Сюрприз Рябошапки-Данилюка: Як Зеленський планує змінити угоду про асоціацію з ЄС

Спроби представників Зе-команди поділитися своїми планами на майбутнє з посадовцями ЄС викликають дуже багато питань

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Сюрприз Рябошапки-Данилюка: Як Зеленськи…

Якось вже так сталося, що подробиці стосунків новообраного президента України Володимира Зеленського з лідерами ЄС взагалі окутані легким туманом таємниці. І це стосується не тільки, приміром, годинних переговорів тоді ще кандидата з Макроном, детального змісту яких так і не було опубліковано. Так само і бодай якісь деталі переговорів Зеленського із єврокомісаром з питань європейської політики сусідства Йоганнесом Ганом, що відбулися у Києві 7 травня, українським журналістам вдалося вивідати в європейського посадовця аж через тиждень, себто учора. Та й "конкретика" звелась до того, що Ган повідомив цілих два доконаних факти стосовно зустрічі. Перший - про те, що Зеленський розмовляє англійською. А другий - про те, що, за словами перекладача Гана, Зеленський вміє розмовляти українською.

Традицію свого шефа справно продовжили і члени його команди. Зокрема, той самий Ган повідомив, що Євросоюз отримав від представників команди Зеленського сигнал про необхідність змін у торгівельній частині Угоди про асоціацію. "Коли в Брюсселі була невелика делегація (від Зеленського), вони піднімали це питання. У нас немає 100% певності у тому, що вони мали на увазі, але, на мою думку, до певної міри йшлося про квоти", - пояснив комісар українським журналістам.

Себто ситуація виглядає наступним чином. Група ще ні разу не посадовців із команди ще не зовсім президента їде за кордон. Де розповідає про те, що угоду про асоціацію варто підправити. А українська громадськість довідується про всю цю історію від представника ЄС. Який, в свою чергу, також не зовсім зрозумів, що, коли і як хочуть змінити в міждержавній угоді ці по суті ще цілком приватні особи. При тому, з одного боку, у всій історії може й не бути жодного криміналу. Можливо, все, що хотіли сказати Олександр Данилюк та Руслан Рябошапка - це те, що ті чи інші бізнесові сили в Україні хочуть збільшити квоти на поставки тих чи інших видів продукції. І лобіювання інтересів вітчизняного бізнесу - цілком собі логічне завдання для будь-якої влади.

А от у чому є кримінал - це в том факті, що люди без жодної офіційної посади (принаймні, поки що) беруться в той чи інший спосіб впливати на міжнародну економічну політику країни. Не будучи наразі формально підзвітними рішуче нікому. При тому вони не тільки не влаштовують якогось громадського обговорення своїх планів, але й взагалі поводяться як пара "секретних агентів на завданні". Що автоматично стимулює підозри стосовно того, чий саме бізнес і в який спосіб готується лобіювати Зе-команда поза спинами українського суспільства, котре дізнається подробиці через треті руки. Не кажучи вже про такий момент, що заяви на міжнародно-політичні та міжнародно-економічні теми, яких не зрозумів той, до кого вони були спрямовані - це досить яскраве свідчення стосовно рівня компетентності спікера. Так в міжнародній практиці просто не прийнято.

Ні, є звичайно президент США Дональд Трамп, який грає роль винятку із цього правила - але він, все-таки, посідає виборну посаду, себто і вимоги до нього дещо інші. Тому екс-міністру фінансів та екс-борцю із корупцією, мабуть, слід засвоїти той простий момент, що робити явно скороспілі й необдумані заяви у переговорах з європейськими бюрократами - практика недопустима. Навіть якщо за цими заявами не криється нічого, окрім бажання "потурбуватись про національного виробника". Чи, тим більше - якщо заявами таки є якісь далекосяжні плани. Бо незграбні політичні тілорухи стосовно угоди про асоціацію з ЄС для українських політиків інколи вельми погано закінчуються. Перевірено Віктором Федоровичем.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme