Індекс Кім Кардашян знайшов своїх героїв

Складено список топ-50 науковців, які мають високий К-індекс, - новий науковометричний показник, названий на честь американської фотомоделі Кім Кардашян

Індекс Кім Кардашян знайшов своїх героїв…

Люди, які стали його лідерами, виявилися як популяризаторами науки, так і провідними вченими. Однак серед них мало представників слабкої статі.

Недавно генетик Нейл Холл з університету Ліверпуля запропонував використовувати новий науковометричний показник - К-індекс або індекс Кардашян. Даний показник, за методикою вченого, треба розраховувати як відношення числа цитувань в мас-медіа (на прикладі «фолловерів» в Twitter) до числа цитувань в статтях.

Дослідження генетика вказувало на те, що багато вчених можуть мати високі індекси цитування через активну діяльність у мас-медіа, а не через вміст своїх наукових праць. На думку Холла, науковим діячам з високим К-індексом потрібно відмовитися від використання Twitter, а замість трати часу на соціальну мережу вони повинні писати більше робіт.

Незважаючи на не дуже серйозний, по визнанню самого генетика, посил, його стаття викликала в соціальних медіа шквал критики. Сам Холл тактовно відмовився розголошувати показник К-індексу якого-небудь ученого. Видання Science News вирішило це зробити за автора нового науковометричного показника. Воно склало список 50 вчених, яких «фолловить» найбільша кількість користувачів соціальних мереж, і підрахувало їхню кількість цитувань (за допомогою пошукової системи Google Scholar). Таким чином, вдалося визначити індекс імені Кардашян на ділі.

Холл вважав, що представники «науки від Кім Кардашян» «знамениті за те, що знамениті». Однак з'ясувалося, що більшість з топ-50 дослідників, які потрапили в поле зору Science News, використовують Twitter для наукової комунікації. А популярність в соціальних медіа може збільшувати їх зусилля в донесенні наукових відомостей до громадськості. Наприклад, астрофізик Ніл Деграссі Тайсон, директор планетарію Хейдена в Американському музеї природної історії в Мангеттені, ведучий документального серіалу «Космос: Простір і час», має 2,4 мільйона «фолловерів» і менш ніж 200 цитувань. Він очолює список за К-індексом, але мало хто може сумніватися, що він не заслужив цю славу.


Попадання в топ-50 не означає, що вчений не є лідером у своїй галузі науки. Сім з найбільш активних в мережах дослідника, наприклад, входять в останні списки провідних вчених від Thomson Reuters і Scholarometer.

Втім, серед наукових лідерів все-таки використання Twitter ще не ввійшло в моду. Так, з 50 випадково вибраних вчених, що входять в лист Scholarometer, тільки кожен п'ятий має аккаунт в соцмережі. Деякі вважають Twitter марною тратою часу. Лінгвіст і політичний діяч Ноам Хомський вважає, що ця соціальна мережа зводить серйозний публічний дискурс всього до 140 символів.

Дивно, що серед топ-50 мало представниць слабкої статі: їх всього чотири. Астроном Памела Гей, яка зайняла в списку 33 місце (17 тисяч «фолловерів»), вважає, що такий стан справ зумовлений тим, що суспільство поки не визнало жінок як лідерів в науці. До того ж дам-науковців відлякують від активного використання соціальних медіа сексистські атаки на їхню адресу у всесвітній мережі, повідомляє ДеПо з посиланням на lenta.ru.

Топ-10 вчених з К-індексом:

1. Ніл Деграссі Тайсон (Neil deGrasse Tyson), астрофізик;
2. Брайан Едвард Кокс (Brian Edward Cox), фізик;
3. Клінтон Річард Докінз (Clinton Richard Dawkins), біолог;
4. Бен Голдакр (Ben Goldacre), епідеміолог;
5. Філ Плейт (Phil Plait), астроном;
6. Мітіо Каку (Michio Kaku), фізик-теоретик;
7. Сем Харріс (Sam Harris), нейробіолог;
8. Ганс Рослінг (Hans Rosling), дослідник міжнародної охорони здоров'я;
9. Тім Бернерс-Лі (Tim Berners-Lee), інформатик;
10. Пол Захарі Майерс, біолог.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme