Каталонська незалежність: Що вона означатиме для Євросоюзу

Референдум у Каталонії може призвести до серйозних політичних проблем в ЄС

Каталонська незалежність: Що вона означа…

Референдум у Каталонії, який має відбутися сьогодні, є викликом не тільки для Іспанії, а і для всього ЄС. Конституційний суд назвав його незаконним, Мадрид надіслав у регіон велику кількість полісменів, котрі вчора зайняли 1300 шкіл, що мали слугувати дільницями для голосування. Активісти змогли втримати 163 школи - 12% дільниць. Втім, попри протидію влади каталонці збираються голосувати з 9 ранку до 20 вечора. І вони або скажуть прощавай єдиній Іспанії і проголосують за незалежність, або,навпаки, явка буде замалою чи більшість захоче лишитися під владою Мадрида. В будь-якому разі, сьогоднішній день історичний і небезпечний для всього ЄС.

Справа в тому, що Каталонія - це економічно потужний регіон, який в певній мірі є двигуном економіки країни. Самі посудіть, Каталонія із населенням 7,5 мільйона людей (близько 16% населення Іспанії), виробляє майже 20% ВВП країни. Незалежна Каталонія цілком може в економічному рейтингу посісти місце десь між Данією та Фінляндією, країнами з високим рівнем життя.

Барселонський порт є найбільшим у Середземному морі, а саме місто - це бізнес. У Барселоні розміщені провідні бізнес-школи світу, ESADE та IESE. Каталонія залучає третину внутрішніх інвестицій Іспанії, а одна третина експорту країни також належить їй. І хоча навіть без Каталонії Іспанія залишатиметься четвертою економікою Єврозони після Німеччини, Франції та Італії, вона зазнає суттєвого удару.

Референдум у Каталонії досить часто порівнюють із Шотландським. Хоча їх взагалі не можна порівнювати, як мінімум з економічної точки зору. Оскільки, Шотландія виробляє всього 7,5% ВВП Великої Британії.

Втім, якщо з економічної сторони Іспанія програє від втрати Каталонії і тут все очевидно, то ЄС, на перший погляд, навряд чи щось втратить. Але все не так просто. Іспанська влада дала чітко зрозуміти, що у випадку, якщо каталонці таки голосують за незалежність, то Мадрид робитиме все, щоб Каталонія не була членом ЄС. Каталонці ж, навпаки, хочуть отримати і незалежність і зберегти місце в Євросоюзі.

Звичайно, юридично Іспанія цілком може домогтися виключення незалежної Каталонії з ЄС. Але Євросоюзу буде не вигідно викидати достатньо сильну і самодостатню країну-економіку...

Великим викликом для Європи стане саме питання стосунків Іспанії та Каталонії. Оскільки, у випадку незалежності каталонців і збереженні стосунків між країнами виграє лише ЄС. Але все це малоймовірно, оскільки Мадрид не визнає незалежності Каталонії і взагалі, швидше за все, не дасть регіону відокремитися. ЄС очікує затяжний конфлікт всередині і політично-юридична тяганина, поряд з якою "брекзіт" здаватиметься дитячою забавкою.

Конфлікт в Іспанії в подальшому може призвести до двох варіантів розвитку подій: мирного та не дуже. У першому випадку Мадрид цілком може надати каталонцям ще більшої автономії, втім, інвестувати державні гроші в регіон буде ризиковано через те, що рано чи пізно історія з незалежністю може повторитися. Це навряд чи влаштує політичний бомонд Каталонії, котра продовжуватиме ділитися податками з Мадридом і ситуація загострюватиметься. Згодом це призведе до нового "вибуху". Є й інший варіант, більш радикальний. Силові методи Мадрида і "відібрана незалежність" можуть викликати конфлікти не тільки на вулицях, але і загалом, із залученням зброї, подальшою агресією, можливо навіть поодинокими вибухами, влаштованими певними гарячими головами. Як вийти із цієї ситуації сьогодні, насправді, незрозуміло. Єдино можливим і правильним рішенням для Мадрида є мирне недопущення референдуму, коли за незалежність проголосує меншість населення Каталонії. Тоді і всередині розкачати ситуацію у каталонської верхівки не дуже й вийде. Вчора, наприклад, у Барселоні навіть мітинг провели за "єдину Іспанію". Цілком можливо, що все завершиться добре для Мадрида. І ситуація законсервується ще на кілька років.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme