Від банків до армії: Чи допоможуть Україні антиросійські санкції США

Прийняті президентом Байденом антиросійські санкції здатні зруйнувати російську економіку. Але без відключення від SWIFT для відчутного ефекту потрібно декілька років. Яких в України, без негайної і масштабної підтримки на полі бою, на жаль, може і не бути

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Від банків до армії: Чи допоможуть Украї…
Колаж Depo.ua

Довгоочікуване розширення санкцій США проти Росії таки відбулося. Свіжоприйняті рестрикції, по великому рахунку, складаються із чотирьох пунктів.

1. Обмеження здатності влади Росії діяти в доларах, євро, єні, щоб Росія перестала бути частиною світової економіки.

2. Зупинка спроможності Росії фінансувати і нарощувати військо (скоріше за все, через заборону на імпорт потрібних деталей)

3. Зниження здатності Росії конкурувати у високотехнологічній економіці 21 століття.

4. Введення санкцій проти російських банків, які разом володіють активами близько 1 трильйона доларів.

"У вівторок ми закрили можливість для російського уряду позичати у американських та європейських інвесторів. Тепер ми запровадимо ті самі обмеження для найбільших російських державних підприємств – компаній з активами понад $1,4 трильйони", - додав Байден.

При тому очільник США окремо підкреслив, що він підтримує відключення Росії від SWIFT — але через позицію окремих країн ЄС відповідне рішення прийняте не було.

Дякувати українці можуть Німеччині, Італії, Угорщині та Кіпру. І якщо з двома останніми все, загалом, зрозуміло, то очільниця німецького МЗС Анналена Бербок, яка так зворушливо на словах підтримувала Україну і робила ефектні фото на тлі зритого снарядами Донбасу, чітко виступила сьогодні проти нас.

Окремо Байден заявив, що на цей момент розмовляти з президентом Росії він не планує. Тому як "зради", так і допомоги чекати від закулісних переговорів не доводиться.

Введені сьогодні обмеження цілком спроможні підірвати економіку Росії. В довгостроковій, а якщо поталанить — то навіть в середньостроковій перспективі. Завдяки їм, найбільший банк Росії, Сбербанк, фактично відключений від фінансової системи США. А другий за розмірами, ВТБ-Банк, потрапив під повне блокування. Як і багато інших фінансових установ. Як і 13 найбільших російських держкомпаній — Газпром, РЖД, Росгидро, Алроса, і так далі. Якби аналогічні заходи були прийняті в 2014-му році, після анексії Криму, сьогоднішній день в Україні мало чим відрізнявся б від учорашнього.

Але сталося так, як сталося. І зараз цих санкцій явно недостатньо, щоби примусити Путіна зупинити наземну операцію. А в разі її успішної реалізації, і встановлення у Києві маріонеткового проросійського уряду, втримати західну коаліцію впродовж потрібного періоду часу Вашингтон не зможе.

Тому зараз потрібні далеко більш радикальні заходи. Відключення від SWIFT, зупинка закупівлі російських енергоносіїв, в ідеалі — закрите небо принаймні над тією частиною України, де це можливо реалізувати засобами західної ППО. 

Зараз доля Європи вирішується в лісах Житомирщини, на злітних смугах Гостомелю, в Сумах, де тероборона палить російську бронетехніку. І Захід має можливість за допомогою порівняно невеликих зусиль схилити шальки терезів одягнутої в камуфляж Фортуни на свій бік.

Якщо цим шансом не скористатися, реальним є сценарій, за якого через три-п'ять років десяток тисяч військовослужбовців США, якими Вашингтон "підбадьорює" поляків та балтійців, зіткнуться з сотнями тисяч російських солдатів. Тоді, безумовно, США потребуватимуть тих десятків тисяч обстріляних на Донбасі українських ветеранів, які хочуть і можуть воювати сьогодні. Але їх тоді вже не буде.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme