Хитрий маневр прем'єра Конте: Чим загрожує Україні урядовий колапс в Італії

Відставка італійського уряду посеред пандемії та економічного колапсу сама по собі виглядає достатньо скрутним політичним моментом. Але той факт, що її можуть використати для повернення до влади італійські праві популісти, перетворює цю історію на реальну політину небезпеку для України

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Хитрий маневр прем'єра Конте: Чим загрож…

Сьогодні глава уряду Італії Джузеппе Конті подає прохання про відставку. Формальною причиною такого кроку є вихід з урядової коаліції партії Viva Italia колишнього прем'єра Маттео Ренці.

Родзинкою цієї ситуації є факт, що до пуття ніхто не знає, що станеться далі. Оскільки згідно з італійським законодавством в цій ситуації президент країни, Серджо Матарелла, отримує надзвичайні повноваження вирішувати подальшу долю уряду. Теоретично перед ним є три варіанти — дати шанс Конте зібрати нову коаліцію з новими учасниками (чи навіть "передомовитися" з колишніми союзниками), призначити нового виконувача обов'язків прем'єра, який спробує забезпечити собі парламентську підтримку, або ж оголосити нові парламентські вибори.

Одразу слід зазначити, що останній варіант в Італії не схильні розглядати надто серйозно. В першу чергу через те, що в країні панує глибока економічна криза, яка в поєднанні з пандемією навряд чи виглядає доброю ситуацією для повторного народного волевиявлення. При тому саме зараз Італія почне отримувати кошти на відновлення економіки з загальноєвропейських фондів. І вибори можуть сповільнити освоєння і використання двох сотень мільярдів євро, які повинен отримати Рим.

Тому найбільш вірогідними виглядають варіанти "переформатування" коаліції під Конте, або, на крайній випадок, призначення "тимчасового" прем'єра.

Тут і криється головна політична небезпека як для стосунків між Італією та ЄС, так, в кінцевому залишку, і для України.

Оскільки чітко опертися хоч Конте, хоч його гіпотетичний наступник можуть тільки на право-популістський "Рух п'яти зірок", де вже заявили про готовність підтримувати Конте. До нової коаліції може увійти і Демократична партія Італії — яка була другою частиною попередньої коаліції.

А от далі починаються проблеми. Оскільки Ренці, який наразі керує Viva Italia, має глибокі особисті протиріччя з Конте — і зруйнувавши одну коаліцію, до нової, скоріше за все, не піде.

Що призводить до того, що нових партнерів Конте доведеться обирати серед інших партій. На союз із лівими не погодяться його праві прибічники із "П'яти зірок", тому вибирати, скоріше за все, доведеться серед правих.

Де як умовно позитивний варіант на роль учасника урядової коаліції можна розглядати Forza Italia Сільвіо Берлусконі, а як беззаперечно негативний — ультраправу Лігу Півночі. При тому слід завважити, що обидві ці партії є традиційно проросійськими силами, з хорошими зв'язками в Кремлі, і відповідною промосковською риторикою. Обидві ці партії займають антиєвропейську позицію — помірковану, у випадку особистого друга Путіна Берлусконі, і агресивно-радикальну, у випадку Матео Сальвіні з Ліги Півночі.

Ймовірна участь цих партій в урядовій коаліції означатиме як істотні проблеми зі збереженням європейських антиросійських санкцій, так і подальше ускладнення українсько-італійських стосунків. А також певне, хай і не надто значне, зростання впливу Москви на політичне життя ЄС.

В цій ситуації залишається сподіватися, що ідея радикально посваритися з Євросоюзом напередодні початку отримання колосальної за розміром фінансової допомоги для відновлення від коронавірусу видасться не надто доречною навіть імпульсивним італійським політикам. І справа обійдеться без формування нової одіозної коаліції з ультраправих популістів та відвертих друзів Кремля.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme