Homo sapiens запідозрили в знищенні "хоббітів"

Сліди людей сучасного типу в тій же печері, де виявлені останки людини флореської (їх часто називають хоббитами), можуть означати, що сучасні люди доклали руку до винищення своїх низькорослих родичів

Дослідники з Університету Уоллогонг (Австралія) на щорічному з'їзді Європейського товариства вивчення людської еволюції в Мадриді заявили, що знайшли в місцях проживання Homo florisensis людські зуби (нашого виду, Homo sapiens), передає depo.ua з посиланням на Life.

Вік знахідки вказує на можливу причетність наших предків до винищування "хоббітів". Поки відповідна інформація не опубліковано в рецензованому журналі.

Відразу після виявлення в 2003 році слідів людини флореської в науковому світі спалахнула запекла дискусія з цього приводу. Перші датування слідів цих дивовижних людей вказували, що вони жили на острові до 11 000 років тому - тобто в часи, коли сучасна людина вже з'явився в Індонезії. Виникло питання про те, чому стародавні гомініди з об'ємом мозку як у шимпанзе могли тисячі років існувати поруч з людьми і не бути витісненими ними.

Навесні 2016 рік все змінилося - ретельна ревізія датувань вказала, що перші оцінки були помилковими. Всі сліди "хоббітів" на острові Флорес зникають приблизно 50 000 років тому. Це породило ще більш бурхливу дискусію. Homo floresiensis існували сотні тисяч років, що могло привести їх до вимирання саме в цей момент? Великі виверження вулканів та інші стихійні дії в той період не відзначаються, а сама по собі популяція просунутих гомінідів, які робили знаряддя праці і полювала на великих тварин, вимерти навряд чи могла.

Як пояснюють вчені з Університету Уологонг, тепер відповідь на це питання починає набувати перші контури. Два зуба, знайдених в печері Лінг Буа в 2010-му і 2011-му, нарешті отримали чіткі радіовуглецеві датування (за віком знайденого поруч з ними попелу від багаття). Вік зубів - 46 000 років, а за формою вони схожі на людські, так як занадто великі для метрових "корінних флоресцев".

Незабаром після зазначеної дати на острові припиняють зустрічатися останки стегодона, карликових слонів, якими харчувалися і "хоббіти". Зникнення місцевих карликових видів - часте явище після приходу на той чи інший острів людей-мисливців. Можливо, підкреслюють вчені, зіткнення з ними виявилося фатальним і для карликових гомінід.

Не всі згодні з трактуванням австралійських дослідників. Окремі антропологи, які були присутні на з'їзді, вказали, що хоча один з двох знайдених зубів явно людський, другий може належати Homo erectus, більш раннього виду, предковому і для "хоббітів", і для людей сучасного виду. Якщо еректуси потрапили на острів близько 46 000 років тому вдруге, то вони могли стати фактором вимирання для малорослих флорессцев і без участі людини сучасного типу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme