогубну війну з федеральним урядом США – схоже, останні уламки "справжньої Америки" часів підкорення Дикого Заходу

Журналіст відділу «Світ»
Коротка і повчальна історія "Орегонської…

Спроба державного перевороту і повалення федеральної влади, криваве придушення мирного протесту, сенсація, роздута на порожньому місці – події в штаті Орегон дуже по-різному трактує як світова преса, так і всі їх учасники.

Якщо коротко – то суть конфлікту наступна. Група людей на чолі з братами Аммоном і Райаном Банді 2 січня зайняла будівлі лісництва в місцевому Малхірському заповіднику. 

Формальним приводом став протест проти свавілля судової системи США, яка, на думку братів Банді, скривдила двох місцевих фермерів, Дуайта і Стівена Хеммондів. Яких спочатку випустили з в'язниці, куди вони потрапили за підпал "федерального лісу", а потім змусили повернутися в ув'язнення знову. Хоч вони і стверджували, що ліс палили для того, аби зупинити зустрічну пожежу з боку "федерального лісу", яка загрожувала їхнім будівлям.

Натомість федеральний суддя постановив, що місцевий суд призначив їм замале покарання, і піроманьякам треба ще трохи посидіти. Хеммонди рішенню суду підкорилися, а от брати Банді вирішили, що федерали зовсім розперезалися, і їх треба провчити. Не зважаючи на те, що Хеммонди не тільки не просили про таку допомогу, але й всяко від неї дистанціювалися.

Втім, це ніяк не заважало учасникам протесту – праві радикали підтягували все нові підкріплення до будівель лісництва. В якийсь момент там зібралось декілька десятків озброєних людей.

Поліція, яка спочатку намагалась відбутися вмовляннями озброєних учасників протесту, під тиском місцевого губернатора була вимушена перейти до рішучіших дій. На всіх дорогах поставили блокпости, будівлі були оточені силами поліцейських та ФБР. Дехто з учасників протесту здрейфив – після допитів поліцейські їх, схоже, відпустили.

Не зважаючи на тісну блокаду, декілька учасників протесту – серед яких були й керівники, вирішили відвідати одне з сусідніх міст, начебто скориставшись для виїзду маловідомою ґрунтовою дорогою. Що їм наче й вдалося – але на шосе їх таки перехопили. В результаті одного з братів Банді – і ще кількох активістів вдалось затримати. Одна особа, в якій згодом впізнали 55-річного Роберта "Лавоя" Фінікума, загинула в процесі. Подробиць того, як це сталося, поліція поки не повідомила. Частина учасників протестів залишається у обложеному лісництві, готова "стояти до останнього".

Загалом, протест здається химерною акцією дядьків середніх і пост-середніх років, які трохи загрались у "Дикий Захід". Або навіть і випадком якогось групового божевілля, на кшталт деструктивних сект, дії яких часом знаходять вихід у далеко серйозніших драмах та терактах. Тим паче що частина учасників протесту належали до Церкви мормонів, відомої неординарним ставленням до довколишньої дійсності.

Втім, не все так просто. Бо, приміром, не зважаючи на демонстративне носіння вогнепальної зброї, ці "терористи" не тільки нікого не застрелили – але навіть не вчинили жодної стрілянини як такої.

Це однозначно показує, що учасники протесту, попри легкий флер божевілля, зовсім не є закінченими маніяками на кшталт Тімоті Маквея (який свого часу в знак протесту проти федералів підірвав в Оклахомі будівлю з двома сотнями людей).

Не кажучи вже про те, що хвиля пласких дотепів про "Орегонську народну республіку", яка накрила російський сектор Інтернету з головою, виглядає трохи дивно. Бо повстанці в Орегоні – це антидержавна, анархічна вольниця, люди, які самі вибрали собі ціль і готові покласти за неї життя, а не той непотріб, що понабирали російські військкомати від Ростова і до Владивостока і загнали у чужу землю для війни, причин якої не може пояснити певно й один сотий із російських найманців чи кадрових військових.

При тому учасники протесту не закликали "не пускати мусульман до США", як то робить несмішний клоун Трамп, чи взагалі кого б то не було ненавидіти. Все, що вони хотіли донести – це те, що місцеві фермери мають право жити на своїй землі так, як їм того заманеться. І що уряд, який сидить у Вашингтоні й існує за гроші платників податків, не повинен мати всієї повноти прав на ліс, біля якого сотні років живуть місцеві фермери. Звичайно, робили вони це в далеко не оптимальний спосіб, і, схоже, не користувались підтримкою більшості місцевих мешканців.

Втім, судячи з того, що подібні виступи у США – велика рідкість, можна припустити, що там федеральний центр у більшості випадків все-таки може домовитись з місцевими громадами. І, скоріше за все, коли розвіється дим, і в Орегоні сторони дійдуть до якоїсь згоди.

Цікаво інше. Як би виглядала ситуація в Україні, якби в нас з'явилися спільноти міцно згуртованих і добре озброєних фермерів?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme